Tinnitus

18-02-2022
SpongeBob
Nu este medic/terapeut
SpongeBob
Buna Ziua,


Va scriu in legatura cu faptul ca de la inceputul lunii imi tiuie urechea stanga, precizez faptul ca din ian 2021 am urechea infundata, am fost la un doctor ORL in luna sept 2021 si mi s-a recomandat un tratament cu spray cu apa de mare si Nasonex, din pacate acel tratament nu a functionat.
Primul doctor ORL mi-a spus ca am sept nazal deviat, reflux gastro-esofagian si rinita cronica.

De pe 01.02.2022 imi tiuie urechea stanga.
Am fost la mai multi doctori ORL si unul dintre acesita mi s-a recomandat un tratament timp de o luna cu Betasec (24 mg de 2 ori pe zi), Miligamma (1 capsula de 2 ori pe zi, timp de 15 zile) si Biorinil (2 pufuri pe fiecare nara timp de 7 zile /de 3 ori pe zi). Observ o usoara ameliorare a tiuitului in urechea stanga. Se intesifica volumul cand este seara.


In urma unui control medical, la al doilea medic ORL mi s-a recomandat sa fac un RMN ureche interna, unghi pontocerebelos, sa fac un consult la Neurologie si Cardiologie.


In Februarie 2022, am fost la un doctor ORL, in urma raportului medical: otoscopie : CAE libere, timpane normale bilateral, Weber lateralizat urechea dreapta, faringe congestionat fara secretii patologice, lueta flasc alungita, fose nazale fara secretii nazale, sept nazal deviat, CNI hipetrofiate, meat mijlociu liber bilateral, nu se palpeaza adenopatii cervicale superficiale puncte Arnold, articulatii tempormandibulare nedureroase la presiune".
Obstructie nazala cronica, sept nazal deviat


Al treilea doctor ORL la care am fost a spus in raportul medical: creasta septala stanga cu contact septoturbinar, hipetrofia ambelor turbine nazale infertioare, fara edem/congestie/secretii nazale, cavum liber, of tubare libere bilateral, orofaringe anatomic normal, lueta alungita, efiliata, CAE libere, timpane cu trigon luminos estompat, WEBER lateralizat la UD.

Al doilea doctor ORL mi-a recomandat o timpanometrie impendancemetrie si audiograma tonala liminara cu mascare UD CA si CO.

In urma timpanometriei, audiologul a scris pentru ambele urechi. "tip AD"


In urma RMN-ului au iesit urmatoarele concluzii:

"Stanci temporale cu configuratie normala, simetrice. Conductul auditiv intern prezinta diametru normal, contur net si regulat. Nervii acusticovestibulari prezinta traiect si diametru normale bilateral, simetric.

Bucla vasculara in cisterna unghiului pontocerebelos stg n contact cu nervul acusticovestibular fara devierea traiectelor nervoase varianta anatomica.

Cohleea si canalele semicirculare au dispozitie normala iar celulele mastoidiene sunt normal pneumatizate.

Celule mastoidiene prezinta aspect si penumatizare normala.

Trunchi cerebral si cerebel cu pozitie, forma, dimensiuni si morfologie RM in limite normale.

Nu se evidentiaza formatiuni inlocuitoare de spatiu la nivelul unghiului pontocerebelos sau in cisterna peripontina.

Parenchim cerebral cu morfologie si semnal RM in limite normale inclusiv la nivelul substantei albe periventriculare. Fara tulburari de giratie sau migratie neuronala, fara restrictii de difuzie.

Corp calos discret subtiat si deviat cranial.

Sa turcica largita si aplatizata. Structuri paraselare cu aspect in limite normale.

Santuri corticale supra si subtentoriale cu distributie si dimensiuni in limitele varstei.

Sistem ventricular situat pe linia mediana, simetric, largit supratentorial, fara semne de hipertensiune intracraniana.

CONCLUZII:

Hidrocefalie interna normotensiva."


Doctorul de la Neuroloogie a spus ca e posibil un conflict vasculo nervos N VIII - AICA) si mi-a recomandat un consult la Neurochirugie pentru acea hidrocefalie interna normotensiva.


Scuze pentru mesajul asa de lung, voiam sa ofer o imagine complexa asupra situatiei.

Intrebare: care ar fi motivul acestui tinnitus in urechea stanga? Bucla venoasa care intra in contact cu nervul auditiv ar avea vreo influenta?

Multumesc mult!

O zi buna!
6 comentarii
1
18-02-2022, ora 18:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Imaginea Completa.. Inseamba
Vârstă. Sex. Înălțimea și câte Kg are pacientul
Tensiunea arteriala.
Fiindcă sângele care circula în corp.. Depinde de starea tractului digestiv di de Alimentație hidratare
În zadar ați făcut acele investigații doar cerebrale.. Dacă ca exemplu aveți 100 și kg. Ficat gras și intestine inticicate. Constipat
Sângele ramane de proasta calitate di nu oxigenează nu alimentează creerul. Urechea interna
0
18-02-2022, ora 20:54
SpongeBob
Nu este medic/terapeut
SpongeBob
Buna seara domnule doctor,

Am 1.89 m, 98 kg, 30 de ani.
Neurologul mi-a luat tensiunea la cabinet si a reiesit ca am 125/75 mmHg
Acasa am masurat-o si a reiesit ca am 142/80 si 66 bpm.

Ce as putea face ca sa scap de tinnitus?

Multumesc mult!
1
18-02-2022, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. Pentru 30 ani.. 98 kg e mukt.. Chear dacă ai înălțime..
Faci investigații la Gastrologie..
Excluzi din alimentație.. Alimentele care îngroașă sangele
Ai 3 mese mici. Corecte pe zi
Te hidratezi corect cu apa plata si ceaiuri cu infuzia doar 1 minut
Și treptat se modifica calitatea sangelui
Încep sa funcționeze și tratamentele vasodilatatoare cerebrale
2
19-02-2022, ora 02:16
Dr. Ioana Voda
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ioana Voda
In principiu este o disfunctie, nu bucla poate da tinitus brusc instalat si senzatia de ureche infundata la varsta dvs. ( vasele de sange- cu sau fara bucla nu se deplaseaza- reprezinta confirmatia dvs si inainte..). Am nevoie de mai multe informatii. Veniti cu testele, in caz ca mu va trece cu traramentele incercate. Nu asteptati sa se cronicizeze.
0
19-02-2022, ora 16:04
SpongeBob
Nu este medic/terapeut
SpongeBob
Buna ziua,

Va mulțumesc mult pentru implicare, timpul acordat și răspunsuri!

Ce analize (de sange sau alt tip) imi recomandati sa fac?
La Gastrologie ar trebui sa fac analiza colesterolului, analize de vitamine in sânge etc?
Îmi recomandați un anumit laborator din București pentru analize/investigații pentru a scapa de tinitus?

Mulțumesc mult!

O zi buna!
1
19-02-2022, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Clinica Nova
Dr. Vodă ioana
Pt urechea interna și tintus
Pt Gastroligie
Ecografie. Analizele pt ficat
După medicul decide dacă e cazul de endoscopii
Dar.. Esență este Regimul corect alimentar și hidratarea. Asta normalizează calitatea sângelui. După medicamentele mai ajuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.