Țiuit în ureche!

25-06-2021
sieranevada
Nu este medic/terapeut
sieranevada
Buna ziua! În urma cu câteva zile mi s-a înfundat o ureche, nu am dat mare importantă pentru ca ploua afara in acel moment și am pus pe seama presiunii atmosferice, am luat un paracetamol. iar a doua zi nu am mai avut nicio problema. Apoi seara la dus mi -a înfundat cealaltă ureche, iar dimineața când m-am trezit am început sa aud un țiuit în prima ureche înfundată din nou. Sunt vreo 4 zile de atunci și țiuitul nu dispare. Ma gândesc ca este de la o răceala, fiind înfundată și pe nas..
Am luat paracetamol, nurofen, iar de ieri am început sa îmi pun și picătură de urechi. Momentan nu pot ajunge la ORL pentru ca îmi e teama sa nu iau Corona, la mine in oraș nefiind Cabinete particulare, dar dacă problema persista evident ca voi fi nevoită. Ce sfaturi aveți pentru a scăpa de acest țiuit și care credeți ca sunt cauzele (devine extrem de stânjenitor).
7 comentarii
0
25-06-2021, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. dop de ceara in ureche care infunda urechea si poate da si tiuit
2 nas, gat inflamat infuda trompa lui Eustache
3. problemele de circulatie cerebrala... afecteaza nervul auditiv si asta se manifesta prin tiuit

PS. tratamentul difera asa ca e nevoie de consult orl
0
12-08-2021, ora 09:47
Catalin lacusta
Nu este medic/terapeut
Catalin lacusta
Buna ziua, sufăr de tinitus de ceva vreme(ani de zile) exista vreun remediu, vreo șansa de vindecare/ameliorare??Va mulțumesc!
0
12-08-2021, ora 10:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. exista
doar trebuie sa depistezi Cauza care a dus la acel tiuit
1 intestine intoxicate si ficat gras..duc la un sange gros, vascos care nu oxigeneaza creerul si urechea interna
2 lipsa hidratarii corecte..la fel ca la punct 1
3 probleme inima.., tensiune.
4 problemele de pe coloana cervicala
5 anomalii ale vaselor cerebrale sau neurinomul de acustic
0
12-08-2021, ora 11:30
Catalin lacusta
Nu este medic/terapeut
Catalin lacusta
Ok, mulțumesc, dar poate fi cauza tinitusului Zgomotul??eu am lucrat in cluburi destul de mulți ani și…as vrea sa știu dacă și asta poate fi o cauza…Mulțumesc!
0
12-08-2021, ora 12:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
esti singurul din lume care ai lucrat in zgomot????
exercitiu de imaginatie
punem 10 persoane in curent.. pe unul il doare o mase, altul face otita, altul amigdalita, unul pneumonie si altul cistita sau nefrita
curentul accentueaza problema deja existenta NU creaza alta problema
asa e si cu zgomotul
expune...celulele urechii interne la efort..si celulele cerebrale...si daca acele celule sunt alimentate corect si hidratate corect ele se refac
daca ai avut greseli in alimentatie si nu ai consumat si apa si ceaiuri...DA.. in acest caz.. ai supra solicitat celulele nervoase si nu le-ai dat timp si nutrienti sa se refaca
0
12-08-2021, ora 13:02
Catalin lacusta
Nu este medic/terapeut
Catalin lacusta
Bun, și dacă asta ar fi cauza, ar exista remedii?
0
12-08-2021, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Investigat și rezolvat ce am scris la punct. 1 și 2. Regim. Hidratare. Tratament cu vasodilatatoare de la med. ORL după audiograma și timpanograma
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •