trigliceride crescute

03-12-2009
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Buna ziua, mi-am facut si eu analizele si mi-au iesit trigliceridele val 178.Ce poate insemna?sunt mari fata de intervalul de referinta.va multumesc anticipat
5 comentarii
0
03-12-2009, ora 17:15
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Sunt un pic cam crescute ar trebuii sa renuntati la alimentele bogate in grasimi.

Multa sanatate!
0
04-12-2009, ora 08:34
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Multumesc Cristina pentru raspuns, asa mi se par si mie dar sa stii ca nu prea mananc alimente bogate in grasimi...chiar ma mir
0
04-12-2009, ora 22:32
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Pentru o recoltare corecta in vederea efectuari acestor analize precum trigliceride, colesterol, trebuie sa nu mancati/nu alcool cu cel putin 8 ore inainte.
Sanatate!
0
08-12-2009, ora 08:07
suteusimona
Nu este medic/terapeut
suteusimona
Multumesc, floryp pt raspuns, intre timp am fost la medicul de familie pt interpretarea analizelor si mi-a spus ca timp de 6 luni sa incerc sa tin un regim in special sa renunt la grasimile animale.de alcool nu mi-a spus nimic dar nici nu e cazul.si eu am crezut la fel ca dvs ca am mancat ceva gras inainte cu o zi sau doua dar medicul a spus ca nu influenteaza.o sa repet analizele peste 6 luni.ma tot gandesc dar cei care mananca aproape in fiecare zi slanina si carnati oare cat or avea trigliceridele???!!hm
0
08-12-2009, ora 15:07
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Ideea este sa se respecte perioada de 8 - 12 ore in care nu se mai mananca si pentru sanatatea noastra ce nu facem, nu?
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.