Toc - tulburare obsesiv compulsiva

02-07-2020
Bb10
Nu este medic/terapeut
Bb10
Buna ! Ma numesc Bianca, am 19 ani si sufar de tulburare obsesiv compulsiva. Viața ajunge sa fie un chin cu problema asta, am fost la psiholog m a mai ajutat, iau si medicamente prescrise de un medic psihiatru însă tot ma chinui. În momentul asta am cedat psihic, mi a trecut de multe ori prin cap sa ma sinucid însă ma gandesc la familia mea. Sunt terminată, ceva sfaturi ? Mai este cineva in situatia mea, se mai confrunta cineva cu asta ?
59 comentarii 12 Înainte ›
0
02-07-2020, ora 07:20
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața ce tratament luați?
0
02-07-2020, ora 15:22
Bb10
Nu este medic/terapeut
Bb10
Iau Olanzapina de 5 mg cu Zoloft
1
02-07-2020, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cautati la lupa dreapta sus Grup de suport pentru toc.
Vor veni si zile mai bune.
Stati linistita.
Sanatate maxima va doresc!
0
24-07-2020, ora 15:57
adryansunset
Nu este medic/terapeut
adryansunset
Bună! Și eu sufăr de gânduri obsesive, intruzive care ma urmăresc și nu îmi dau pace! Ai putea sa ne spui mai multe despre toc ul tău?! Cum se manifestă și cam ce temă are.Poate te putem ajuta cu un sfat, o părere...
2
21-10-2020, ora 19:38
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Bună Bianca draga mea ești la o vârstă superba nici gând sa îți vina vreo idee sa te sinucizi sunt oameni ca re se roagă sa mai trăiască o zi scumpa mea viata este cel mai prețios lucru doar una singura ai atât trebuie sa ai grija de ea și sa ți-o faci cât mai frumoasa. Scumpo ascultă-mă roagă-te mult la Dumnezeu când îți vin gânduri și idei urate începi și roagă-l pe Dumnezeu sa te scape de ele crede-mă ca la un momendat astea se vor rari nimeni nu te poate ajuta nici psihi nici psiho nici cei din jurul tău tu ești singura care te poți ajuta și mai ales Dumnezeu de cand te trezești și pana te culci îl rogi din inima sa te ajute încearcă nu ai nimic de pierdut. Închinate mereu spune rugăciuni și crezi în Dumnezeu îți spun din suflet nu vindeca dar ameliorează. Răspunde-mi te rog dacă vrei putem tine legătură. Te pup cu drag sper sa îți revii viata e frumoasa mai ales la vârsta ta capu sus puștoaico ai atâtea de făcut.
0
21-10-2020, ora 21:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Bb 10

Incercati Prozac. Se spune ca e cel mai bun pentru toc.
2
19-11-2020, ora 09:53
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu o duce pe calea domnului nu aduce decât demență mistica cu ea.. Are nevoie doar de cva terapie și sa își facă câteva ședințe de dezvoltare personala ca să își găsească adevăratele valori si necesități nmk alcva. În nici un caz de calea.. care adâncește în nevoia de mai multe pastile, în alte tari ați fi chemata în instanță pt propagarea unor idei mistice ca tratament.. Brrr
0
05-06-2021, ora 21:35
Simona R_22
Nu este medic/terapeut
Simona R_22
" pe calea domnului.." nu este ceva abstract, nepotrivit sau vreo absurditate! Domnul Dumnezeu poate fi un nume generic pentru Sursa a tot și a toate! Originile tuturor acolo sunt, dar vorbim de o energie creatoare plăsmuită în ceea ce ești acum. Altă dată această " supă de particele" va fi conținută ori materializată în alt corp...Omul trebuie să știe că e Spirit, este mereu pentru că Spiritul este veșnic!
Faptul că occidentalii sunt rupți de niște asemenea înțelegeri nu înseamnă că sunt mai grozavi și asta o-a rupt de Regatul Ceresc. Capul Divinității unde ne avem originea!
0
16-06-2022, ora 04:47
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna dimineata
Surioara mea, in varsta de 11 ani a fost diagnosticata cu Tulburare Obsesiv Compulsiva.
i s.a prescris ca si tratament 1 sfert de Anxiar seara si dupa o saptamana sa adaugam si un sfert de Sertralina.
Trebuie sa ne facem griji in privinta Anxiarului?vazusem ceva in prospect ca nu este recomandat pt anxietate la copii si in alta parte ca trebuie administrat pe perioade scurte.
Multumesc de ajutor.
0
16-06-2022, ora 10:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna. Faceti ce zice dr. Aveti incredere in capacitatea lui de a trata. Un sfert de Anxiar este inofensiv. Nici nu stiu daca va avea vreun efect.
0
17-06-2022, ora 14:54
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc
Oare cam in cat timp ar trebui sa vad un raspuns favorabil?
Are frica ca va muri..nu stiu ce tehnici sa aplic sa o mai linistesc, spune ca are un fir de par de pisica in gat si ca sigur va ajunge la inima.
Noi tot am mintito de mica sa nu se mai joace cu pisicile ca poate inghiti par si va muri.
Oare ce tehnici pot aplica pt a.i mai alunga anxietatea?
0
19-06-2022, ora 20:26
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Sau oare ar fi existat probabilitatea sa ii ramana un fir de par de pusica in gat?dupa spusele ei e de vreo 3 saptamani acolo
1
19-06-2022, ora 21:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In primul rand trebuie sa ii spuneti adevarul, ca nu se moare de la un fir de par de pisica.
Poate fi tot un simptom de anxietate.
0
19-06-2022, ora 22:21
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
I.am zis
0
19-06-2022, ora 22:51
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Ii explic de fiecare data si ea spune ca il simte si ca va muri.
0
23-07-2022, ora 22:25
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Revin din nou in legatura cu surioara mea:
Deci este pe tratament de o luna si un pic, acum ia jumate de Anxiar si jumate de sertralina.
Ai mei o vad mai obraznicuta ca de obicei, mai fara rusine, uneori cu o stare de nervozitate mai excesiva
Ma gandesc ca o fi de la Anxiar, oare sa incercam sa intrerupem Anxiarul sau??dati.ne un sfat daca a mai trecut cineva prin asta va rog.
0
23-07-2022, ora 23:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu are legatura cu Anxiarul. Tineti legatura cu dr. El face modificarile la tratament.
0
24-07-2022, ora 00:19
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Am discutat si cu medicul, a zis sa mergem in continuare cu tratamentul...am vazut si in prospectul sertralinei ca pot da astfel de stari.
Oare daca sunt reactii adverse vor disparea ?
Am vazut ca dvs sunteti bine informata in situatii de genu
0
24-07-2022, ora 10:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca sunt efecte secundare de la Sertralina, ar trebui sa dispara dupa prima luna de tratament.
Este foarte important sa tineti legatura cu medicul lunar pentru orice fel de modificare a medicatiei, in functie de starea fetitei.
1
24-07-2022, ora 11:10
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc de raspunsuri.
0
29-07-2022, ora 16:45
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Fetita tocmai a fost scoasa de pe tratament si ni s.a reconandat un siropel din plante.
Mai are cineva recomandari?
Are Mutism selectiv si anxietate(TOC)
0
21-08-2022, ora 23:44
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna seara..revin din nou cu alta intrebare.
Surioarei mele i s.a schimbat tratamentul dupa cum urmeaza:
DIMINEATA:jumate sertralina (Asentra) 50 mg+ jumate Romparkin 2 mg + jumate Rispen 1 mg
Seara:jumate Romparkin, jumate Rispen +jumate Anxiar.
Mentionez ca acum este pe un sfert din fiecare, doar la Rispen are jumatate seara.
Oare va avea urmari negative tratamentul asupra vietii ei, viitorului ei, scolii?? Are doar 11 ani.
Si eu urmez tratament psihiatric tot din cauza TOC-ului dar n.am luat antipsihotic sau Romparkin de mica.
Ajutati.ma cu cateva sfaturi, raspunsuri personale va rog
0
09-09-2022, ora 23:49
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna seara
Mai ajutati.ma cu cateva sfaturi va rog.
Deci am schimbat medicul psihiatru pt fetita si are ca si tratament Asentra, Anxiar, Rispen, Romparkin.
Starea s.a mai ameliorat as putea spune insa uneori este tot cu frica ca sigur va voma, si uneori mai spune ca simte parul de pisica.
Stiu ca Toc- ul e chinuitor din proprie experienta, dar oare exista posibilitatea sa nu i se potriveasca tratamentul sau pur si simplu trebuie sa avem rabdare pana simptomele vor disparea intru totul?
Sunt foarte nelinistita si eu
Orice sfat, recomandare ne ar ajuta.
0
10-09-2022, ora 00:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
S-ar putea ca simptomele sa nu dispara intru totul. Tocul e o boala destul de dificil de tratat.
0
10-09-2022, ora 01:06
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc de raspuns
Dvs cum sunteti dna Clara??
Stiu despre Toc...sunt de 5 ani pe tratament si abea acum pot spune ca sunt bine..cred ca a durat mai bine de 1 an sa imi pot reveni binisor
Acum ma framanta rau problema surioarei mele.
Imi doresc sa o vad bine
0
10-09-2022, ora 10:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu sunt bine, multumesc.
Surioara dv. sa combine cat poate medicatia cu psihoterapia.
0
25-09-2022, ora 16:16
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna ziua,
Ar mai fi un lucru care ma ingrijoreaza la sora mea: azi vorbind pe messenger tocmai am sesizat de doua ori ca se legana..mama spune ca ea face asa cand are nevoie sa urineze si sta asa pana in ultima faza aproape, eu ma gandesc sa nu fie reactiile de la Rispen, gen Diskinezie tardiva...oare nu s.a mers prea departe cu acest Rispen+ Romparkin?
La sertralina pana acum a luat Asentra si acum ne.a dat Serlift de la farmacie, dar fiind aceeasi substanta banueisc ca nu sunt probleme nu??
Mentionez ca fetita se comporta absolut normal dar imi e frica sa nu.i faca rau acest tratamen + ca fobiile, ingrijorarile ei nu au disparut complet.
Poate am si eu o ingrijorare mai excesiva fiind suferinda de TOC.
Multumesc
0
25-09-2022, ora 17:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rispenul este neurolepticul care se da la copii. Trebuie analizat ce efecte pozitive are si ce efecte secundare. Daca are mai multe efecte secundare, normal ca il scoateti. Daca nu, se continua cu el. Trebuie discutate cu medicul aceste amanunte.
Nu sunt probleme cu Serliftul. E aceeasi substanta activa.
Fobiile in toc nu vor disparea niciodata complet. E normal sa mai apara din cand in cand. Chiar si cu medicamente si cu psihoterapie, tocul este o problema mai dificil de rezolvat 100 %.
Nu e bine sa proiectati pe ea toate grijile dv. I-ar face rau. E bine sa nu vorbiti despre asta cu copilul.
Daca ea se plange de ceva, spuneti doctorului.
0
25-09-2022, ora 18:25
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc,
Dar daca sunt intr-adevar efecte secundare, pot ramane pt toata viata? Sau acestea dispar??
0
26-09-2022, ora 13:55
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Dar leganatul in fata si in spate cand sta in sezut si mancatul in exces sunt efectele Rispenului asa este?
Eu tot ma gandesc ca schema de tratament este prea puternica Rispen 2 x 0, 5 mg, Romparkin 2 x 1mg, Sertralina 1 x 25 mg, Anxiar 1 x 0, 5 mg

Oare sa mai incercam la medic? Poate ne ajuta cu un antidepresiv mai bun?
Sunt disperata va rog sa ma credeti.
Adaugă un comentariu / răspuns
59 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: