trigliceride serice

11-04-2008
adeda
Nu este medic/terapeut
adeda
Buna sunt Andreea an 21 de ani, si acum cateva zile mi-am facut analizele gratuite, m-a speriat un singur lucru ca am trigliceridele serice in numar foarte mare 330 ceea ce nu cred ca e normal, azi am fost la medicul meu de familie si mi-a dat sa iau Lipanthyl supra160 mg sper sa fie bune de ceva si sa mai scada.cei drept sunt putin grasuta am 71 de kg, nu pot sa spun ca exagerez cu dulciurile si cu mancarea chiar de ceva timp mananc foarte putin, fac si sport pt ca vreau sa slabesc, poate m-am ingrasat de la anticonceptionale si nu cred ca sunt prima care pateste asta, as vrea sa va rog sa imi ziceti ce anume trebuie sa evit si nu trebuie sa mananc sub nici o forma ca sa pot scapa de grasimile astea din sange, un regim alimentar sau o dieta ar fi bine?Vamultumesc mult.
3 comentarii
0
11-04-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Trebuie sa nu mai mananci grasimi, carne de porc, mezeluri(atentie la parizer si crenvursti)lactate grase etc.Atentie toate dulciurile au grasimi.poti lua omega 3 care are efect bun pe scaderea trigliceridelor.
0
12-04-2008, ora 00:00
adeda
Nu este medic/terapeut
adeda
O anume dieta sau un regim alimentar imi puteti spune?Carne de porc nu mananc ca nu imi place si mezelurile nu prea ma incanta in schimb deau iaurt dietetic sper ca e dun de ceva, si dulciurile gata cu ele ca altfel nu se mai poate, multumesc mult pt raspuns.
0
17-04-2008, ora 00:00
elena2008
Nu este medic/terapeut
elena2008
draga mea, carne gasa e cea de peste daca mananci crap, macrou, peste slab: stiuca si cod, deasemenea parizerul de pui contine multe grasimi si ca medicament ia Omega 3 cu ulei de somon si acid folic -asa sa ceri ca exista o gama larga de omega 3, , lipanthylul e bun dar este toxic pt.ficat si sa nu faci o hepatita toxica daca ficatul este mai sensibil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •