tratament diaree cu candida

26-12-2012
catutamaruta
Nu este medic/terapeut
catutamaruta
Buna seara,
Copilul meu in varsta de 3 ani jumatate a facut acum 16 zile o enterocolita urata. Acum 3 zile am facut niste analize deoarece continua sa aiba scaune cu mucus. La Coprocitograma au aparut:rare hematii, reactie inflamatorie moderata, relativ frecv. PMN, frecvent mucus, frecvent celule si filamente lenurice, flora mixta. I-au mai iesit si cateva modificari la hematocrit 55, 3 val ref.28-48, limfocite % 39, 5 norm 50-63, monocite % 5, 2 norm 0-5, volum trombocitar mediu 3, 9 norm 7, 4-10, 4. I s-a prescris fluconazol 5 zile, dar scaunele continua sa fie cu mucus si moi, cu toate ca mananca doar mancare de regim ptr. diaree(banane, mar copt, orez, covrigi) Va rog din suflet sa-mi spuneti ce regim ar trebui sa urmeze si daca sunt foarte proaste analizele. Mentionez ca a urmat in urma cu o luna tratament prelungit cu antibiotice, iar acum la acest episod digestiv la fel i s-au prescris antibiotice. Va multumesc frumos!
2 comentarii
0
28-12-2012, ora 10:39
ciresyca
Nu este medic/terapeut
ciresyca
Buna ziua, eu cred ca in cazul in care copilul dv face tot moale, antibioticele nu prea au cum sa il ajute, eu v-as recomanda sa ii luati colostru cu probiotice de la farmacie, este special pentru copii, de la firma Secom, e un pic mai scump, dar merita toti banii, fiica mea aavut probleme de genul acesta din cauza antibioticelor si a patit la fel(ea are 20 de ani) si i-am dat colostru(pentru adulti) si acum nu mai are nicio problema.Eu zic ca merita sa incercati. Multa sanatate copilasului!
0
07-12-2013, ora 18:14
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
nu merge banana la diaree nici mar chiar si copt, orez fiert cai de menta carne fiarta morcovi fierti, branza telemea sarata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •