Umflatura langa amigdala

20-08-2015
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Buna seara,
In urma cu un an am fost operata cu laserul pt cazeum. Problema inca persista si din cand in cand simt nevoia sa imi curat amigdala. Am observat de mai mult timp ca o mica umflatura pe pliul din spate, exact langa amigdala. Am urmarit treaba asta si am vazut ca deja s-a dublat ca si volum. La atingere se simte exact cum se simt nodulii limfatici inflamati. La cealalta amigdala totul este normal, pliul fiind neted fara nimic pe el. Ocazional am si sangerari din amigdala dreapta(cea cu probleme) si dureri mai tot timpul.
Are cineva idee ce poate fi? Atasez o poza mai jos, claritatea nu este cea mai buna dar sper sa se inteleaga ceva. In realitate se vede mai umflat.Am folosit betisorul pt ca am amigdalele ascunse intre pliuri.

Poze: http://postimg.org/image/ugyspd1at/
http://postimg.org/image/o63kt4ftb/

Multumesc!
9 comentarii
0
20-08-2015, ora 23:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nimic deosebit
interventia cu Laser nu a putut rezolva complet problema fiind posibil amigdalele prea hipertrofiate
se poate repeta interventia cu laser sau radiofrecventa
citeste ce am scris pe forum despre aimentele care intretin inflamatia pe faringe si refluxul gstro-esofagian
0
20-08-2015, ora 23:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nimic deosebit
interventia cu Laser nu a putut rezolva complet problema fiind posibil amigdalele prea hipertrofiate
se poate repeta interventia cu laser sau radiofrecventa
citeste ce am scris pe forum despre aimentele care intretin inflamatia pe faringe si refluxul gstro-esofagian
0
21-08-2015, ora 00:23
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Multumesc pt raspuns. Inca sunt in dubii de unde a aparut acest nodul si mai ales pt faptul ca, continua sa creasca.
Stiu totul despre regimul alimentar si stiu si a am un mic reflux si gastrita, dar pt ca am alte probleme mult mai mari de sanatate nediagnosticate inca, nu imi permit sa nu mananc anuite lucruri.
Ca sa intelegeti, medicii incearca diferite tratamente pe mine in speranta ca ceva va da roade si ma voi simti mai bine. Avand in vedere ca mi-au dat Arcoxia, antibiotice, Valtrex, medicamente cu opium pt dureri si altele ( nu toate in acelasi timp desigur), am nevoie sa mananc cat mai mult si mai bine. Gargarele si toate pastilutele pt gat nu m-au ajutat cu nimic.
Interventia nu as mai repeta-o pt ca am suportat o extrem de greu, am facut temperatura, frisoane pe coloana si m-am vindecat foarte greu. Alt sfat aveti? Ar putea influenta faptul a o data pe saptamana scot din amigdala ce se strange acolo?
0
21-08-2015, ora 00:34
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
O alta problema ar fi ca tot pe partea dreapta am o afectare temporo mandibulara cu toate simptomele ei: dureri de cap, pocnituri cand misc gura, dureri in ureche, dureri ale muschior faciali.
Eu am toate maselele de minte scoase, dar pe mandibula jos, dreapta in locul in care a fost maseaua de minte, s-a format ceva. Nici nu stiu cum sa descriu.. arata si se simte la palpare de parca as avea o masea care sta sa sparga gingia. Ca niste depozite sub gingie care arata a "os"? Langa locul asta mai sunt cateva granule care sunt exact lafel albe si tari ca un depozit de calciu sub gingie sau un os care creste. Stiu ca suna ciudat dar nu stiu sa explic altfel.
O explicatie pt afectarea temporomandibulara nu s-a gasit asa ca daca aveti vreo sugestie as aprecia enorm. Multumesc
0
21-08-2015, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la persoane cu probleme osteoarticulare se recomanda scoaterea completa a amigdalelor fiind focar de infectie care intretine procesul inflamator
0
21-08-2015, ora 10:26
iulia 75
Nu este medic/terapeut
iulia 75
Buna ziua domnule doctor.Sunt mama unui copil de 10 ani programat peste putin timp pentru o operatie de scoatere/micsorare a amigdalelor.Pana pe la 7 ani amigdalitele(virale si bacteriene, inclusiv cu streptococ beta hemolitic grup A o singura data)au fost foarte dese, cam 10 pe an, dar in ultimii 3 ani ele s-au redus semnificativ la 2-3 pe an.Mentionez ca ASLO este in limite normale, singura problema in momentul de fata fiind faptul ca sunt foarte mari, criptice.Va rog sa-mi spuneti ce ar fi recomandat in cazul lui:scoaterea amigdalelor sau doar micsorarea lor?Va multumesc.
0
21-08-2015, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 numai medicul care opereze decide ce este mai bine..pentru copil
2 sa mai cititi pe forum ce am scris despre regimul alimentar
fiindca numia copii cu reflux gastro-esofagian si regim gresit alimentar fac asa hipertrofie de amigdale
0
22-08-2015, ora 01:07
ana202009
Nu este medic/terapeut
ana202009
Revin cu o intrebare. Chiar inainte sa inceapa prolemele astea cu gatul un os de peste mi-a ramas blocat in gat. Nu m-am dus imediat la spital sperand ca va trece dar dupa 2 zile ina il simteam cum ma inteapa atunci cand miscam capul intr o anumita pozitie. Il simteam un pic pe partea dreapta chiar deasupra tiroidei.
La spital doar m-au tras de limba, s-au uitat si nu au vazut nimic. Asa ca m-au trimis acasa desi insistam ca inca il simt. Nu au bagat camera, nu au facut radiografii nimic.
Exista vreo posibilitate ca dupa un an o bucatica din acel os inca sa existe si sa fi migrat undeva in gatul meu? Am vazut cazuri unde osul ajunsese in muschiul sternocleidomastoidian unde dupa 3 luni s-a descoperit. Ar putea rezista un an?
Mai ales ca am problemele care le am cu amigdalele dupa acest incident si niciodata nu au fost umflate, nu am avut niciun fel de streptococ stafilococ sau orice alteva ce poate exista in gura.
Stiu ca sunt mici sanse, dar dupa atat de lung chin si dureri iau in considerare orice. Deci care ar fi parerea dumneaoastra? Va multumesc.
0
25-08-2015, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o radiografie a zonei poate gasi acel os
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.