trasmitere crize epileptice

01-02-2008
Anita_31
Nu este medic/terapeut
Anita_31
Am aproape un an am fost diagnosticata cu crize epileptice. Urmez un tratament cu Trileptal si Depakine. Intrebarea mea este ca mai pot ramane insarcinata si daca se transmite copilului aceste crize.
Cu mutumiri!
9 comentarii
0
09-02-2008, ora 00:00
kry_08
Nu este medic/terapeut
kry_08
buna, Anita_31!
si eu am fost diagnosticata cu o forma de epilepsie in urma cu 8 ani, la 1.5 ani dupa ce am nascut.de atunci fac tratament cu carbamazepina zilnic si nu am putut avea copii, desi mi-as fi dorit.acum 2 ani am fost la neurolog si i-am spus ca vr sa mai am un copil, dar nu a fost de acord, ptr.ca, in primul rand, copilul s-ar fi nascut cu malformatii din cauza tratamentului, si apoi, se pare ca boala(epilepsia)se transmite genetic.
dar mai exista si un alt risc, acela ca boala sa se agraveze imediat dupa nastere.eu stiu un caz f.grav, care s-a sfarsit tragic.
oricum, tr sa mergi la neurologul tau, sa-i spui, si el te va sfatui cel mai bine.in orice caz, daca totusi vrei un copil, tr intrerupt tratamentul timp de 3luni, si abia apoi poti ramane insarcinata
iti doresc nimai bine si sa dea Dumnezeu sa ti se indeplineasca toate dorintele.
0
21-02-2008, ora 00:00
mari_lu
Nu este medic/terapeut
mari_lu
eu nu sunt neurolog dar iti spun din proprie experienta ca sub trat de carbamazepina trat pe care il tin de 5 ani am nascut o fetita grasa si frumoasa foc si sanatoasa tun.sper doar sa nu se reflecte mai tarziu ceva, dar eu zic ca nufetita mea are 1an si5luni iar doctorul meu mi-a spus intr-adev ca nu e indicat sa am copii inca;dar eu mi-am dorit atat de mult ca.na l-am facut si e super dar m-am rugat si f mult sa pot naste bine si sa fie sanat si intreaga
mie dr mi-a spus ca nu se transmite genetic si chiar am mai citit pe forum si am gasit la fel ;si nici nu mi sa agravat dupa nastere
iti doresc nimai bine
si mergi cu credinta inainte ca ea le rezolva pe toate.eu una m-am convins
0
21-02-2008, ora 00:00
mari_lu
Nu este medic/terapeut
mari_lu
A dori sa stiu insa dc se vindeca vreodata, dc ajuta in vreun fel produsele naturiste si dc da, care ;si dc afecteaza o a 2a sarcina...prima am dus-o sub trat cu carbamazepina ;si chiar si in timpul alaptarii, care a fost de un an, am tinut tratamentul
0
24-02-2008, ora 00:00
kry_08
Nu este medic/terapeut
kry_08
drga mari_lu,
spui niste lucruri incredibile! e adevarat?sarcina cu carbamazepina????
as dori daca vrei mai multe detalii:cati ani ai, ce neurolog te ingrijeste.
ma bucur tare mult sa aud toate astea, mai ales ca sotul meu isi doreste tare mult incaun copil iar eu n-am avut curaj...
iti ;las ID-ul meu, poate vorbim maimulte.te rog!!!!!
-*


(*modificat de admin)
0
26-02-2008, ora 00:00
Anita_31
Nu este medic/terapeut
Anita_31
draga mari_lu,
ma bucur foarte mult ceea ce mi-ai spus. eu am baietel pe care l-am nascut inainte de a face aceste crize avand limfom Hodking. este un baietle sanatos si foarte vioi. este lumina ochilor mei. Dar in viitor as dori sa ii mai fc un ourioara sau fratior. as dori sa tinem legatura si multa sanatate
0
12-09-2013, ora 19:30
danut31
Nu este medic/terapeut
danut31
ma bucur sa vad cum niste oameni cu o boala cum am si eu se intreaba daca pot face copii si daca se mosteneste aceasta boala, eu unu stiu ca nu se mosteneste.d c ma bucur pentru ca asta inseamna ca va-ti gasit perechea, nu stiu cum sau unde dar, m-ar interesa sa stiu unde la-ti gasit?dak e un loc anume as merge pe jos si descult pana acolo sa stiu ca nu sunt refuzat, evitat.am avut multe prietene dar cand au aflat m-au respins eu spunandu-le sa nu creada k vreau sa ma folosesc d ele...
dupa km vad pe forum, vb numai femei...sa fie mai usor sa iti gasesti perechea daca esti femeie?sincer am 24d ani si as vrea sa-mi intemeiez o familie.asa ca ajutati-ma spunandu-mi unde pot gasi acest loc, o astfel d persoana sa inteleaga
ast orice ras multumesc
0
08-02-2018, ora 07:34
Anita_31
Nu este medic/terapeut
Anita_31
Buna,

Ana-Maria e numele meu.
As vrea sa stiu daca cum te mai simti.
Eu ma simt bine, asta dupa ce urmez un tratament cu un medicament care inca nu a aparut in farmacii, dar. care in curand nu il voi avea deloc.
Mai am luna, iar dupa asta nu stiu ce tratament voi urma...Cateodata incep sa pland, sa am moralul scazut, incerc sa nu o arat,... dar am alaturi unii oameni care ma simt si imi ridica moralul.
Tu ti-ai gasit perechea?
Iti doresc multa sanatate si viata frumoasa
0
10-02-2018, ora 18:38
danut31
Nu este medic/terapeut
danut31
Buna Ana-Maria,
Sunt bine multumesc de intrebare.Inca nu mi.am gasit perechea din pacate. Incearca sa nu te stresezi cu gandul la ce tratament vei lua, inlocuitor se gaseste, si nu mai plange. Nu uita ca principalul factor la noi e stresul si oboseala.Incearca a eviti aceste 2 in special.Sa incerci sa dormi sa iti faci somnul de 8 ore chiar daca e in reprize.Te scapa de stres si oboseala si eu am avut tratament cu keppra dar casa de asigurari l-au scos si folosesc varianta romaneaca si e bine.Lasa grijile de o parte si nu uita sa zambesti.Zambetul e cel mai bun medicament. Daca doresti sa vorbim mai multe, detalii..sau cu orice te pot ajuta, da-mi un email sa intram pe un chat sa putem vb mai des si mai relax.dani_piticu892000@yahoo.com.sanatate si nu uita sa zambi :)
0
18-08-2018, ora 13:38
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Buna, Ana,

Ce mai faci ? Azi am intrat pe forum, ca sa vad ce raspunsuri am mai primit, si m-am contrazis cu unii aici pe forum! Nici eu nu am prietena, si sunt singur, insa nu disper si nici nu ma grabesc sa caut, cu toate ca am varsta de 41 de ani!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Uleiul de pește ar putea ajuta la scăderea frecvenței crizelor de epilepsie
  • Muzica reduce activitatea epileptică
  •