trigliceridele cu valorii de peste 700=ciroza?

24-02-2008
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Tatal meu pasionat de sprit, tuica si alte'bunatati'de-astea si-a facut analizele de sange si l-au gasit cu trigliceridele700, colesterolul200.Ce sanse sunt sa aiba ciroza?
5 comentarii
0
25-02-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu este nici o legatura intre trigliceridele f mari si Ciroza hepatica-nu stiu de unde v-a venit aceasta idee. Pt diagnosticul de Ciroza hepatica sunt alte investigatii- TGO, TGP, bilir T, d, Gama-GT, FA, PT, Electroforeza prot, IP-TQ-INR, Imunodifuziunea pt Ig M, Ig G, Echografie abdominala.
0
25-02-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Medicul de familie i-a dat medicament pt regenerarea ficatului, i-a interzis sa mai consume alcool.Oricum eu v-am intrebat ca sa fiu sigura si multumesc pt raspuns.
0
25-03-2008, ora 00:00
Alex_zzz
Nu este medic/terapeut
Alex_zzz
Buna ziua!Mama mea si-a facut analizele si i-au iesit trigliceridele 380.Ce ar putea face pt a reveni la normal?Sunt ingrijorat, boala aceasta se poate vindeca?Multzumesc!
0
26-03-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
PT trigliceride mari exista o serie intreaga de medicamente incadrate in 2 clase principale-statine si fibrati. Se poate administra oricare din acestea, din experienta mea cel mai eficient este CRESTOR 10 mg/zi pana cand trigliceridele scad sub 180 mg/dl(control lunar al trigliceridelor). Medicul de familie poate sa conduca tratamentul.
0
31-03-2008, ora 00:00
mircea84
Nu este medic/terapeut
mircea84
sau Ezetrol 10 mg, sau SIMVACARD, VASILIP 40 MG, IAR DINTRE FENOFIBRATI E LIPANTHYLUL SUPRA 160 MG ),
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: