Umflatura dupa ureche

13-12-2007
themuse20052000
Nu este medic/terapeut
themuse20052000
De ieri am depistat o usoara umflatura dupa ureche. Este nedureroasa si pare a se resorbi sau a reaprea. Mentionez ca iarna asta am tot fost racita. Ce imi puteti spune?
67 comentarii 12 3 Înainte ›
0
13-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un ganglion limfatic marit ca urmare a racelii. Poti lua un antiinflamator care il poti tolera 10 zile. Nu il masa su traumatiza.
0
26-06-2011, ora 02:31
maduta cristina
Nu este medic/terapeut
maduta cristina
acum cateva zile mi-a aparut o bubita dupa urechea stanga am dat cu o crema a copt si am storso a iesit infectie dupa cateva ore mi-a aparut o umflatura dupa ureche am luat oxacilina si am senzatia ca a mai dat inapoi si parca ma si doare numai stiu ce sa mai cred sunt speriata va rog daca se poate sa imi raspundeti
0
26-06-2011, ora 15:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un chis sebaceu. ( ca un balonas in care se cumuleaza infectie)
poate sa cedeze la tratament dar infectia ramane si o sa se inflameze la rece sau la traumatizm
trebuie scos chirurgical
0
27-06-2011, ora 12:33
maduta cristina
Nu este medic/terapeut
maduta cristina
si este o interventie grea cam cat timp dureaza ?va multumesc si ma scuzati daca sunt prea insistenta
0
11-09-2011, ora 11:22
ady001
Nu este medic/terapeut
ady001
salut.. si eu patesc la fel de cateva luni.. imi apare o unflatura.. ca o punga de puroi dupa urechea stanga.. ma dau cu unsoare neagra.. sau actovegin si dispare apare pe cealalta parte a urechi in partea de jos (unde nu e os) cu ce m-as putea trata ? uneori asa tare se unfla incat devine insuportabila
0
07-12-2011, ora 22:40
neagumarius
Nu este medic/terapeut
neagumarius
buna.. am si eo o problema de 2..3 zile mio aparut o unflatura dupa urechie si coboara in jos.. pe vena cea groasa nu stiu cum se numeste.. ma doare urechia.. amigdalitele imi sunt unflate fac febra.. o fii oreion ?
0
08-12-2011, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e oreion
dar este riscul mare de complicatii
urgent tre sa ajungi la ORL
0
08-12-2011, ora 11:59
neagumarius
Nu este medic/terapeut
neagumarius
Revin am fost la spital.. mio spus un doctor ca as avea muschii prea dezvoltati.. in partea dreapta o sp ca ar fi vb de un cangleon.. dar eo nu prea as crede... fac febra.. ma doare urechia.. burta.. gatul si imi da o stare asa nasoala...imi este frica sa nu am cva mai grav :-
0
08-12-2011, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai fost la ORL ?
0
08-12-2011, ora 17:39
neagumarius
Nu este medic/terapeut
neagumarius
Am fost !.. mi so sp sa stau in casa vad ca daca stau la calduri mi so tras.. doar ca mai ma doare putin gatul :D... si amigdalitele imi sunt unflate.. atata tot ce mai am.. nu am probleme la inghitire sau cva de genu.. unpic mai imi este unflat locul.. dar o sp ca se trage cu timpul.. sper sa fie asa si sa nu fie alcva..
0
08-12-2011, ora 20:55
neagumarius
Nu este medic/terapeut
neagumarius
Buna seara dle doctor.. am si eo o alta problema daca ma puteti ajuta.. nu mai am trb cu galca acea.. in aceasta seara o inceput sa ma doara gatul.. amigdalitele imi sunt foarte unflate.. si nu stiu dece ma doare si burta park as avea acid.. cva de genu.. cand inghit simt asa ca ma arde cva pe gat si park as avea cva in gat.. nu stiu sa va explic mai exact :|.. ce ar putea fi daca ma puteti ajuta ?
0
09-12-2011, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un reflux gastroesofagian de la mancare acra, de la fructe citrice sua bauturi acidulate
poate fi amigdalita acuta.. virala sau bacteriana.. care ar trebui tratata corect la ORL
mergi la un alt medic ORL..
0
09-12-2011, ora 11:25
neagumarius
Nu este medic/terapeut
neagumarius
Interesant ce este.. ca numai seara incepe sa ma doara foarte interesant si ma doare 2..3 ore si gata.. si eo ma mir.. va multumesc mult ptr ajutor.. sa va dea domnu sanatate si dumneavoastra si toata familia.
0
11-12-2011, ora 05:50
rossana_28
Nu este medic/terapeut
rossana_28
buna dimineata.am si eu o problema cu urechea stanga.de aseara mi-a aparut o umflatura care tine din fata urechii pana pana cumva in partea de jos fara a se extinde insa dupa ureche, dar se extinde putin in jos.nu ma doare absolut nimic decat urechea o simt oarecum infundata.in schimb am observat ca inainte de a mi se umfla m-a durea putin in gura(falca pe interior).mentionez ca acum o sapt m-a durut f tare in gat, durerea a persistat cateva zile dupa care a disparut (am luat un hexoraleten).apoi am inceput sa tusesc f tare sec dar simteam ca tind sa si expectorez dar nu puteam. inca tusesc la fel de tare si expectorez f putin.ce as putea sa fac?.oreion am facut, deci nu cred ca poate fi asta.multumesc
0
11-12-2011, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi o inflamatie a glandei salivare ( parotida)..
2 poate fi o complicxatie de la o masea
3 poate fi o compicatie de la amigdala
trebuie sa faci consult ORL..si stomatologic
0
10-03-2012, ora 18:06
Oanna95
Nu este medic/terapeut
Oanna95
Buna...Am si eu o problema..de ieri mi-a aparut o umflatura la urechea dreapta in partea de jos, nu ma doare..ce imi puteti spune?:D
0
10-03-2012, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o imflatura... care nu doare, e suspecta.
poate fi ceva legat de glanda parotida.
e nevoie de consult la orl... care o sa va directioneze sau la contagioase / sau la maxilo-facial
0
17-01-2013, ora 17:20
iulicaa
Nu este medic/terapeut
iulicaa
buna ziua! am si eu o problema de acest gen. am cateva umflaturi purulente, lichidul din ele este vascos, urat mirositor, in genul unor cosuri, micute si nedureroase in spatele ambelor urechi. Aud, dar de cele mai multe ori nu imi dau seama din ce parte vine zgomotul, uneori am senzatia ca am si o problema de echilibru, sa fie o infectie la urechea interna? Asa se manifesta? Va rog sa imi spuneti ce as putea avea.
0
17-01-2013, ora 22:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce ai Tu.. este o problema dermatologica...
nu are nici o legatura cu urechea interna... care este mukt mai profund
dezechilibrul si problemele de auz...tin de urechea interna dar au cu totul alte cauze., destul de comlicate si cu riscuri mari..
asa ca faci cat mai urgent consult dermatologie si orl...
0
22-01-2013, ora 04:41
AdyAlexander
Nu este medic/terapeut
AdyAlexander
Mie mi-a aparut o umflatura in spatele urechii drepte, mentionez ca e practic pe tesutul urechii din ce imi dau eu seama putin deasupra lobului urechii, nu ma doare, e oarecum sferica la palpare, nu e rosie si e relativ dura. Nici nu e foarte mare. Ce ar putea fi?
Nu s-a marit si din ce retin a aparut doar de cateva saptamani, pare de fapt ca s-a mai micsorat sau poate strans de cand a aparut, oricum pare asa cum v-am spus pe cartilajul urechii fiindca daca trag de ureche umflatura ramane pe cartilaj nu in spatele urechii.
0
22-01-2013, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e o formatiune cartilaginoasa.. care NU trebuei atinsa, palpata si masata
daca o lasi in pace.. te lasa si ea pe tine
daca o atingi creste si o sa o scoti chirurgical
0
22-01-2013, ora 15:38
AdyAlexander
Nu este medic/terapeut
AdyAlexander
Sincer cam asta ma gandeam si eu, tot la ceva cartilaginos mai ales datorita locului

Singurul lucru pe care l-am patit la ureche a fost o zgariere intraauriculara dar nu in adancime ci f aproape de intrarea in canal de la prostia mea cu scosul cerii din urechi cu ce nu trebuie. A sangerat atunci putin ca un cos si mi-a trecut dupa ce am sterilizat punctul zgariat cu un betigas inmuiat usor in spirt, acum nu stiu daca poate avea vreo legatura si mi-ar fi placut sa fi retinut daca umflatura era dinainte sau dupa din pacate habar nu am.

Inteleg de la dvs ca fiind o formatiune cartilaginoasa va trece daca o las in pace. Vroiam sa va intreb insa daca am voie sa dorm pe urechea respectiva, eu cam dorm pe o parte cu fata in perna dar tot pe ureche ma mai las in timpul noptii. Fiind de cateva zile nici nu ma doare cand dorm pe ea nici la trezire dar ma gandesc ca poate ar fi bine sa nu mai dorm pe partea dreapta, si daca aveti asa idee cam in cat timp ar putea trece. Multumesc.
0
22-01-2013, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa dormi pe ea..
0
08-02-2013, ora 19:11
denisa deni
Nu este medic/terapeut
denisa deni
buna seara! de cateva ore am depistat dupa ureche stanga o usoara umflatura...o data in timp ce faceam efort fizic urechea stanga era asa ca si infundata si mi-am auzit respiratia prin ea. ce poate fi, au vreo legatura ? ce ar trebui sa fac?
0
08-02-2013, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
respiratia se aude in ureche in cazul desfunctiei trompei lui eustache...
dupa ureche e vorba de ganglion limfatic...
e nevoie de consult orl
0
20-03-2013, ora 22:23
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
buna ziua, domnule doctor!
astazi am depistat si eu o umflatura in josul urechii, e ceva tare, nu doare, parca am mai avut asa si in trecut, si s a retras cand nici nu observam. inainte de umflatura asta am avut un cos exact unde e gaura pentru cercel, un cos dureros inauntru, cosul a trecut. sa fiu ingrijorata din cauza acestei umlfaturi??/ nu e mare, e ca un nodulet asa tare exact unde se termina urechea.
multumesc!
0
21-03-2013, ora 10:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.l mai atinge.., nu.l palpa..si o sa se retraga singur
0
21-03-2013, ora 12:04
Valentina84
Nu este medic/terapeut
Valentina84
multumesc!!!
0
29-03-2013, ora 17:10
Raisa Ivanov
Nu este medic/terapeut
Raisa Ivanov
Buna ziua! Prietenul meu are o umflatura dupa urechea stanga care ii apare si ii dispare la un anumit interval de timp. I.a aparut pana acum de vreo 4 ori, la inceput a luat antibiotice dar acum ii trece fara niciun fel de pastila. Pur si simplu ii apare, il doare, se umfla si dupa 2-3 zile se sparge si ii curge sange si apoi se cicatrizeaza. E ceva la suprafata, la nivelul pielii, ca o infectie si e destul de dureroasa. Ce poate fi, un microb? E posibil sa.l afecteze auzul sau sa apara ca infectie si in alte zone? Ar trebui sa mearga la ORL sau la un dermatolog? Va multumesc.
0
29-03-2013, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e un chist sebaceu.
se merge la Dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns
67 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.