Tuse, respiratie greoaie

30-12-2011
zece
Nu este medic/terapeut
zece
Buna ziua, am 16 ani, si de cateva luni, respir putin cam greu, si am impresia ca aerul nu ajunge in piept. Cand trag mult aer in piept, imi vine sa tusesc. Precizez ca fumez cam de 1 an jumate, in jur de 10 tigari pe zi, cateodata mai multe, cateodata mai putine.
Nu am flegmat cu sange.
Poate fi cancer pulmonar sau TBC ? Va rog frumos sa-mi raspundeti, sunt foarte speriat
1 comentarii
0
31-12-2011, ora 00:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Numai daca iti faci radiografie pulmonara poti afla daca e sau nu ceva la plamani. Nu e cazul sa te panichezi, dar nici sa fii delasator daca simti ca ceva nu-i in regula. De la distanta nimeni nu-ti poate da un diagnostic in aceasta problema.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tratament pentru problemele de respirație cu care se confruntă bebelușii prematuri
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.