Trist pentru că nu fac dragoste. Vreau răspunsuri de specialitate!

15-09-2025
Amenhotep4
Nu este medic/terapeut
Amenhotep4
Am găsit o metodă de a elimina pe moment tristețea că nu am și eu pe cineva cu care să fac dragoste și sunt curios dacă este sănătos să o mai practic (m-am despărțit de Puișorul meu mic și mincinos, de logodnica mea, și nicio fată nu mă vrea. Adevărul este că nici eu nu mai vreau iubită pentru că nu mai vreau să sufăr în caz de despărțire (despărțirile sunt foarte dese astăzi). Îmi doresc o relație de prietenie cu beneficii în care, atunci când ne întâlnim, să ne comportăm ca doi iubiți și să facem dragoste tot ca doi iubiți, dar tot nu am găsit pe nimeni). Eu sunt Amenhotep. Atunci când îmi vine tristețe mare pentru că nu mă vrea nicio fată, trec de la gândirea de la persoana I la gândirea la persoana a III-a. În loc să gândesc: „Sunt trist pentru că nu mă place nimeni, voi muri virgin” gândesc „Amenhotep este trist pentru că nu îl place nimeni, va muri virgin”. Și nu mai simt tristețea pentru că nu mai este vorba de mine, ci de o „altă” „persoană”, căreia nu am ce să „îi” fac. După îmi vin gânduri de genul: „Amenhotep se poate sinucide. Este liber să facă și alte chestii. Oricum eu, fiind conștiință pură, voi supraviețui, Amenhotep este doar un punct prin care eu observ multiversul. Pierderea lui nu ar însemna decât limitarea viziunii mele, la fel ca și când o cameră de luat vederi de pe o proprietate cu mai multe camere de acest tip se va strica.”. Nu vreau neapărat să mă sinucid, numai că îmi vine acest gând ca și posibilitate.
Vreau răspunsuri avizate.
Sau când mai fac lucruri prin casă, încerc să mă privesc tot așa, la persoana a iii-a uneori. Mi se pare eliberator.
Mulțumesc mult!
4 comentarii
0
16-09-2025, ora 17:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fecioria este cel mai de pret dar de la Dumnezeu! In boli precum schizofrenia este foarte important ca viata ta sa se indrepte spre Dumnezeu ca sa simti o ameliorare a bolii si a trece cu ajutorului Lui prin viata! Vei iesi din aceasta incercare intarit si luminat astfel si vei putea infrunta altfel problemele de zi cu zi!
Domnul sa te lumineze sa iei hotararile corecte in viata!
0
02-10-2025, ora 21:17
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergi la escorte, acolo dai de ce ai tu nevoie.
0
03-10-2025, ora 04:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu merge la escorte ca de aciolo iei virusil hpv cancerigen si virusul hpv care provoaca veruci cu tot cu prezervativ. O sa ajungi pacient al cabinetelor de dermatologie sa iti arzi verucile pe viata. Plus ca le vei da si mai departe.
0
15-10-2025, ora 10:54
identity
Nu este medic/terapeut
identity
Mergeti la consiliere de specialitate in domeniul acesta. Psihoterapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce să faci cănd te simți deprimat
  • Ar putea muzica tristă să vindece o inimă rănită?
  •