Unde sa ma duc sa mi descoper diagnosticul

15-12-2018
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
De 9 luni am un tiuit in ureche. Mi s a spus ca am catar tubar. Un doctor mi a facut endoscopie nazala si a vazut o pata rosie ovalara si pilipii recrescuti desi nu au fost scosi niciodata. Mi a spus ca poate fi o tumora. La un CT nativ nu se vede nimic. Ce poate fi?
10 comentarii
0
16-12-2018, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
formatiunile din nas, gat..sunt diagnostice serioase, tratabuie investigate serios.. Dar ele NU dau tiuit
Acufene, tiuit in urechi.. poate fi inclusiv de la probleme intestine, ficat.fiindca acolo se face sangele si calitatea lui depinde de alimentatie si hidratare, un sange gros, vascos.. nu oxigeneaza urechea interna si creerul
asa va faceti investiagtii la gastrologie, schimbati regimul alimentar
dupa se merge la ORL pentru audigrama
se merge la neurologie pentru coloana cervocala si circulatia cerebrala
0
17-12-2018, ora 17:59
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
Multumesc, domnule doctor
0
21-01-2019, ora 16:33
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
Domnule doctor, ce inseamna la un ct interpretarea acumulare densa vizibila peversantul superior si posterior al nazofaringeluui sugerand hipertrofia vegetatiilor adenoide in contextul unor modificari de rino adenoidita cronica
0
21-01-2019, ora 18:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inseamna ca un medic ORL.. tre sa examineze rinofaringele cu endoscopul
si sa coreleze ce vede acolo cu rezultatul CT
Vegetatii adenoide..sunt acei polipii a copiilor care dupa 7-11 ani tre sa dispara
ma raman acolo mariti si inflamati doar la persoanele cu reflux gastro esofagian
0
26-01-2019, ora 17:28
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
S a uitat cu fibroscopul so zis ca sunt vegetstii adenoide in conditiile in care am si sinuzita maxilara bilayerala cronica. M a trimis la un faimos orl ist sa ma opeteze de toate
0
26-01-2019, ora 19:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect
sinusita a aparut din cauza nasului infundat
polipii sau mentinut din cauza refluxului gastri eisfgaian
Te operzi
dupa mergi la gastrologie sa tratezi refluxul ( cauza problemelor)
0
26-01-2019, ora 21:01
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
Multumesc
0
18-02-2019, ora 08:44
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
Domnule doctor, am operat copilul de vegetatii adenoide, copil de 16 ani si sforaie noaptea, vorbeste nazonat si il doare si in obrazul drept spre mandibula. Tiuitul ce l a avut in ureche tot nu i a trecut. De ce?
0
18-02-2019, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati fost la gastrologie.. ati investigat problemele care au dus la bolile ORL?
stiti ca circulatia sângelui la cap.. tine de intestine si ficat.. si de hidratarea si alimentatia corecta?
0
18-02-2019, ora 11:00
Cristina252
Nu este medic/terapeut
Cristina252
Nu sm fost la gastrologie. Este urmatorul pas. Dar astept sa se refaca dupa operatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •