TraheoBronsita acuta

64 comentarii 1 23 Înainte ›
0
22-04-2019, ora 21:15
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna seara!!am o presiune pe partea de sus a abdomenului si nu stiu de la ce. Si sunt in oras si nu stiu ce sa fac si sunt foarte speriat
0
23-04-2019, ora 01:46
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Nu pot sa inteleg, cand am plecat de acasa ma durea foarte tare abdomenul in partea de sus si m am speriat ca am plecat cu un prieten in oras, si cand am ajuns la un local si m am intalnit cu multi prieteni mi a trecut imediat
0
23-04-2019, ora 16:08
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Durerea la nivel abdominal ar trebui investigată la gastroenterologie. Originea poate fi gastrică, hepatică, pancreatică chiar intestinală. Și paraziții intestinali dau dureri abdominale, dar în general periombilical. Vă recomand să mergeți la gastroenterologie, ca pneumolog nu am ce sfaturi să vă dau. Dacă mai aveți întrebări vă rog să-mi scrieți. O zi luminoasă vă doresc!
0
26-04-2019, ora 13:14
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna ziua, mi a iesit un furuncul pe spate si e chiar mare, si nu stiu de ce ar putea iesi. Poate mi spuneti dumneavoastra cum scap de el fara operatie.Nu stiu exact daca e un furuncul sau o intepatura de paianjen, dar simteam daca era o intepatura de paianjen sau altceva
0
30-04-2019, ora 17:48
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Furunculul este o colecție purulentă situată mai profund. Pune pe cineva să exercite presiune pe el, dacă se elimină puroiul atunci era doar un coș mai mare. Dacă e furuncul se incizează și se elimină puroiul, nu trebuie să fii internat pentru asta, ci doar să mergi la ambulatoriul de chirurgie generală și se rezolvă. Sărbători liniștite!
0
30-04-2019, ora 18:04
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am sa ma duc la psihiatru pe tema asta cu respiratia, ca nu stiu ce poate fi, inima imi bate tare mai mereu aproape si sper sa nu fie cv.Tatal meu nu mai vrea sa ma duc nicaieri pt ca toti doctorii au spus ca i un sindrom anxios si mi e foarte teama sa nu patesc cv grav.am momente cand am furnicaturi la piciorul stang si mana stanga, dar si dreapta cateodata
1
01-05-2019, ora 11:30
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Aceste furnicături îmi sugerează tot un sindrom anxios. Aproape sigur nu aveți nimic, deci încercați să vă liniștiți și vă veți simți mult mai bine. O zi binecuvântată!
0
05-05-2019, ora 21:00
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Hristos a inviat!Azi am inceput sa respir si mai greu, si eu am fost un pic cam stresat cautam toata ziua pe net la diverse boli si azi cand am iesit cu iubita mea in oras simteam ca mi amortesc picioarele si respiram greu, mi se oprea aerul in piept si mi simteam arsuri la piciorul stang si un pic drept...nu stiu ce sa mai fac
0
10-05-2019, ora 16:18
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Este un sindrom anxios, vă gândiți prea mult la asta și vi se pare că aveți anumite simptome, sau accentuați manifestări ale oboselii, stresului, lipsei de somn. Toate analizele și explorările au ieșit bine, deci sunteți cel mai probabil sănătos. Vă gândiți prea mult la tot felul de boli și asta cauzează dispneea de cauză psihică, și pot apărea chiar și atacuri de panică. Vă sfătuiesc să încercați să vă concentrați pe altceva, și totul va fi mai bine. O zi liniștită!
0
10-05-2019, ora 17:16
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am luat acum un tratament de la un neuropsihiatru pt ca am primit trimitere, mi s a dat un serlift, un rivotril si un apimag..Si cand merg pe strada vad ca inima imi bate tare plus ca am o aplicatie pe telefon care masoara pulsul si aveam 100 de batai in mers normal.Si am facut 3 ekg uri si nu s a depistat vreo tahicardie, un doctor mi a spus ca ar putea fii o insuficienta cardiaca si m am speriat groaznic, am inceput sa plang.
0
11-05-2019, ora 21:23
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! La vârsta dumneavoastră e destul de improbabil să aveți insuficiență cardiacă, mai ales cu ecg normal. Iar o frecvență cardiacă mai mare poate fi întâlnită la tineri fără a însemna ceva patologic, adică o boală. Tahicardia poate fi și de la o anemie. Nu vă mai îngrijorați atât de mult, și stresul psihic poate fi o cauză de tahicardie. O seară liniștită!
0
12-05-2019, ora 17:46
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
De la un atac de panica de acum 3 zile am ramas cu hiperventilatia.Trag aer, se ridica toracele dar nu simt aerul, am stari de oboseala si cateodata ametesc.Stiu ca i pe fond psihic, dar ce mi recomandati sa fac sa nu mai am starea asta
0
16-05-2019, ora 20:56
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Încercați exerciții de recuperare respiratorie. Vă descriu ma jos mai multe astfel de metode, e posibil să vă ajute. O seară liniștită!
-Exercițiul de respirație Bhramari pranayama: Acest exercițiu de respirație se realizează urmând pașii următori: închiderea ochilor și inspir profund urmat de expir; acoperirea urechilor cu degetele mari de la mâini; așezarea mâinilor astfel încât degetul arătător să fie plasat deasupra sprâncenelor, iar restul degetelor peste ochi; aplicarea unei presiuni ușoare cu restul degetelor pe laturile nasului și pe nări; păstrarea închisă a gurii, cu respirații lente pe nas, făcând în acest timp un sunet („ommm”) ; procesul trebuie repetat de 5 ori.
Bhramari pranayama este o tehnică demonstrată în studiile clinice pentru reducerea rapidă a frecvenței respiratorii și a ritmului cardiac. Această tehnică tinde să fie extrem de calmantă și poate pregăti în mod eficace corpul pentru somn.
0
16-05-2019, ora 20:56
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Alte două tehnici de respirație:
-Tehnica de respirație Buteyko: Pentru a practica respirația Buteyko pentru somn se realizează următorii pași: așezarea în pat cu gura închisă și respirarea pe nas în ritm normal, timp de aproximativ 30 de secunde; respirarea mai insistentă pe nas; blocarea ușoară a nasului cu ajutorul degetului mare și a celui arătător, păstrând gura închisă, până când nevoia de a respira revine; cu gura încă închisă se respiră adânc pe nas; procesul se reia de câteva ori. Există persoane care se hiperventilează în mod inconștient. Această tehnică de respirație ajută la restabilirea unui ritm respirator normal (12-16 respirații/minut).
-Metoda de respirație Papworth: În această metodă concentrarea trebuie să se realizeze asupra mușchiului diafragm. Dacă tehnica este folosită pentru a adormi, persoana în cauză trebuie să stea întinsă în pat și să urmeze pașii următori: inspir profund cu o durată de 4 secunde, pe gură sau pe nas; expir lent pe nas și concentrarea continuă pe mișcările de ridicare și coborâre ale abdomenului; ascultarea atentă a sunetelor produse de respirație și repetarea până la calmare și instalarea unei stări de somnolență.
0
08-06-2019, ora 20:12
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Mi se pare ca am cianoza la unghiile de la maini.Am sa va trimit o poza sa vedeti
0
08-06-2019, ora 20:32
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
https://m.imgur.com/gallery/qV6m6q3
0
08-06-2019, ora 20:37
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Am observat ca doar pe mâini am unghiile asa, în rest la picioare sunt roz si buzele normale, doar pe maini
0
10-06-2019, ora 21:02
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu pot vizualiza imaginea. Descrieți care sunt modificările unghiilor de la mâini (culoare, formă, hemoragii subunghiale sau altele). Aștept să-mi scrieți răspunsul. O seară liniștită!
0
10-06-2019, ora 22:06
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Trebuie să vedeti dumneavoastra ca nu stiu cum sa explic.Copiati link ul respectiv si ii dati paste sus si o sa va trimita pe pagina respectiva
0
13-06-2019, ora 22:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Am copiat acel link, dar nu îmi apare nicio imagine, apare un fel de eroare, spun că site-ul este supraîncărcat și trebuie să revin în câteva minute. Am încercat de mai multe ori și nu merge. Vă recomand să mergeți la medicul de familie și să-i arătați aceste modificări. Dacă mai aveți alte întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
0
26-06-2019, ora 19:08
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Iau pastile psihiatrice de aproape 2 luni, am avut zile chiar foarte bune, chiar dacă respiram mai greu nu făceam atacuri de panica, încă respir greu si am un nod in gât Si cand expir tare se aude ca si cum as fluiera
0
26-06-2019, ora 19:34
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Acel fluierat se numește wheezing și este destul de sugestiv pentru astm. E posibil să fie o formă de astm alergic care să fie exacerbat (agravat) de anumiți agenți inhalatori (praf, polen, pene, păr de animale). Ar trebui repetată spirometria și dacă nu ați făcut teste la alergologie (prick test cutanat) este bine să le faceți. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
0
26-06-2019, ora 19:40
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Posibil, dar și noaptea respir greu si acasa si la liceu, si acum câteva zile am facut curățenie toata casa pt ca avem un nou membru in familie
0
26-06-2019, ora 19:46
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
si la pulsoximetru saturația a fost de 98%, dacă era astm saturația nu era scăzută sub 96%?
0
30-06-2019, ora 21:42
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu este obligatoriu ca saturația să fie sub 96% în astm. Dacă spuneți că ați făcut curat în toată casa, este posibil ca praful sau soluțiile pentru curățat să fie factori iritanți pentru dumneavoastră, determinând lipsa de aer. Cum am spus, ar fi bine să mergeți și la alergologie pentru a fi testat la diferiți alergeni din mediu, dar și din substanțele cosmetice, de curățat, de îngrijire corporală pentru a vedea dacă nu sunteți alergic la acestea. O seară liniștită!
0
16-07-2019, ora 21:18
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna seara din nou! Nici acum nu s au ameliorat simptomele, parca nodul acela din gat nu vrea sa mai treaca, înghit greu, am o presiune toracică de care nu scap si respir greu, si cu pastilele psihiatrice tot nu mi trece, tatal meu nu vrea sa mergem la pneumolg ca spune că e doar in capul meu, trebuie sa trag aer forțat să simt satisfacție, deja au trecut 4 luni.. nu stiu ce sa mai fac
0
17-07-2019, ora 16:00
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Dacă la pneumolog și alergolog toate investigațiile au avut rezultate bune, atunci problema nu este pulmonară. Ar mai fi cauze cardiace, dar la vârsta dumneavoastră e puțin probabil (însă știu că și evaluarea cardiacă a fost bună) și gastroenterologice (boală de reflux, o hernie hiatală) care ar trebui investigate. Vorbiți cu medici de această specialitate, pulmonar nu cred că aveți nimic. O zi liniștită!
0
18-07-2019, ora 17:18
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna ziua, credeti-ma, si mie imi este greu sa cred ca am ceva cardiac, pentru ca de la un timp fac foarte mult sport, dimineata la 4:30 ma trezesc, iar la 5 incep sa alerg până la 9, si alerg in jur de 10, 11 km pe dimineata, obosesc dupa 2 km de alergat ceea ce cred eu ca e destul de ok, atunci simt ca inima o ia la fugă
0
18-07-2019, ora 17:49
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Cu un ecocord normal (știu că ați făcut asta) nu prea se pune problema unei afecțiuni cardiace. Încercați la un gastroenterolog, posibil să fie o afecțiune digestivă (am enumerat în răspunsul anterior) sau la endocrinolog (o tiroidă mare poate comprima trahee și să aveți acea senzație de lipsă de aer). Repet, pulmonar nu este nimic dacă toate explorările au ieșit bune. O seară liniștită!
0
13-12-2019, ora 20:10
pufix12
Nu este medic/terapeut
pufix12
Buna seara..Am o mica intrebare..Nici acum nu mi au trecut starile cu respiratia grea si presiunea in piept..Voiam sa va zic ca mereu cand incordez toracele simt o durere in mjloc, si cand il las moale doar ma apasă...e foarte ciudat..Parca mi se pare ca am si cianoza pe buze..e foarte ciudat..De 9 luni de zile e un calvar pentru mine..Si noaptea dorm super bine, citisem pe net ca te afecteaza mai mult noaptea o problema respiratorie...eu cand am adormit, nu ma mai trezesc dimineata...si culmea culmilor e ca cand ma trezesc nu simt acea presiune pe piept..
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.