Tremor esential

10-03-2010
chris0128
Nu este medic/terapeut
chris0128
Tind sa cred cu regret ca am o forma a tremorului esential, un inceput precoce. Imi tremura capul cu oscilatii de intensitate mare in special la emotii, dar si expresiile fetei, cand solicit muschii cam de pe la varsta de 14 ani si incet dar progresiv. Duc o viata sociala destul de grea pentru ca ma ascund de aceste tremuraturi prin timiditate si rusine pentru ca nu imi pot controla tremuraturile. Sunt perioade in care parca simt ca aceste simptome se amelioreaza pentru o jumatate de ora, o ora.. aici cred ca intervine metabolismul, de ex schimbarile bruste de vreme, dar asta se intampla rar. Am incercat sa ma duc la medic sa explic ce am cu argumente.. acum deja parca ma simt descurajat sa mai incerc odata cu gandul la ce m'ar putea astepta. Ma simt bine printre familie sau prietenii buni care ii cunosc de foarte multi ani, dar cand iau contact si cu restul lumii incep sa am acele simptome. Ar putea fi vorba de un tremor esential in cazul meu?
2 comentarii
0
10-03-2010, ora 11:16
chris0128
Nu este medic/terapeut
chris0128
Aceste simptome mi se amelioreaza la alcool, dar aceleasi simptome. Fiind fumator daca nu fumez o zi si a doua zi fumez simt acea usoara ameteala si reactionez mai normal si din cate stiu si am citit pe internet despre tremor esential, ca fumator ti se poate ameliora starea de tremurat, totodata nu este recomandat la fel ca si alcoolul. Ceea ce mi s'a parut mai interesant ce am gasit intr'o zi despre un caz, o femeie de aproximativ 30 de ani care sufera de aceasta afectiune avand ca simptome tremuratul mainilor, capului ca in cazul meu si un doctor care studia aceasta maladie ii daduse nu stiu ce dispozitiv daca pot sa ii spun in care pacienta lua acel dispozitiv, il introducea in gura si nu mai tremura se putea comporta normal oarecum.Mi'e groaza sa ma gandesc dar incerc sa fiu puternic pentru ca tatal meu a murit de alcool si am constiinta incarcata si de mama si de tatal vitreg. Tin minte cand eram mai mic vazusem un copil la metro care tremura specific din cap cu intensitate mare.. Din punct de vedere psihic ma afecteaza destul de mult pentru ca parintii mei nu m'ar intelege, numai daca as sti ce as avea.. e ca si cum te'ai duce la doctor si nu te'ar putea diagnostica.. domnule ma doare mana ce am? s'ar putea sa ai lipsa de calciu dupa cateva analize:)... Poate e posibil sa mai fie cineva in situatia mea si de asta sunt deschis cat se poate de mult si sa cunosc oameni care impartasesc o situatie similara. Incerc sa nu ma inchid si reusesc. Iar din punctul asta de vedere ies cu prietenii, ma distrez cu toate ca ma simt cu un handicap in plus pe care restu nu l'ar intelege.
0
04-05-2011, ora 21:56
elegantul2011
Nu este medic/terapeut
elegantul2011
va salut, fac parte cred din aceeasi categorie asta de mai mult timp cum a specificat chris numai la alcool se amelioreaza tremuratul, adevarat beau foarte multa bere si sunt fumator, cu 3, 4 ani in urma beam foarte multa cafea fara zahar in cantitate foarte mare, m-am gandit ca tremurul de acolo mi-se trage, insa tot asa cand intalnesc pe o persoana mai importanta si treb sa stam de vba pt prima data ex, un sef, o fata, alte persoane mai importante nu imi pot stapani corpul din tremurat, adevarat un handicap si nu stiu cum se poate trata, treb sa existe cineva care sa il inteleaga si sa ne faca sa scapam de acest sindrom
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.