tratament chlamydia - fara niciun rezultat | Forumul Medical ROmedic

tratament chlamydia - fara niciun rezultat

01-10-2006
elena22
Nu este medic/terapeut
elena22
Buna ziua.Am si eu o intrebare si am mare nevoie de de un raspuns.Acum 3 luni am fost diagnosticata cu chlamydia trachomatis pozitiv, am urmat pana acum trei tratamente dar inca nu m-am videcat.
Am sa scriu exact ce tratamente am urmat si intrebarea mea ar fi daca ele au fost corecte si daca este normal sa treaca atat de greu? Prima oara am luat Doxiciclina 20 tab/1 tab la 12h, Sumamed 500mg 1 tab/zi(3 zile) si eu si partenerul meu. A doua oara Clacid 20 tab 500mg/1tab la 12h, Betadine ovule/ 1 seara, Stamicina 20tab/1tab la 12h si eu si partenerul meu(el nu ovule :) ). A treia oara Ciprofloxacin 20tab 500mg/1 tab la 12h, Polidin 20 fiole/ 2 fiole pe zi, Betadine ovule/ 1 seara si eu si partenerul meu( el fara polidin). Si ultimul tratament pe care inca nu l-am inceput: Ofloxacin 28 tab 200mg/1 tab la 12h, Cervugid ovule/ 1 seara doar eu, pt partenerul meu nimic. Va rog sa imi raspundeti, ca nu stiu ce sa fac...sa incep si ultimul tratament sau sa merg la alt medic?
Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
02-10-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Tratamentele enumerate de dvs sunt corecte...nu imi e clar de ce nu v-ati vindecat. Poate ca ar fi nimerit sa efectuati analiza in alta parte
0
07-11-2006, ora 00:00
imihaela
Nu este medic/terapeut
imihaela
am o intrebare, cand ai facut analiza ai facut si antibiograma?
0
20-02-2007, ora 00:00
oana trandafir
Nu este medic/terapeut
oana trandafir
Numele meu este Oana, incerc de 4 ani sa raman insarcinata dar fara rezultat, de curand am fost gasita in urma unor investigatii foare amanuntite ca am CHLAMIDIE, am urmat un tratament cu azitrox si eu si sotul meu, (eu si ovule macmirol), rezultat pozitiv, acum am terminat alt tratament cu doxiciclina si eu si sotul, sunt curioasa daca tot pozitiv iese. Daca este cineva in masura sa-mi spuna de la ce se face aceasta "boala" sa nu ezite sa-mi spuna, mentionez faptul ca in urma cu 2 ani am mai facut aceasta analiza si mi-a iesit negativ. (Eu acum 7 ani am avut o infectie urinara "Klepsiera" de care am scapat greu, am pietre la rinichiul stang si nisip la dreptul. Imi puteti scrie -, Multumesc
0
01-02-2009, ora 20:11
danutza_25
Nu este medic/terapeut
danutza_25
buna ziua!in urma cu ceva vreme am fost diagnosticata tot cu chlamydia!doctorul ginecolog mi'a spus k trebuie sa urmez un tratament ce dureaza 3 luni!am facut primele 2 luni de tratament cu (primul : summamed 5 zile - 2 in 1-a zi, 1/zi; tinizol -4odata; flucovin - 3 pastile, una la 5 zile si macmiror ovule-12 zile/1 seara; al 2lea: summamed 4 zile-2 in 1a zi, 1/zi; atrican 2/zi, 4 zile; nizoral 6 pastile-2 la 5 zile; cervugid ovule 1/seara, 12 zile si clotrimazol - ambele tratamente).Intre tratamente nu mi'a mai recomandat sa fac o noua testare de sange.Problema este k aceste tratamente mi'au distrus stomacul, am slabit 5 kg in urma lor si imi este foarte greu sa il mai urmez si pe al 3-lea.Intrebarea este urmatoarea:este obligatoriu ca acest tratament sa dureze 3 luni? nu este posibil sa imi fi trecut deja?imi recomandati sa-l urmez si pe al treilea? va rog mult sa imi raspundeti!multumesc anticipat!
0
26-04-2009, ora 15:55
adrian1991
Nu este medic/terapeut
adrian1991
tratamentu pentru Chlamydia se poate face si injectabil???????
0
18-11-2013, ora 10:36
gica123
Nu este medic/terapeut
gica123
BUNA ZIUA,

MIE MI-A PRESCRIS CIPRINOL 500 mg/ 7 zile+ eubiotic 2 capsule/zi+metronidazol 250 mg 2 comprimate pe zi. E corect tratamentul pentru chlamydia.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum pot bacteriile chlamydia să se răspândească în organismul uman?
  • Nu scap de Chlamydia - ce să fac? (infecÈ›ia rezistentă sau reapărută după tratament)
  • Screeningul pentru Chlamydia - ce trebuie să È™tii
  •