Tiuit in urechea stanga

29-06-2008
alexb2001ro
Nu este medic/terapeut
alexb2001ro
Buna, ma numesc Alex, am 22 ani si 80 kg.

Acum 10 zile m-am scufundat la 15 metri adancime in mare, desi egalizand din metru in metru presinea din urechi, cand am terminat scufundarea si am iesit din apa imediat am realizat ca aud infundat si in acelasi timp un tiuit in urechea stanga. Am fost la doctor, s-a uitat in urechi, a zis ca nu am ceara si mi-a dat un tratament cu antibiotice pentru o saptamana (a zis ca am infectie in urechea mijlocie). Dupa o saptamana, nici o diferenta, am fost iar la doctor si mi-a spus ca sunt ok... desi auzeam foarte prost cu urechea stanga el mi-a spus ca o sa se repare singura... Simptome actuale: auz infundat cu un tiuit pe fundal la urechea stanga NON-STOP, nu ma lasa sa traiesc!
Va rog frumos, daca puteti sa imi dati niste sfaturi care sa ma ajute sa scap de povara asta. Va multumesc!!!
3 comentarii
0
29-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
Imi cer scuze dr nu este foarte clar ce inseamna...(Am fost la doctor, s-a uitat in urechi, a zis ca nu am ceara si mi-a dat un tratament cu antibiotice pentru o saptamana (a zis ca am infectie in urechea mijlocie). Dupa o saptamana, nici o diferenta, am fost iar la doctor si mi-a spus ca sunt ok... desi auzeam foarte prost cu urechea stanga el mi-a spus ca o sa se repare singura..)
La ce DOCTOR ai fost?
Este foarte important sa fci o audiograma si o timpanograma!
1. poate fi o otita seroasa care intradevar trece uneori, iar uneori trebue tratament srios...dar auzul isi revine.
2. Poate fi o surditate neurosenzoriala...care daca nu este taratata la timp...NU mai recapezi auzul normal.
Maine mergi la un cab.ORL care are audiometru si impedansmetru!
0
29-06-2008, ora 00:00
alexb2001ro
Nu este medic/terapeut
alexb2001ro
Va multumesc foarte mult si ma scuzati ca nu m-am exprimat corect. Am fost la un cabinet ORL. Am sa urmez sfatul dumneavoastra si mai am de adaugat ceva, poate fi ceva atat de grav avand in vedere ca in viata mea nu am avut probleme cu urechile, nasul, gatul..., de fapt nu am avut nici un fel de problema pana acum. Totul s-a declansat de la acea scufundare. Va multumesc inca o data foarte mult.
0
30-06-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana nu imi trimiti rezultatul audiogramei si timpanograma..nu pot sa ma pronunt!
Succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •