umflatura anus

20-01-2008
clara_vitan
Nu este medic/terapeut
clara_vitan
De o saptamana am constatat aparitia unei umflaturi de marimea unei afine, cu consistenta unui nodul, intre fese, chiar la intrarea in anus; nu este dureroasa nici nu imi provoaca usturimi sau mancarimi, doar ingrijorare; precizez ca inainte cu cateva zile de aceasta aparitie am fost epilata in zona respectiva cu ceara de unica folosinta, lucru care se intampla de un an de zile; despre ce poate fi vorba?
va multumesc anticipat, C.
9 comentarii
0
20-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Cel mai probabil e un hemoroid. Daca nu se inflameaza in zilele urmatoare si nu devine dureroasa, sigur e hemoroid extern. Aparitia lui nu are legatura cu epilatul. Scrie peste cateva zile cum a evoluat si pot sa-ti sugerez si teratamentul.
0
23-01-2008, ora 00:00
clara_vitan
Nu este medic/terapeut
clara_vitan
va multumesc pentru raspuns, situatia este aceeasi, escrescenta isi pastreaza si marimea si culoarea (foarte inchisa), nu este dureroasa.
0
31-01-2008, ora 00:00
clara_vitan
Nu este medic/terapeut
clara_vitan
astept o sugestie privind tratamentul. multumesc anticipat, Cl
0
12-04-2008, ora 00:00
dan2008
Nu este medic/terapeut
dan2008
Buna ziua aceeasi prob k a clara_vitan o am si eu si nu imi pot da seama despre ce e vorba.Aveti vreun tratament si pt mine ca imi este frica de medici.. Va multumesc si ast un mesaj de la dumneavoastra.
0
16-02-2009, ora 11:12
raluadolia
Nu este medic/terapeut
raluadolia
Prin prezenta va rog a ma ajuta intro problema asemanatoare...de vreo doua sapt in simtit intre fese o durere, chiar la noada o unflatura, ca un nodul. Ma doare doar in anumite pozitii.cand stau in fund, sau intinsa pe spate. Pentru ca-mi este teama si frica sa ma duc la doctor, astept un raspuns
Va multumesc anticipat, R
0
15-04-2009, ora 19:38
ake
Nu este medic/terapeut
ake
aceleasi problema am si eu !!! un nodul langa (sub) noada care ma doare exact ca si pe tine "raluadolia", numai cand stau in fund, cand stau pe spate si in anumite pozitii, dar am impresia ca doare doar atunci cand se inflameaza. nu ma doare mereu, dar destul de des..!!! credeam ca numai mie mi se intampla...nu prea am mai intalnit..cel putin printre cunoscuti. daca aflii ceva...ca si eu am o retinere...cu mersul la doctor:D... las un id : ake_ony . sanatate !!!
0
08-05-2009, ora 18:09
simia1001
Nu este medic/terapeut
simia1001
sper sa se fi rezolvat problema voastra intre timp.
cu ceva timp in urma am avut aceeasi problema pe care am rezolvat-o cu o igiena riguroasa, spalaturi dimineata si seara si obligatoriu dupa scaun, unguent "hemorzon", gheata, ( sau dusuri mai reci pe acea zona )si mai ales cu o alimentatie corecta, eliminand cauzele constipatiei. am baut mai multe lichide ca de obicei, am mancat legume si fructe proaspete ( indeosebi pere, curmale, salata verde).
foarte eficienta este tarata de grau, amestecata in iaurt sau in supe, ciorbe si oricare alt aliment.
deasemeni am evitat cat mai mult bananele si ciocolata mai ales in perioada de inceput, pina mi-am reglat tranzitul intestinal.
multa sanatate tuturor!
0
22-08-2011, ora 21:07
eleeena
Nu este medic/terapeut
eleeena
Intre anus si vagin undeva pe lateral am ca o bucata de carnita crescuta..am si mancarimi in acea zona uneori mai intense alteori mai domoale...este de culoarea pielii si este consistenta, , , , este grav...la ce fel de medic sa merg pt control?
0
19-11-2012, ora 14:04
dark199319
Nu este medic/terapeut
dark199319
buna tuturor am si eu o problema si mie jena sa o spun dar vad ca pe acest forumsubiectul este deschis
asa ca am sa va pun si eu o intrebare:

am si eu o umflatura ca si clara_vitan xD desi sunt baiat dar pe mine ma mananca si cand o ating ma doare un pic
nu prea imi apare des problema aceasta ce ar putea fii.? ii ceva grav.?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: