TOXOPLASMA
IgM-0, 175 NEGATIV
IgG-8, 300 UI/ml pozitiv interpretare IgG 0<IgG<2 UI/ml SUBIECT NEIMUNIZAT
2<IgG<3UI/ml NECONCLUDENT
3<IgG IMUNIZARE PROBABILA, IN FUNCTIE DE CONTEX CLINIC SE RECOMADA REPETAREA DUPA 2-3 SAPTAMANI
INTERPRETARE IgM 0<Index IgM <0, 499 negativ
0, 500<Index IgM<0, 599 neconcludent
0, 599<Index Igm pozitiv
Sunt insarcinata in 11 saptamani.Va rog sa-mi spuneti daca pot pastra sarcina sau trebuie sa fac intrerupere de sarcina
multumesc frumos si astept raspuns cat mai urgent ca sunt disperata
IgG-8, 300 UI/ml pozitiv interpretare IgG 0<IgG<2 UI/ml SUBIECT NEIMUNIZAT
2<IgG<3UI/ml NECONCLUDENT
3<IgG IMUNIZARE PROBABILA, IN FUNCTIE DE CONTEX CLINIC SE RECOMADA REPETAREA DUPA 2-3 SAPTAMANI
INTERPRETARE IgM 0<Index IgM <0, 499 negativ
0, 500<Index IgM<0, 599 neconcludent
0, 599<Index Igm pozitiv
Sunt insarcinata in 11 saptamani.Va rog sa-mi spuneti daca pot pastra sarcina sau trebuie sa fac intrerupere de sarcina
multumesc frumos si astept raspuns cat mai urgent ca sunt disperata
4 comentarii
Nu pare sa fie nici un risc daca IgM care indica infectie acuta sunt negative conform valorilor de referinta ale laboratorului. Ig G pozitivi nu trebuie sa va ingrijoreze, ci sa va bucure, intrucat indica faptul ca ati venit in contact cu Toxoplasma in trecut si s-au format acesti anticorpi protectori ce indica imunitate formata.
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns
sunt insarcinata in luna a-3-a, medicul ginecolog nu mi-a recomandat nici o analiza
am facut din proprie initiativa un test toxolpasma si rezultatul este doar pt IgG 21 pozitiv, cred, pt ca nu am nici un semn + sau - doar valoarea trecuta intr-un chenar
valorile de referinta sunt <4 negativ absenta imunitatii, >4 si <8 echivoc, >8 pozitiv - < iminutate veche si > 300 seroconversie recenta
este in regula trebuie sa mai repet analiza sau sa cer si IgM
va multumesc
sunt insarcinata in luna a-3-a, medicul ginecolog nu mi-a recomandat nici o analiza
am facut din proprie initiativa un test toxolpasma si rezultatul este doar pt IgG 21 pozitiv, cred, pt ca nu am nici un semn + sau - doar valoarea trecuta intr-un chenar
valorile de referinta sunt <4 negativ absenta imunitatii, >4 si <8 echivoc, >8 pozitiv - < iminutate veche si > 300 seroconversie recenta
este in regula trebuie sa mai repet analiza sau sa cer si IgM
va multumesc
De obicei daca Ig M sunt prezenti, laboratorul da valorile acestora, daca numai IgG sunt prezenti e bine, fiind anticorpi protectori.
multumesc mult pt raspuns
sper sa nu fie nici o problema
si sa ma ajute Doamne Doamne sa am un copil sanatos si frumos
sper sa nu fie nici o problema
si sa ma ajute Doamne Doamne sa am un copil sanatos si frumos
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Ac celule gastrice
- 7Analize medicale usor crescute
- 3Hemoleucograma proasta după transfuzie sânge și plasma
- 2Fier cu valoare de 27, 45 umo/l, iar limitele intre 5, 4 și 18, 6, fetita de 10 ani
- 1Igm crescut
- 0Rezultate analize
- 1Analize medicale
- 1VSH și PCR marit
- 1Rezultate biopsii endoscopie si colonoscopie
- 1interstitiu pulmonar accentuat bilateral?