Umflaturi ca niste bube in gat sub amigdale

26-08-2021
Cristian200023
Nu este medic/terapeut
Cristian200023
Buna ziua, de ceva timp am niste umflaturi si bube in gat care ma deranjeaza cand inghit. Mentionez ca am reflux si probleme cu amigdalele insa simt ca atunci cand mananc mancarea ma zgarie si mai rau pe ele si ma doare foarte tare gatul. Oare ce ar putea fi si exista vreo sansa sa scap de ele?
9 comentarii
0
26-08-2021, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Cu condiția ca nu doar știi ca ai reflux
DA. Chiar. Ții regim. Tratezi refluxul
Fiindcă acidul gastric dacă urca în somn în faringe. Laringe. Pana în spatele nasului
O sa fii veșnic fornait. Răgușit cu nod în gat
În ani de zile de iritație cu acid. Se fac erizii pe esofag și faringe. Care se transforma în 20..30 de ani în cancer
0
26-08-2021, ora 23:09
Comaniciu Bianca
Nu este medic/terapeut
Comaniciu Bianca
Bună seara domnule doctor
Va rog sa ma îndrumați și pe mine ca sunt foarte speriata.Am 32 de ani și anul trecut am născut în mai de atunci au început sa îmi iasă afte în gura.Tin sa precizez ca am gastrita și câteodată reflux gastro esofagian.Am fost la ORL si mi sa pus diagnosticul de glosita (ma pisca limba fără sa am nimic vizibil pe ea)candidozica și am primit tratament fără nici un rezultat.Acum 3 luni mi am făcut niște analize pentru ca simțeam un nod în gat și toate au ieșit ok.Si acum mai simpt câteodată un nod în gat doar atunci când ma gândesc ca îl am căci dacă am activitate nu simpt nimic.De felul meu sunt o persoana mai panicata și speriata.Acum de o săptămână am o pata roșie pe limba poate sa fie cancer?
0
27-08-2021, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Limba este oglinda tractului digestiv. scrii asta pe google..si citesti tot ce gasesti despre Nervul Vag, plexul solar..si legatura digestiei cu limba, faringele
2. nu e suficient sa stii ca faci reflux. Iti faci un program alimentar corect pentru tot restul vietii
3 si panica si stresul.. au legatura cu un intestin intoxicat plin de garsimi.. care nu permite sa ai un sange de calitate..de aici si circulatia proasta cerebrala..de aici si gandurile incorecte
0
27-08-2021, ora 14:39
Comaniciu Bianca
Nu este medic/terapeut
Comaniciu Bianca
Mulțumesc mult domnule doctor.Adevarul este ca ma panicheaz și ma stresez foarte repede din orice plus ca am o imaginație foarte bogata în modul negativ.Citesc foarte mult pe net unde mi se da numai cancer și probabil și asta nu ma lasă să mă bucur de viata de zi cu zi pe deplin.Credeti ca ar fi necesar sa merg și la un psiholog?
Mulțumesc și o zi buna.
0
27-08-2021, ora 17:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial citesti e internet Doar despre Alimentatie corecta si hidratare
2. schibi stilul alimentar., cand vin ideii trasnite te apuci de facut asezai si flotari pan al iepuizare. dupa iti faci n ceai cald cu infuzie scurta sub 1 minut...
3 daca in 3 saptaman nu rezolvi singura atunci Da.. mergi la psiholog
0
27-08-2021, ora 21:55
Comaniciu Bianca
Nu este medic/terapeut
Comaniciu Bianca
Mulțumesc aveți perfecta dreptate o sa țin cont de sfaturile dvs și probabil o sa merg și la un psiholog problema este veche de circa un an de zile ma tot gândesc la vre o boala grava și gânduri negative.
0
05-09-2021, ora 10:12
Gurau Gigica
Nu este medic/terapeut
Gurau Gigica
Bună ziua, am un băiețel de 8 ani a fost răcit în aceasta vara de doua ori cu muci și tuse...și a rămas cu o secreție în gat care îl deranjează...îl aud cum face din gât.copilul îmi spune ca simte o secreție in gât, iam dat Proaspăt și Acc dar tot nu ii trece.și de o perioada îl aud noaptea ca înghite des saliva și ii da o stare de rău, și vomita.dar nu în fiecare seară...sa ai a reflux...va rog sa ma ajutați.nu știu ce sa ii mai, dau.
0
05-09-2021, ora 11:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nici eu nu știu ce sa dați pana nu vad copilul
Nu trebuie sai dati
1.Alimente producătoare de mucus
2. Fructe și dulciuri după cina
3.mancare acra. Cu Oțet. Lamai usturoi. Prajeli la cina
0
05-09-2021, ora 13:32
Gurau Gigica
Nu este medic/terapeut
Gurau Gigica
Mulțumesc frumos, o zii frumoasă să aveti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •