Tratament urgent in crize de hernie de disc

02-01-2009
Felix_the_meow
Nu este medic/terapeut
Felix_the_meow
Buna seara! Am nevoie mare de ajutor pentru ca tatal meu, are crize de hernie de disc, localizata la coloana lombara, nush exact care vertebra. Il doare atat de tare ca nici nu poate sa se mai aplece sa ia ceva de langa el, sta intr-una inclinat spre dreapta, pt. ca daca ar sta normal ar muri de durere. Nu vrea in nici un chip sa mearg
7 comentarii
0
02-01-2009, ora 17:16
Felix_the_meow
Nu este medic/terapeut
Felix_the_meow
Scz. In timp ce scriam am apasat pe trimite din greseala.
Revin.
Nu vrea in nici un chip sa mearga la spital sa ii dea vreun tratament, sa ii faca o infiltratie, nimic. Nu mai stie nici el ce sa faca. Ca sa ii mai zic de operatie.nici nu se gandeste. Puteti sa ma ajutati cumva?
Apropo, in zona in care locuieste medicii, banuiesc ca stiu sa faca infiltratii, dar nu cred ca au indemanarea necesara..., nici nu zic de operatii. Imi cer scuze ca am zis asta, dar chiar asa e.
Multumesc anticipat.
Buna Seara!
0
02-01-2009, ora 18:54
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi la farmacie si cumpara-i Profenid gel, Mydocalm de 150mg [ sa ia unul seara] si Profenid injectii [daca are cine sa-i faca], daca nu, in locul injectiilor ia Ketonal comprimate de 100mg, [doua pe zi, dupa ce mananca ceva].Luni sa mearga la medicul de familie pentru tratament sau pentru trimitere la neurologie.Numai bine!
0
02-01-2009, ora 22:06
Felix_the_meow
Nu este medic/terapeut
Felix_the_meow
S-a facut! Multumesc mult!
0
04-01-2009, ora 14:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt necesare unele amendamente:
- tratamentul antiinflamator de tip Profenid sau Ketonal trebuie obligatoriu corelat cu un protector gastric de tip Omeprazol, pe toata durata tratamentului.
- repausul la pat este obligatoriu, eventual pe un plan mai dur;
- este necesara evitarea ridicarii obiectelor grele, mai ales in torsiunea coloanei vertebrale.
- aparitia unor semne neurologice de tip paralizii/pareze/tulburari ale mersului impune vizita obligatorie si urgenta la neurochirurg, in caz contrar sechelele putand fi grave, pe toata viata.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-11-2009, ora 19:00
Felix_the_meow
Nu este medic/terapeut
Felix_the_meow
Va multumesc.
0
01-12-2009, ora 22:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu toata dragostea!
Ne puteti tine la curent cu evolutia situatiei. Cred ca ar fi util pentru alti pacienti aflati in situatii similare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-12-2018, ora 13:39
Cristian9
Nu este medic/terapeut
Cristian9
Bună ziua ma numesc Cristian și am o problema la coloana L5-S1. In urma unui examen RMN concluzia(Debord discal posterior voluminos median și paramedian stâng l5s1 cu severa compresie radiculara preforaminala stânga și amprentarea filetelor filum cauzei equina). Durerirele sunt schimbătoare uneori amorțeli talpa picior stâng apoi amorțeli picior și dureri de spate.La început nu puteam merge și nici sa stau în șezut, am făcut injecții peste 20 antiinflamatoare si relaxante. Ușor ușor am putut merge. Acum urmez un tratament cu Gabaran, Thiossen, Ultracod, Xefo rapid, acum am dureri cât se poate de suportabile dar dacă merg mult sau fac ceva prin casa durerile se măresc.Mentionez ca sunt 2luni de cand sunt în situația asta. Nu as vrea sa ma operez, dacă cineva ma poate ajuta cu o soluție i-aș fi recunoscător.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: