trigliceride crescute

03-12-2009
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Buna ziua, mi-am facut si eu analizele si mi-au iesit trigliceridele val 178.Ce poate insemna?sunt mari fata de intervalul de referinta.va multumesc anticipat
5 comentarii
0
03-12-2009, ora 17:15
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Sunt un pic cam crescute ar trebuii sa renuntati la alimentele bogate in grasimi.

Multa sanatate!
0
04-12-2009, ora 08:34
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Multumesc Cristina pentru raspuns, asa mi se par si mie dar sa stii ca nu prea mananc alimente bogate in grasimi...chiar ma mir
0
04-12-2009, ora 22:32
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Pentru o recoltare corecta in vederea efectuari acestor analize precum trigliceride, colesterol, trebuie sa nu mancati/nu alcool cu cel putin 8 ore inainte.
Sanatate!
0
08-12-2009, ora 08:07
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Multumesc, floryp pt raspuns, intre timp am fost la medicul de familie pt interpretarea analizelor si mi-a spus ca timp de 6 luni sa incerc sa tin un regim in special sa renunt la grasimile animale.de alcool nu mi-a spus nimic dar nici nu e cazul.si eu am crezut la fel ca dvs ca am mancat ceva gras inainte cu o zi sau doua dar medicul a spus ca nu influenteaza.o sa repet analizele peste 6 luni.ma tot gandesc dar cei care mananca aproape in fiecare zi slanina si carnati oare cat or avea trigliceridele???!!hm
0
08-12-2009, ora 15:07
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Ideea este sa se respecte perioada de 8 - 12 ore in care nu se mai mananca si pentru sanatatea noastra ce nu facem, nu?
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •