treponema palidum(-+)

29-01-2007
eugen
Nu este medic/terapeut
eugen
Cine ma ajuta si pe mine, in urma unor analize facute anul trecut " serologie sifilis " am constatat urmatoarele :
VDRL = NEGATIV
Anti- Treponema palidum =micro hemaglutinare =POZITIV (+)
Nu am observat nici o simtoma, ce sfat imi dati ?MULTUMESC MULT.
4 comentarii
0
04-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand repeta analizele peste o luna, la acelasi laborator!
0
03-03-2007, ora 00:00
Uka
Nu este medic/terapeut
Uka
Midorin42.Anti treponema sunt anticorpii nu?...nu e testul TPHA nu?
0
18-02-2009, ora 19:06
AnaMaria82
Nu este medic/terapeut
AnaMaria82
Mie mi-a iesit VDRL negativ si TPHA +, Imi puteti spune ce inseamna astea doua cruci? e inceput de boala? am inteles ca mai exista un test care e in jur de doua milioane si se afla exact unde e localizat si ce a atacat. E adevata? Daca da aveti ideee unde il pot face? si inca o ultima intrebare, inainte sa fac analizele am inceput o lucrare la stomatologie, e posibil sa fi luat de acolo?
0
10-06-2009, ora 18:10
Cristian23
Nu este medic/terapeut
Cristian23
Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine? De ce daca fac VDRL la Spitalul Militar unde le fac regulat imi iese RPR pozitiv + si TPHA pozitiv + ( o singura data mi-au facut in dilutie si a iesit 1:1 ), iar daca le fac la Spitalul de Boli Infectioase care e de specialitate si unde de fapt ar trebui sa-mi de-a ei trimitere imi iese VDRL negativ (simplu) si D-na Doctor de aici ma asigura ca nu mai am nimic? Mi-a dat chiar si un buletin de analiza pe care scrie "Pacientul nu pune probleme epidemiologice, poate lucra in colectivitate si cu produse alimentare". Treponema a intrat in sangele meu acum aproximativ 5 ani si am facut tratament la inceput cu doxicilina si apoi vre-o 28 de peniciline si 10 moldamin timp de 5 saptamani cate 2 pe sapt (unul intr-o fesa si celalalt in cealalta fesa). De ce nu ma intelege D-na Doctor de la laboratorul unde imi iese pozitiv ca de fapt in cealalta parte imi spune ca e negativ? Oare m-am vindecat? Cum sa procedez? Ce inseamna testul TPHA cu titru de anticorpi, cum se face si unde? Daca imi spuneti ca nu m-ai am nimic nu stiu cum sa fac. Doar sa ma duc sa o iau pe una dintre ele de manuta si sa le pun sa vorbeasca amandoua. Chestia asta ma impiedica mereu la fisa medicala si trebuie mereu sa-mi iau fisa si sa ma feresc de colegi ca sa nu mai afle toata lumea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: treponema pallidum

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: