Toc - tulburare obsesiv compulsiva

02-07-2020
Bb10
Nu este medic/terapeut
Bb10
Buna ! Ma numesc Bianca, am 19 ani si sufar de tulburare obsesiv compulsiva. Viața ajunge sa fie un chin cu problema asta, am fost la psiholog m a mai ajutat, iau si medicamente prescrise de un medic psihiatru însă tot ma chinui. În momentul asta am cedat psihic, mi a trecut de multe ori prin cap sa ma sinucid însă ma gandesc la familia mea. Sunt terminată, ceva sfaturi ? Mai este cineva in situatia mea, se mai confrunta cineva cu asta ?
8 comentarii
0
02-07-2020, ora 07:20
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna dimineața ce tratament luați?
0
02-07-2020, ora 15:22
Bb10
Nu este medic/terapeut
Bb10
Iau Olanzapina de 5 mg cu Zoloft
1
02-07-2020, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cautati la lupa dreapta sus Grup de suport pentru toc.
Vor veni si zile mai bune.
Stati linistita.
Sanatate maxima va doresc!
0
24-07-2020, ora 15:57
adryansunset
Nu este medic/terapeut
adryansunset
Bună! Și eu sufăr de gânduri obsesive, intruzive care ma urmăresc și nu îmi dau pace! Ai putea sa ne spui mai multe despre toc ul tău?! Cum se manifestă și cam ce temă are.Poate te putem ajuta cu un sfat, o părere...
2
21-10-2020, ora 19:38
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Bună Bianca draga mea ești la o vârstă superba nici gând sa îți vina vreo idee sa te sinucizi sunt oameni ca re se roagă sa mai trăiască o zi scumpa mea viata este cel mai prețios lucru doar una singura ai atât trebuie sa ai grija de ea și sa ți-o faci cât mai frumoasa. Scumpo ascultă-mă roagă-te mult la Dumnezeu când îți vin gânduri și idei urate începi și roagă-l pe Dumnezeu sa te scape de ele crede-mă ca la un momendat astea se vor rari nimeni nu te poate ajuta nici psihi nici psiho nici cei din jurul tău tu ești singura care te poți ajuta și mai ales Dumnezeu de cand te trezești și pana te culci îl rogi din inima sa te ajute încearcă nu ai nimic de pierdut. Închinate mereu spune rugăciuni și crezi în Dumnezeu îți spun din suflet nu vindeca dar ameliorează. Răspunde-mi te rog dacă vrei putem tine legătură. Te pup cu drag sper sa îți revii viata e frumoasa mai ales la vârsta ta capu sus puștoaico ai atâtea de făcut.
0
21-10-2020, ora 21:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Bb 10

Incercati Prozac. Se spune ca e cel mai bun pentru toc.
1
19-11-2020, ora 09:53
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu o duce pe calea domnului nu aduce decât demență mistica cu ea.. Are nevoie doar de cva terapie și sa își facă câteva ședințe de dezvoltare personala ca să își găsească adevăratele valori si necesități nmk alcva. În nici un caz de calea.. care adâncește în nevoia de mai multe pastile, în alte tari ați fi chemata în instanță pt propagarea unor idei mistice ca tratament.. Brrr
0
05-06-2021, ora 21:35
Simona R_22
Nu este medic/terapeut
Simona R_22
" pe calea domnului.." nu este ceva abstract, nepotrivit sau vreo absurditate! Domnul Dumnezeu poate fi un nume generic pentru Sursa a tot și a toate! Originile tuturor acolo sunt, dar vorbim de o energie creatoare plăsmuită în ceea ce ești acum. Altă dată această " supă de particele" va fi conținută ori materializată în alt corp...Omul trebuie să știe că e Spirit, este mereu pentru că Spiritul este veșnic!
Faptul că occidentalii sunt rupți de niște asemenea înțelegeri nu înseamnă că sunt mai grozavi și asta o-a rupt de Regatul Ceresc. Capul Divinității unde ne avem originea!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care se culcă târziu au mai puțin control asupra gândurilor obsesive
  • Dezvoltarea toleranței la anxietate - cheia în reducerea simptomelor tulburării obsesiv-compulsive
  • Descoperirile genetice pot deține cheia unor terapii mai bune pentru tulburarea obsesiv-compulsivă (TOC)
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.