transpiratie imediat dupa ce fac dus

12-08-2009
andreaborza
Nu este medic/terapeut
andreaborza
sunt obsedata de baie, fac dus prea des si de 5 ori pe zi, am folosit tot felul de deodorante(nivea, dove, rexona, lady speed stick, chiar si cele de barbati)dar tot transpir, am auzit ca bicarbonatul ar fi bun si l-am incercat.intradevar da rezultate dar dupa o ora transpir din nou.mai ales in momentul cand am emotii sau sunt nervoasa.oare ce as putea sa folosesc?
3 comentarii
0
13-08-2009, ora 00:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cred ca o consultatie endocrinologica ar fi cea mai indicata!!Problema poate din interior si nu neaparat din exterior!!
0
13-08-2009, ora 00:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cel mai rapid si cu siguranta cel mai indicat tratement este unul homeopat la un medic cu experienta. Endocrinologul nu poate face nimic la asa ceva... cautati aici sa vedeti daca exista vreun caz vindecat..
0
15-08-2009, ora 10:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Transpiratia excesiva [ hiperhidroza ] are o etiologie plurifactoriala. Printre acestia stresul are un rol important, dar sunt si afectiuni endocrine care pot cauza acest simptom [ hipertiroidia, sindromul hipoglicemic etc.]. Deci, cum deja ai fost sfatuita, nu ar strica o vizita la endocrinolog. Ca masuri pe care le poti lua tu, nu ai voie sa consumi alimente prea condimentate gen fast-food, ciocolata, produse cu cacao, bauturi carbogazoase, cafea ; imbracamintea trebuie sa fie din bumbac sau din materiale naturale, lejera, pentru o aerisire si o ventilare eficienta a pielii ; incaltamintea din piele, si trebuie schimbata mai des.Ca si tratament [ dupa eliminare vreunei cauze endocrine ], poti apela la psihoterapie, injectii cu toxina botulinica [ sunt cam scumpe ], sedinte de iontoforeza [ la cabinetul de dermatologie ], ticturi anticolinergice si, in ultima instanta, cu rezultate eficiente, interventia chirurgicala [ simpatectomia ].
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Monitorizarea transpirației, cu ajutorul unor senzori speciali
  •