Tumoare mediastin?

06-10-2012
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Buna ziua!
Am facut ieri un RMN de coloana cervicala, dar pe langa problemele de la coloana la RMN mi-a descris : 'Anomalii de semnal nespecifice mediastinale superioare' si mi-a recomandat CT.

POATE FI VORBA DE CANCER? eu am doar 22 de ani
9 comentarii
0
06-10-2012, ora 19:46
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Nu e nici un medic pe aici care poate sa imi raspunda si mie la aceasta intrebare?
0
07-10-2012, ora 11:42
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
a mentionat cineva ceva de vreo tumora?
anomalie nu inseamna cancer
cine a recomandat examenul CT?
0
07-10-2012, ora 11:45
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
a scris in paranteza : ' resturi timice? limfoganglion mediastinal?'.. tot radiologul mi-a recomandat CT cu substanta de contrast
0
07-10-2012, ora 11:53
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ok
atunci dupa examenul CT o sa mai vedem despre ce este vorba
nu va speriati pentru nimic
timusul este o glanda care nu este obligatoriu sa dispara la adult iar limfoganglionii mediastinali pot fi usor mariti si de la alte boli nu doar de la neoplazii
haideti sa o luam incet, pas cu pas
primul lucru - examenul CT
dupa aia vedem ce mai urmeaza
0
07-10-2012, ora 11:56
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Va multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa mentionez ca tatal meu a avut tumoare de mediastin in urma cu 6 ani, iar mama a avut tumoare pe lobul inferior al plamanului drept care a fost extirpata apoi a facut metastaza cerebrala. De aceea sunt asa speriata.
0
07-10-2012, ora 18:03
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
ok
asta e bine de stiut, dar tot nu dovedeste nimic
haideti sa vedem rezultatul CT
0
15-10-2012, ora 17:23
AlinaBu
Nu este medic/terapeut
AlinaBu
Acesta este CT-ul:

Examenul cu substanta de contrast evidentiaza microadenopatii avand diametrul maxim de 8 mm, situate in fereastra aorto-pulmonara si in hilul pulmonar drept, cu aspect reactiv.
Aorta toracica si abdominala de calibru normal, omogen opacifiate.
Arterele pulmonare primitive cu diametrul de 18 mm omogen opacifiate, fara trombi intraluminali.
Timus restant avand diametrul longitudinal de 42 mm, diametrul transvers de 29 mm si diametrul antero-posterior de 23 mm.
Nu se evidentiaza noduli tumorali interstitiali pulmonari.
Bula de emfizem perilobular juxta-diafragmatica dreapta, avand diametrul de 14 mm.
Fara revarsat lichidian pleural.
Fara revarsat lichidian in sacul pericardic.


Este grav?
0
15-10-2012, ora 19:15
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
evident ca ar fi necesar sa vad imaginile pentru o parere pertinenta
dar, dupa descrierea prezentata nu sunt probleme - timusul poate sa persiste si la adult deci in context clinic normal nu trebuie sa ingrijoreze, adenopatiile sunt nesemnificative la aceste dimensiuni; bula de emfizem nu trebuie sa va ingrijoreze
practic sunteti in regula
0
26-11-2015, ora 14:11
dcelorian
Nu este medic/terapeut
dcelorian
Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu sfaturile Dvs avand in vedere problemele prezentate mai jos.Este vb de mama mea.
In urma examinarii CT Torace, abdomen, Plevis+ Contrast sunt descrise urmatoarele:
Formatiune tumorala mediastino-pulmonara cu dimensiuni axiale de 2, 2/3, 1 cm ce mansoneaza crosa aortei, trunchiul arterei pulmonare, artera pulmonara stanga si infiltrand peretele anterior al bronhiei principale stangi in vecinatatea bifurcatiei traheei. Formatiunea este heterogena incarcandu-se cu substanta de contrast in timpul venos. Proces de consolidare cu aspect pseudotriunghiular situat la nivelul lingulei ce include traiecte bronhice sugerand atelectazie pulmonara.
Multiple formatiuni nodulare si macronodulare diseminate la nivelul ambelor campuri pulmonare cu aspect de determinari secundare. Fara lichid in cavitatile pleurale sau pericardice.
Concluzie:
Formatiune tumorala mediastino-pulmonara stanga.
Atelectazie partiala pulmonara stanga
Determinari secundare pulmonare

De retinut ca deja a facut metastaza la cap, a fost operata la cap si extirpata tomora mare. Tumora mica urmeaza a fi tratata prin radioterapie.
Orice sfat, indrumare este binevenita in special de la medic.
Multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul