Tratament pentru psoriazisul scalpului

16-06-2017
MihaiTanasescu
Nu este medic/terapeut
MihaiTanasescu
Buna ziua,

M-am alaturat de curand comunitati voastre. Ma confrunt de mai multi ani cu o problema careia nu ii gasesc o solutie multumitoare. Sufar de psoriazisul scalpului si am incercat diferite metode de tratament, fara a gasi ceva care sa ma ajute cu adevarat. Daca exista si alti utilizatori in aceasta situatie, as dori sa aflu daca au identificat o solutie cu adevarat utila.

Am citit acum cateva zile despre un unguent, Daivobet, dar nu l-am utilizat inca. M-ar tenta sa il testez. Exista utilizatori care l-au testat? Imi puteti spune daca a avut efecte?

Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
19-06-2017, ora 09:14
StratonD
Nu este medic/terapeut
StratonD
Buna ziua,

Din pacate ma aflu in aceeasi situatie cu tine. Am testat de-a lungul anilor mai multe variante de tratament, insa nici una nu m-a satisfacut pe deplin.

Intrebai de Daivobet, eu ma tratez momentan cu el, efectele fiind unele pozitive. Dincolo de tratament este nevoie de o abordare diferita legata de modul de viata si de felul in care iti ingrijesti pielea scalpului. Nu trebuie sa intervenim agresiv si trebuie evitat ca pielea capului sa fie zgariata.

In acest articol vei gasi mai multe sfaturi legate de modul in care trebuie sa ai grija de acesta.
-------*

Dupa cum stii, pana la acest moment nu exista un tratament care sa inlature in totalitate psoriazisul. Va trebui sa accepti ca acesta va face parte in continuare din viata ta. Manifestarile psoriazisului sunt foarte neplacute insa o schimbare a stilului de viata si aplicarea sfaturilor de mai sus iti pot usura mult viata.

Daca ai nelamuriri legate de Daivobet sau doresti sfaturi aditionale legate de experienta mea in relatia cu psoriazisul, iti stau la dispozitie cu informatii.

Mult succes!

(*modificat de admin)
0
28-06-2017, ora 11:05
MihaiTanasescu
Nu este medic/terapeut
MihaiTanasescu
Multumesc pentru raspuns.

Am inceput de doua zile tratamentul cu Daivobet gel. Medicamentul este compensat 50%, l-am cumparat dupa ce am primit reteta de la medicul de familie.

Il voi testa in urmatoarele saptamani si voi reveni cu un feedback legat de eficienta acestuia.

Daca mai exista utilizatori care pot sa imi ofere informatii despre tratamente impotriva psoriazisului sau despre Daivobet, va rog sa postati in acest topic sau sa imi trimiteti mesaj privat. Multumesc!
0
10-08-2017, ora 16:22
MihaiTanasescu
Nu este medic/terapeut
MihaiTanasescu
Revin cu un raspuns legat de Daivobet. Am inceput tratamentul cu acest medicament si pot spune ca ma simt mult mai bine. Nu stiu daca este doar efectul lui sau daca si vara / concediul (lipsa stresului) contribuie la aceasta senzatie.

In principiu pot spune ca mancarimile au scazut mult in intensitate si petele de la suprafata pielii s-au diminuat.

Ramane de vazut daca pe termen lung aceste rezultate se vor mentine. Voi adauga date suplimentare daca vor exista noutati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •