Un sfat va rog - simt ca ma strânge ceva de gat pe interior

19-05-2021
Mari.1
Nu este medic/terapeut
Mari.1
Am câteva simptome și nu știu care ar putea fi cauza, de 2-3 zile simt ca ma strânge ceva de gat pe interior dar nu persista tot timpul, am dureri ușoare în exterior, cefalee ma doare gen venele gâtului, stânga, dreapta, un miros de infectie in nas doar odată pe zi și după asta urmează de la amigdala dreapta elimin ceva gen calcari pe interior care îmi scăpa pe gat, nu îi pot expectora. Nu știu dacă m - am exprimat corect sper sa fiu înțeleasă, ma îngrijorează faptul ca sunt plecata în străinătate în interes de serviciu și nu pot ajunge acum la medic pana ma întorc în tara. Va rog un sfat cu ce ma pot trata pana ajung la medic, îmi este teama sa merg aici la urgente..
5 comentarii
0
19-05-2021, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Vârstă. Înălțime. Câte kg ai??
2. Verifica dacă ai probleme dentare sus sub sinus. Carii. Dinte rupt. Gingii inflamate
3. Te știi cu reflyx în somn. Consumi Seaea fructe. Dulciuri. Mâncare acra. Oțet. Lamai??
0
19-05-2021, ora 21:09
Mari.1
Nu este medic/terapeut
Mari.1
Bună seara! Am 30ani, 1, 70m, 60kg, nu am probleme dentare carii sau gingiile inflamate, știu ca am o problema din naștere aflata la o radiografie dentara ca partea de sus are legătură directa cu sinusurile dar am grija de asta, merg regulat la stomatolog. Reflux gatric știu ca îl am pe timpul zilei în momentul în care mănânc ceva gras, am avut un tratament acum 3 luni cu nexium, motilium, meteospasmyl ca ma supăra colonul dar am ținut regim și e ok, după ora 7-8 seară nu mai mănânc deloc, pe timpul zilei mănânc fructe, uneori dulciuri și acritura, e posibil sa am reflux în somn? sau care ar putea fi problema? Va mulțumesc pentru timpul acordat.
0
20-05-2021, ora 08:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. un reflux in somn.. poate sa irite faringele pana sus in spatele nasului.
acidul gastric irita s inflameaza, usuca mucoasele
0
20-05-2021, ora 11:30
Mari.1
Nu este medic/terapeut
Mari.1
Ok, în afara de regim ce pot lua pana ajung la medic? De dimineață m-am trezit foarte rău cu dureri de cap, mai mult pe partea stânga, cefalee, cu înțepături în urechii și nasul înfundat. Va mulțumesc tare mult!
0
20-05-2021, ora 15:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pt. Gat uscat de la acid
Antiacid de supt la culcare
Faringo sprey de uns faringele
Pt dureri... Trebuie sa te vadă stomatologul și orl. Sa iei tensiunea
Sunt prea multe cauze de dureri ca să ma pronunt
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •