TOXOPLASMA

27-05-2008
ANEMARII
Nu este medic/terapeut
ANEMARII
IgM-0, 175 NEGATIV
IgG-8, 300 UI/ml pozitiv interpretare IgG 0<IgG<2 UI/ml SUBIECT NEIMUNIZAT
2<IgG<3UI/ml NECONCLUDENT
3<IgG IMUNIZARE PROBABILA, IN FUNCTIE DE CONTEX CLINIC SE RECOMADA REPETAREA DUPA 2-3 SAPTAMANI
INTERPRETARE IgM 0<Index IgM <0, 499 negativ
0, 500<Index IgM<0, 599 neconcludent
0, 599<Index Igm pozitiv
Sunt insarcinata in 11 saptamani.Va rog sa-mi spuneti daca pot pastra sarcina sau trebuie sa fac intrerupere de sarcina
multumesc frumos si astept raspuns cat mai urgent ca sunt disperata
4 comentarii
0
30-05-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu pare sa fie nici un risc daca IgM care indica infectie acuta sunt negative conform valorilor de referinta ale laboratorului. Ig G pozitivi nu trebuie sa va ingrijoreze, ci sa va bucure, intrucat indica faptul ca ati venit in contact cu Toxoplasma in trecut si s-au format acesti anticorpi protectori ce indica imunitate formata.
0
21-11-2008, ora 10:30
marict
Nu este medic/terapeut
marict
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns
sunt insarcinata in luna a-3-a, medicul ginecolog nu mi-a recomandat nici o analiza
am facut din proprie initiativa un test toxolpasma si rezultatul este doar pt IgG 21 pozitiv, cred, pt ca nu am nici un semn + sau - doar valoarea trecuta intr-un chenar
valorile de referinta sunt <4 negativ absenta imunitatii, >4 si <8 echivoc, >8 pozitiv - < iminutate veche si > 300 seroconversie recenta
este in regula trebuie sa mai repet analiza sau sa cer si IgM
va multumesc
0
21-11-2008, ora 21:17
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De obicei daca Ig M sunt prezenti, laboratorul da valorile acestora, daca numai IgG sunt prezenti e bine, fiind anticorpi protectori.
0
23-11-2008, ora 15:29
marict
Nu este medic/terapeut
marict
multumesc mult pt raspuns
sper sa nu fie nici o problema
si sa ma ajute Doamne Doamne sa am un copil sanatos si frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina și toxoplasmoza
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.