TraheoBronsita acuta

23-03-2019
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna seara! Recent am fost diagnosticat cu traheobronsita acuta.Am o usoara presiune pe piept, respir greu si am o tuse persistenta.Am luat tot felu de pastile si antibiotice dar nimic sa dea roade.inghit greu cand mananc si simt foarte mult mucus in gat pe care nu l pot da afara. Am si un aerosol acasa si mi s a recomandat tratament cu ceai de musetel si cu prospan picaturi.Va rog daca mi puteti da niste sfaturi ca sunt cam speriat.Vreau sa mentionez ca am frica aia de a avea vreo ceva grav si am si atacuri de panica si de aia merg la psiholog.Am uitat sa mai mentionez ca de 3 saptamani am aceste simptome
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
24-03-2019, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faci consult la gastrologie
Posibil faci reflux gastro esofagian
0
24-03-2019, ora 22:49
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! O traheobronșită poate răspunde și la antiinflamatoare asociate cu mucolitice și fluidifiante ale secrețiilor. Dacă ați urmat tratament antibiotic corect prescris de medic atunci ar fi trebuit să treacă, puteți lua mucolitice de la farmacie, inclusiv sub formă de aerosoli, ca să eliminați secrețiile și apoi ar trebui să vă fie bine. Traheobronșita nu e ceva grav, dar trebuie tratată altfel se poate complica chiar și cu pneumonie. Pentru rețetă mergeți la medicul de familie, ar fi indicat să vă vadă după terminarea tratamentului antibiotic, să vă asculte pulmonar și să vă prescrie medicație simptomatică dacă este nevoie. O seară liniștită!
0
25-03-2019, ora 10:36
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Ok, va multumesc mult pentru sfat! O zi buna va doresc!
0
25-03-2019, ora 22:12
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Cu drag! O seară liniștită!
0
26-03-2019, ora 19:20
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna seara!Am fost azi la un control si am fost consultat cu stetoscopul. Mi s a zis ca sunt sanatos tun, am facut si ecografie si ekg toate normale. Ce credeti ca ar putea fii? Adica respir greu de 3 saptamani incontinuu..credeti ca ar putea fii de la anxietate sau cv? Ca eu sunt genul de persoana caruia ii este frica sa nu aiba cv. De asta am si atacuri de panica si am fost diagnosticat si cu spasmofilie
0
26-03-2019, ora 21:00
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Spasmofilia se poate manifesta și prin forme pneumologice: dispnee anxioasă, pseudoastm. De asemenea, se asociază și cu o stare de hiperexcitabilitate neuromusculară. Corectați deficitul de calciu și magneziu, există comprimate/suplimente alimentare de calciu cu vitamina D3 și de magneziu și problemele cu respirația vor dispărea. Încercați să vă liniștiți și să scăpați de acest sindrom anxios, și asta vă va ajuta. O seară liniștită!
0
27-03-2019, ora 15:08
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Vreau sa mai mentionez ca am 16 ani. Si gen mai am momente cand fac efort si cand respir greu ma doare n piept.Am fct ekg ul si nu cred ca mai are rost sa merg la cardiolog, cand fac efort imi bate inima super tare
0
27-03-2019, ora 20:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Deficitul de calciu (hipocalcemia) are și efecte cardiovasculare negative, precum tahicardie (inima bate mai repede decât normal), extrasistole sau chiar aritmii cardiace. Trebuie să corectați deficitul de calciu, iar dacă aveți și alte simptome cardiace sau apar palpitații sau oboseala la efort e bine să vedeți un cardiolog. O seară liniștită!
0
27-03-2019, ora 20:49
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am facut si analize pentru sange. Daca vreti va arat cam toate analizele sa vedeti despre ce e vorba. ca eu stau intr un orasel unde doctorii sunt cam incompetenti
0
31-03-2019, ora 21:28
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Trimiteți valorile analizelor, scrieți analiza și valoarea. Aștept să-mi scrieți. O seară liniștită!
0
31-03-2019, ora 22:51
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
VSH *=3 mm/1h , ASLO semicantitativ *= 200UI/L
Cel.Epiteliale*= rare, Leucocite *= rare, Culoare*= galben citrin, Aspect*=Limpede
WBC *= 9.17 10*3/uL , BAS%=0, 6% , NEU# *= 5.53 10*3/uL , EOS# *= 0.10 10*3/uL , EOS% *=1.1% , LYM# *= 3.11 10*3/uL , LYM% *= 33, 9%, MON# *=0.38 10*3/uL , MON% *= 4.1% , RBC*=*5.91 10*6/uL , HGB*=*16.9g/dl , MCV *= 85.0 fl , MCH * = 28.7 pg , MCHC *=33.7 g/dL , RDW-SD *=40.4fL , HCT *=* 50.3%, PLT*=* 355 10*3/mmc , MPV *=9.9 umc , PDW *= 15.7% , PCT*=*3.53 mL/L
ALT*=34U/L , AST*=28 U/L, Creatina serica *= 0.95mg/dl, Calciu seric total*=10.33 mg/dl, Magneziu seric *=1.95 mg/dl
Maine am sa merg si la tomograf sa vad cum sta treaba
0
01-04-2019, ora 21:40
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Analizele sunt normale, calciul și magneziul sunt normale, deci nu ai hipocalcemie cum ți-a fost spus. ASLO e la limită, e posibil să ai o infecție cu streptococ beta-hemolitic de grup A, dar în caz că ai se tratează ușor (cu penicilină), medicul de familie sau un medic de boli infecțioase îți poate prescrie tratament. CT nu cred că e nevoie, nu ai simptome sau semne care să sugereze că ar fi necesar. O seară liniștită, ai analize foarte bune, iar infecția aceea nu e problematică dacă există!
0
02-04-2019, ora 00:31
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna seara! Am citit acum simptomele, si nu prezint nici unul din ele, nu stiu din ce cauza poate fii respiratia asta grea, si nu stiu unde sa ma mai duc, febra nu fac, de varsat nu mi vine. Am o pofta de mancare incredibil de mare. Doar respiratia asta grea o am, durerea toracica si ma simt plin, adica sunt balonat, dar nu mereu.Posibil sa fie de la anxietate, ca eu sunt o persoana emotiva.Va doresc o seara linistita
0
02-04-2019, ora 20:15
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Da, este posibil să aveți un sindrom anxios. Dacă aveți senzația de plenitudine chiar fără să fi mâncat și aveți un apetit crescut, ați putea merge și la gastroenterologie pentru consult, să nu fie ceva din sfera digestivă care să aibă și manifestări respiratorii. De asemenea, ar trebui să faceți un examen coproparazitologic ați putea avea viermi intestinali, caz în care aveți nevoie de tratament. Aștept să-mi scrieți dacă aveți întrebări sau dacă ați găsit problema și evoluția e spre bine. O seară liniștită!
0
02-04-2019, ora 20:17
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Sau traheobronșita dumneavoastră se remite mai greu și respirația dificilă este din această cauză (în plus, poate fi accentuată de anxietatea dumneavoastră).
0
02-04-2019, ora 20:44
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Simt un nod in gat foarte tare care mi ingreuneaza respiratia si inghit greu.Posibil sa fie o boala de reflux gastric?
0
04-04-2019, ora 14:24
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Prin iritarea mucoasei esofagiene și faringiene de către refluxul acid din stomac, se poate genera o simptomatologie de felul descris de dumneavoastră (nod în gât). Vă recomand să vedeți un gastroenterolog pentru asta, iar pentru posibilitatea unor paraziți intestinali faceți un examen coproparazitologic și dacă rezultatul este pozitiv mergeți la medicul de familie pentru tratament (sau la boli infecțioase). O zi liniștită!
0
06-04-2019, ora 15:51
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna ziua! S ar putea sa fie o forma de astm? Ca am vorbit cu matusa mea care este doctor in Franta si s ar putea sa fie o forma.Marti ma duc la pneumo si dupa la un alergolog sa vad despre ce este vorba.Dupa ce primesc rezultatele o sa va anunt imediat.Va doresc o zi cat mai buna si va multumesc din suflet ca mi ati raspuns la toate intrebarile
0
07-04-2019, ora 21:59
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Există astm de efort, deci este o posibilitate. Vedeți ce vă spune alergologul și pneumologul (ar trebui să faceți test cutanat prick la aeroalergeni și alergeni alimentari, iar pentru plămâni spirometrie, inclusiv cu bronhodilatație dacă este cazul) și dacă mai aveți nevoie de ajutor îmi puteți scrie. Cu drag, sper că v-am fost de folos! O seară liniștită!
1
09-04-2019, ora 10:27
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Ieri am avut cel mai urat atac de panica de pana acum, prima oara nu mi simteam limba cum trebuie si mi se usca repede, m am dus la cabinet sa iau un calciu ca poate-mi revin, degeaba! Dupa mi a zis doamna doctor ca sunt palid la fata, iar de aici m am panicat si mai tare. Ameteam si nu puteam sta bine pe picioare. L am chemat pe tatal meu si in drum spre spital tremuram tot aveam mainile reci ca gheata si inima imi batea incredibil de repede, iar la spital mi am revenit treptat, efectiv am crezut ca mor la propriu. Vineri ma duc si la psihiatru si la pneumolog ca n a raspuns nimeni pana acum si dupa la alergolog..sunt in disperare ca mi s ar putea intampla ceva
0
09-04-2019, ora 15:52
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă sunteți agitat/anxios doar vă agravați simptomatologia. Toate simptomele descrise se pot asocia cu un atac de panică. (sistemul nervos simpatic determină transpirație, uscarea limbii, creșterea ritmului cardiac) Trebuie să vă calmați, iar atunci când mai simțiți asta încercați să respirați calm, rar și mai profund, eventual într-o pungă, cred că v-ar ajuta și simptomele nu s-ar accentua așa mult. După ce mergeți la pneumolog, psihiatru, alergolog și dacă mai aveți nevoie de ajutor vă răspund cu drag. O zi liniștită!
0
11-04-2019, ora 19:39
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am inceput sa am zile cand respir bine si dupa rau.De exemplu ieri eram super ok, am jucat fotbal, eram super ok, respiram bine, dar azi respiram greu si acum la fel, maine ma duc la pneumo la alergolog si psihiatru cu tatal meu ca m am saturat si am sa va zic diagnosticul imediat dupa ce mi l spun si poate mi dati si dumneavoastra un sfat care sa ma ajute.Va doresc o seara buna!
0
11-04-2019, ora 21:16
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Aștept să-mi scrieți care este concluzia. Simptomatologia dumneavoastră este destul de atipică. Există astm de efort, dar dumneavoastră suportați bine exercițiul fizic. Poate totuși este ceva alergic sau doar un sindrom anxios. Aștept să-mi spuneți rezultatele de la testele efectuate la alergolog și pneumolog. O seară liniștită!
0
12-04-2019, ora 17:02
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna ziua!Totul perfect.Spirometria 91% iar sangele este oxigenat cum trebuie.Mi a spus ceva de celulele hepatice si de antibioticele pe care le am luat.Mi a spus ca e o stare anxioasa!!
0
12-04-2019, ora 22:48
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă funcția pulmonară este normală și nu au fost identificate alergii, atunci cel mai probabil este un sindrom anxios, ce necesită evaluare și eventual tratament din partea unui psihiatru în colaborare cu un psiho-terapeut (psiholog). O seară liniștită!
0
13-04-2019, ora 12:51
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Sper sa nu fie o boala de reflux gastric, mereu dupa masa ma simt foarte balonat, poate si anxietatea asta afecteaza, dar nu ma simt mereu balonat, acum nu stiu ce sa zic daca sa ma duc sau nu la un consult la gastrologie
0
13-04-2019, ora 16:17
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am uitat sa mentionez ca am niste bubite in capatul limbii, nu ma irita, dar nu stiu de la ce ar fi putut aparea
0
13-04-2019, ora 18:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă aveți această simptomatologie este recomandat să fiți văzut de un gastroenterolog. Cum v-am mai spus, refluxul acid din stomac irită mucoasa esofagiană (bubițele pot fi o reacție la reflux) și se poate asocia și cu manifestări respiratorii cum aveți dumneavoastră. Refluxul gastroesofagian este o ipoteză plauzibilă și merită să o verificați. O seară liniștită!
0
20-04-2019, ora 20:05
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am o durere in partea stanga a pieptului, dar ma doare doar cand apas, cred ca de acum 3 zile de la fotbal, dar doare tare cand apas, dar cand nu apas nu doare deloc, mai simt o durere in capatul pieptului in partea stanga, pe langa mana
0
21-04-2019, ora 23:13
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Dacă doare la apăsare sau la diferite mișcări atunci e o durere osteo-musculară, nu e ceva din sfera pulmonară. Dacă nu se asociază cu alte simptome, probabil este în urma unei lovituri la fotbal. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.