Tratamente Schizofrenie
Buna ziua. Am 41 de ani si de la 25 ma confrunt cu boala aceasta. La inceput am avut diagnosticul de Tulburare Schizoafectiva apoi de Schizofrenie paranoida. Personal nu cred ca sunt schizofrenic. Am mers cu tratamentul bine timp de 15 ani. Seroquel Xr 800mg, Depakine crono 1500 mg si ocazional Stilnox. Apoi am intrat in somaj.in toti acesti ani am lucrat. Dupa ce am intrat in somaj am facut o decompensare si am stat in spital 3 saptamani. Am iesit putin ameliorat. Sunt foarte anxios si nu pot sa dorm. Am incercat tratamente cu Zyprexa, Rispolept consta, Abilify, Zypsila, Leponex. Tot nu a mers bine. Asa cam am revenit la Seroquel la care mi s-a adaugat Fluanxol depot, o injectie pe luna. Antidepresive am incercat cam de toate. Venlafaxine, Seroxat, Doxepin, Miansetin, Mirzaten si acum Amitriptilina. Chiar si Valdoxan care esre 175 de ron.nu se compenseaza. Tot nu merge. I-am sugerat doctoritei sa facem o combinatie gen Seroquel cu Zyprexa sau cu Rispen. Poate am fost subdozat pe Leponex pt.ca am luat doar 25 de mg pe zi. Acum nu mai stiu ce sa iau. Nici ca antidepresiv nici ca antipsihotic. Ce combinatie. Dupa fluanxol tremur si am intepaturi in muschi si parestezii.Am mai luat ocazional Bromazepam, Nitrazepam, Clonazepam si Xanax. Ma simt depresiv si anxios si tot nu pot dormi. Sa imi schimb medicul? Ce combinatii imi recomandati? Multumesc pt.atentie!
3 comentarii
Aveți certificat de handicap? Dacă aveți bănuiesc că se compensează medicamentele că la mine asa e dar eu nu iau a ntidepresive. Invega ați încercat? Eu fac injecții cu xeplion 100 și e ok.
mi se pare cel putin ciudat ca dr. te-a pus pe atatea medicamnete.
intreaba dr. de zypadhera. este substanta olanzapine dar injectabila.
in plus zici ca dupa cele 3 sapt. in spital, ai iesit mai bine. nu poate dr. sa te puna pe aceleasi medicamente ca si cele din spital ?
intreaba dr. de zypadhera. este substanta olanzapine dar injectabila.
in plus zici ca dupa cele 3 sapt. in spital, ai iesit mai bine. nu poate dr. sa te puna pe aceleasi medicamente ca si cele din spital ?
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 38Am fost diagnosticat greşit !
- 7schizofrenia este o boala care poate fi controlata?
- 5eu vreau sa fiu tratata nu ea.. Mama are schizofrenie paranoida
- 7am luat un drog super blackout si m-am trezit cu depresie
- 1Tulburari schizoide - apatia
- 2transferul in strainatate-ca schizofrenica cronica paranoida
- 0Schizofrenie paranoida
- 20Schizofrenie..povestea mea
- 11Caut prietenii...sufar de schizo afectiva
- 1Schizofrenie reziduala
- 2Sufăr de schizofrenie de peste 10 ani și as dori sa ajut cu experientele mele
- 1In cautare de prieteni - sufar de schizofrenie
- 1Dubla personalitate
- 8Antipsihotic schizofrenie
- 5Tulburare schizofrenica sau tulburare bipolara
- 11Dacă ai schizofrenie înseamnă că ești prost?
Mai multe informații despre: Schizofrenia Tulburare schizofreniforma schizofrenia paranoida
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
