Traheobronsita la copii

08-01-2012
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. Baietelul cel mare, 7ani, a inceput de o sapt sa aiba o tuse cu flegma, dupa 5 zile si baiatul cel mic (2 ani si 5 luni) a inceput sa cu o tuse seaca, apoi febra 38.5. Am mers la medic si au fost dianosticati cu 'traheobronsita', cel mare a primit sirop de tuse eurespal-5ml*3/zi si zinat pastilute in caz de face febra, daca nu are febra ii dau doar siropul de tuse, iar cel mic zinat de 125-5ml la 8 ore, eurespal 4ml*2/zi, ibalgin 5ml si paracetamol sup la 8 ore.
Inainte sa-i administrez antibioticul celui mic a facut febra pana la 39.8, greu am reusit sa-i scadem febra, dupa care a primit antifebrile continuu.(asta intamplandu-se vineri seara). Astazi, duminica, nu i-am dat antifebrile si a avut in jurul pranzului febra 39.
Ce parere aveti despre acest tratament, dupa atatea zile de antibiotic sa mai faca febra asa mare?
Va multumesc pt raspuns. O zi buna.
109 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
08-01-2012, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
febra poate dura 3- 5 zile la cifre mari si treptat sub tratament scade
este nevoie si de tratament cu aerosoli si aromoterapie
0
08-01-2012, ora 14:37
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Dar nu avem unde sa facem aerosoli. alta varianta nu ar exista? Iar antibiotic cred ca mai are doar pana maine, credeti ca este cazul sa mai continuam cu antibiotic si zilele urmatoare?
0
08-01-2012, ora 14:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. antibioticul se face pana la vindecare..5-7-10 zile si 14 se poate
aparatul de aerosoli cu compresor.. pe net puteti gasi si la 150 lei
cautati medcor iulia 0754074461
0
09-01-2012, ora 17:01
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru sfaturi. Astazi am fost la medic si i-a continuat tratamentul, desi acum crede ca este vorba despre o gripa fiindca a inceput sa stranute si ii curge nasul.
Va rog mult sa-mi recomandati ce medicamente pot folosi la aparatul de aerosoli. A inceput sa tuseasca cu flegma, tusea fiind chiar insuportabila.
Inca o data va multumesc pentru tot.
O zi buna.
0
09-01-2012, ora 18:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 fiola de acc + 1 fiola de vit C si restul pana la indicatorul aparatului se pune ceai cald de musetel in care sa adaugat initial 1 pic de ulei volatil de eucalipt
0
21-01-2012, ora 16:08
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. Baietelul meu, despre care v-am spus mai sus, pana la urma a facut bronsiolita. I-a fost schimbat tratamentul(claritromicina, ambroxol si ketof), iar de joi(pt ca atunci am primit aparatul de aerosoli) facem aerosol cu 0.5 dexametazon+1 acc+1.5 ser, timp de 4 zile o data pe zi.La momentul acesta mai are putin rosu in gat (tratemantul pt brosnsiolita l-am terminat samb trecuta). Vroiam sa va intreb daca aerosol va face doar timp de patru zile, dupa cum mi-a recomandat medicul, sau as putea sa-i fac inca cateva zile cu ser, preventiv? Copilul are 2 ani si jumatate, iar cel mare 7 ani, le pot face la amandoi preventiv aerosol si numai cu 3ml de ser sau ce-mi recomandati, deoarece cel mic mi-a facut rosu in gat cam des? Si as vrea sa va mai intreb daca e adevarat ca e periculos sa stea mai mult de 10 min la aerosol?
Va multumesc mult pentru toate raspunsurile.
O zi buna
0
21-01-2012, ora 20:10
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Am uitat sa va intreb daca poate sa manance sau sa bea imediat dupa aerosol?
0
22-01-2012, ora 15:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu se mananca si se bea nimic timpd de 15 min.
2 depinde ce substanta este pusa in aparatul de aerosoli
daca este o sunbstanta potential toxica sau puternica din punct de vedere farmaceutic, , , , normal ca poate sa fie periculos
daca faceti doar cu ser, sau ceai de mustetel sau cu uleiuri volatile.. se poate sta sio 15-20 minute
0
01-02-2012, ora 14:03
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. Va deranjez iarasi, dar copilul cel mic a facut acum 2 zile iarasi gatul rosu, nu prea tare si a inceput sa stranute, de atunci ii fac aerosol, seara, cu 0.5 dexametazon+1 acc+1.5 ser timp de 10 min. nu stiu de ce, dar amigdalitele s-au mai marit si s-au inrosit mai tare. Nu este bine ceea ce folosesc la aerosol sau tre sa-i mai fac in continuare, de ce nu-si face efectul? Copilul are 2 ani si jumatate si are 15 kg. Ma puteti sfatui, va rog, cu un tratament mai bun la aerosol, ca sa nu mai ajungem la acea bronsiolita cu care ne-am confruntat acum 3 sapt?
0
01-02-2012, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dexametazona.. este un preparat hormonal.. folosit numia in urgente ( laringite spastice, astm).. fiindca are actiune de scadere a imunitatii locale, poate face amigdalita pultacee din cauza la dexa.!
inaparatul de aerosoli se pune ACC + 1 fiola de Vit C + ceia cald de musetel + 1 pic de uli volatil de eucvalipt si se pot face 2-3 sedinte pe zi
0
01-02-2012, ora 14:15
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat.
O zi buna.
0
05-02-2012, ora 13:41
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. Mai intai vreau sa va spun ca a ati avut perfecta dreptate in privinta dexametazonului, cand mi-ati spus sa intrerup tratamentul cu dexa, copilul avea deja un punctulet alb pe amigdalita, dar in urma tratamentului cu aerosol pe care mi l-ati recomandat, are amigadiletele curate.Numai ca se pare, ca dupa baita de aseara a inceput sa stranute si sa-i curga nasucul apos. Facem aerosol de4 zile cu ce mi-ati spus( ceai mustel, eucalipt si acc).Mai pot continua tratamentul cu aerosol, cate zile? Trebuie sa-i mai dau ceva tratament in afara de aerosol? V-am spus copilul nu mai are gatul rosu, e vioi, mananca, doar ca stranuta sii ii curge nasusul.
0
05-02-2012, ora 15:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli cu aceasta solutie se poate face si de 2_3 ori pe zi 10_14 zile
0
06-02-2012, ora 18:03
diana alessia
Nu este medic/terapeut
diana alessia
Buna ziua !

Domnul doctor, am o fetita de 8 luni de zile.Aseara i'am facut baita la temperatura camerei (23*C), iar astazi ii curge nasucul apos si stranuta intr'una. ce'i pot administra? doar aerosoli (2, 5 ml Acc +2, 5 ml ser fiz) sau ii mai dau si altceva pe langa acesta (ibalgin sau nurofen pt copii)?

va multumim !
0
06-02-2012, ora 20:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
doar aerosoli, spalaturi nazale cu ceai de musetel cald si aspiratii nazale
0
08-02-2012, ora 10:29
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. Vroiam sa va intreb intre aceste cure de aerosol, cate zile se face pauza. De exemplu dupa ce termin cele 14 zile de tratament cu aerosol, cat tre sa fac pauza pana la urmatorul tratament cu aerosol?
0
08-02-2012, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde ce medicamente se folosesc in aerosoli
daca e vorba de preparate NUmai naturiste.. nu se face pauza decat dupa vindecarea completa
daca e vorba de preparate chimice.. se fac 7-10 zile pauza
0
08-02-2012, ora 13:17
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
De 10 zile i-am facut aerosol doar cu ce ati spus dumneavoastra (acc. musetel, eucalipt). Acum am ramas fara acc si momentan nu pot ajunge la o farmacie din cauza vremii. Dar copilul nu mai tusesete doar ca are nasucul uscat(cred eu), pt ca se aude ca ar avea ceva in nas dar nu iese nimic cand sufla nasul nici cu batista bebelusului. Credeti ca mai e nevoie de aerosol sau doar pic in nas?
Inca o data mii de multumiri pentru toate raspunsuruile pe care mi le-ati dat. O zi buna
0
08-02-2012, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cazul de aerosoli.,
puneti ceai cald in nasuc si trageti acel ceai cu aspiratorul inapoi
0
09-04-2012, ora 07:39
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Buna ziua,

avem o fetita de 1 an si 10 luni, este foarte racita...ii curge nasul, tuseste si este un pic ragusita.Avem un aparat pt aerosoli si nu stim ce sa punem in el, de doua zile ii facem acc 1 ml + 3 ml ser fiziologic, acum tusea este productiva dar nu stiu daca am pus corect cantitatile in aerosol pt varsta ei, va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc!
0
09-04-2012, ora 08:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 fiola acc + ceai fierbinte de musetel + 3 pic de ser Efedrinat !!!
aspirat secretiile nazale des
multe ceaiuri calde
aromoterapie in camara cu ulaie de Eucalipt
tratamentul de la pediatru
0
09-04-2012, ora 08:26
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Multumim frumos !
0
10-04-2012, ora 14:58
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Buna ziua,

va rog sa imi spuneti cate zile sa facem tratamentul : 1 fiola acc + ceai fierbinte de musetel + 3 pic de ser Efedrinat

Multumim !
0
10-04-2012, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10_14
0
17-04-2012, ora 09:00
danutz1
Nu este medic/terapeut
danutz1
Buna ziua! Am probleme cu stomacul de aproximativ 2 ani, se manifesta prin indigestie aproape permanent, dureri in piept, probleme respiratorii, stare de oboseala cronica, somnolenta permanenta, ameteli, balonare, si am un miros ciudat care parca vine din stomac si un gust foarte rau in gura. Am fost la doi medici diferiti gastroenterologi si au pus diagnosticul de intestin iritabil care ar fi cauzat de stres. Am facut mai multe analize de sange si toate au iesit ok. Inclusiv o ecografie abdominala. Am tot urmat tratament cu Duspatalin, Stresclean, Bifido Plus, Magne B6 si degeaba, imi revine starea de rau, nu ma pot concentra si nu pot duce o viata normala pentru ca zilnic sunt ametit si imi este rau. Va rog sa-mi spuneti, Dumneavoastra ce parere aveti si ce ar trebui sa fac? Va multumesc!
0
17-04-2012, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facute si investigatii ( tranzit baritat, endoscopie gastrica, colonoscopie,
trebuie facut consult si la ORL..si la Neurologie pentru a stabili cauza vertijului
0
18-04-2012, ora 09:20
danutz1
Nu este medic/terapeut
danutz1
multumesc mult pt raspuns.as mai avea o intrebare.pot fi ametit din cauza ca am intestin iritabil de la stres?va multumesc.
0
18-04-2012, ora 15:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colonul iritabil prin faptul ca NU permite absorbtia mineralelor, vitamionelor si nutrientilor necesari activitaii organismului duce la mari dereglari metabolice.. implicit si la un vertij
e nevoie de un regim alimentar bine selectat.. ca sa fie tolerat dar sa aduca aportul necesar de vitamine si minerale
un nutritionist ar fi de mare folos
0
23-04-2012, ora 20:11
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna seara, va deranjez cu o intrebare. Copilul cel mare (7 ani) a ragusit de cateva zile(din cauza inghetatei). Astazi i-am facut aerosol cu 1ml dexa si 2 ml ser. Credeti ca am procedat corect sau ce-mi recomandati?
Va multumesc mult.
0
23-04-2012, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU ati procedat corect in ambele cazuri
1 NU se da inghetata la copil decat vara..si putin topita !!!
2. dexametazona este un antiinflamator hormonal cu puternice efecte adverse.
pe termen scurt este bun dar nu ca si tratament de durata
3 sa recomanda inhalatii calde cu uleiuri volatile, bauturi calde, antiinflamatoare de supt sau spreiuri faringiene
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •