Tonotil este de ajutor pt un copil de 6 ani cu Autism?

04-12-2019
Doina84
Nu este medic/terapeut
Doina84
Buna ziua, as dori sa stiu daca i dau Tonotil copilului meu diagnosticat cu o forma mai usoara de Autism, ii amelioreaza sanatatea? Multumesc frumos
7 comentarii
0
04-12-2019, ora 12:22
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua! Numai medicul ce urmăreste evoluția copilului poate stabili medicația.
0
04-12-2019, ora 15:27
Doina84
Nu este medic/terapeut
Doina84
Buna ziua, multumesc pentru raspuns!
0
05-12-2019, ora 10:19
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua adresati va medicului psihiatru pediatru
0
05-12-2019, ora 15:26
Doina84
Nu este medic/terapeut
Doina84
Buna ziua, baietelu nu urmeaza nici un tratament medicamentos, face doar terapie cu logopedista. Noi locuim in Italia si el s a nascut aici, am cerut o parere medicului spihiatru si mi a raspuns cam SEC... nu exista tratament pt Autism, trebuie sa ma resemnez cu ideea ca David are gandirea unui copil de 3 ani si limbaju de 2 ani... Eu l am comandat oricum sa mi ajunga aici, reactii adverse nu are... VREAU sa incerc oricum Va multulesc pt raspuns, o zi frumoasa!
0
05-12-2019, ora 21:13
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Pentru copii cu autism se pot face multe sunt centre speciale care îi ajuta sa recupereze din deficit
0
09-12-2019, ora 20:41
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Asa cum a spus si domnul Mătușă, adresati va unui pedopsihiatru! Tonotil e doar un supliment alimentar, Nu i face rau dar e insuficient. Copilul are nevoie de tratament medicamentos + psihoterapie
0
21-12-2019, ora 13:50
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pentru autism nu e suficientă numai terapia logopedică.Există materiale și metode cu care se lucrează și care pot să-l ajute pe copil. Dacă nu merge la un terapeut, cel puțin faceți-vă rost de materiale după ce vă consultați cu un terapeut ABA și lucrați dvs. cu copilul. Căutați pe google Terapia ABA (Analiza comportamentala aplicata), pentru că în România sunt astfel de site-uri unde puteți găsi îndrumare. Dacă are o formă ușoară de autism, poate recupera în timp dacă e ajutat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: