Tulburare psihica

05-06-2013
cojocaru sebastian
Nu este medic/terapeut
cojocaru sebastian
Buna ziua!Sunt diagnosticat cu:Tulburare organica de personalitate cu decompensari polimorfe pe fond sechelar mixt[F 07.0] si mi-a fost prescris tratament cu ORFIRIL LONG 1000mg/zi si TIAPRIDAL 100mg/zi.La farmacie nu am gasit ORFIRIL de 1000mg iar dna.farmacista mi-a dat CONVULEX 500mg.Problema mea este ca nu stiu cum sa mi le administrez in formula actuala si nici daca luna ce urmeaza reusesc sa gasesc Orfirilul.Va multumesc frumos anticipat.O zi placuta si linistita tuturor !
5 comentarii
0
05-06-2013, ora 13:20
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, în mod normal farmacistul v-a oferit medicaţie ce corespunde cu doza prescrisă. Astfel, medicaţia va trebui administrată după reţetă. Dacă nu sunteţi sigur de conţinutul medicaţiei, consultaţi medicul.
Numai bine
0
05-06-2013, ora 15:51
cojocaru sebastian
Nu este medic/terapeut
cojocaru sebastian
Pe reteta(ca si pe scrisoarea medicala nu se specifica in ce momente ale zilei sa iau tratamentul)ci doar o doza Tiapridal100mg/zi si o doza Orfiril Long 1000mg/zi.Am inteles ca substanta activa este aceeasi ca la Convulex si mi s-a zis sa iau 1cp.dimineata-1cp.pranz (bineanteles de 500mg.)iar Tiapridalul 100mg.seara.Problema este ca am incercat pe aceasta formula si toata ziua ma simt foarte sedat, nu pot face nimic, iar noaptea nu pot dormi La amiaza ma odihnesc cca.2ore.Ma gandeam sa comut Convulexul de la pranz sau dimineata dar nu sunt sigur cum este mai bine motiv pentru care am si apelat la site.Mentionez ca locuiesc in mediul rural iar informatii utile nu am de unde capata.MULTUMESC!
0
05-06-2013, ora 20:04
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Dacă nu sunteţi mulţumit de efect atunci consultaţi medicul. Efectul medicamentos apare în timp, dar în acelaşi timp este important şi stilul de viaţă sau modul de interpretare a simptomelor.
Cum se manifestă tulburarea de personalitate în cazul dvs? Ce vârstă aveţi? De cât timp aţi observat aceste simptome?
0
08-06-2013, ora 00:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cojocaru sebastian

Orfiril = Convulex = acid valproic sau valproat de sodiu (acelasi lucru)

Luati 500 miligrame dimineata, 500 seara (ca sa nu va atace ficatul) si aveti rabdare.
Organismul se obisnuieste cu tratamentul intr-o luna sau doua de la initierea lui si nu veti mai avea starea de somnolenta.
0
08-06-2013, ora 07:58
cojocaru sebastian
Nu este medic/terapeut
cojocaru sebastian
MULTUMESC FRUMOS!O ZI BUNA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul