Unghie incarnata

10-06-2015
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Buna ziua, am o unghie incarnata, am lasat-o sa creasca, coltul unghiei a crescut, nu mai este in carne insa a ramas pe lateralul unghiei niste colturi care inca tot cresc in tesut. Am introdus vata sterila sub unghie s-o ridic ca atunci cand creste sa iasa din carne insa nici un rezultat. Ce e de facut? Specific ca colturile de sus nu mai sunt in carne si unghia este acum taiata corect.partea laterala este rosie, umflata fff tare, dureroasa, si ma lovesc putin cure sange in exces. Fac bai cu sare, sunt indicate? Ce mai pot face ca la chirirgie ptr extractia unghiei nu ma duc. Va multumesc!!
25 comentarii
0
10-06-2015, ora 08:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tot ce faceti este corect, insa nu ne-ati precizat cel mai important aspect': ce incaltaminte purtati in aceasta perioada?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 09:19
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
De 2 sapt port doar sandale dar nici o ameliorare, ma ingrijoreaza ca curge atata sange la atingere si de ce nu mai iasa colturile si nu se dezumfla. Intr-adevar, am purtat niste adiadasi dar probl o am de 6 luni, si as vrea sa scap de ea sa pot umbla cu ce papuci vreau. Precizez ca adidasii nu m-au strans, probl fiind veche mi-am cumparat papuci cu un nr mai mare.credeti ca e probabilitate sa-mi fi ajuns infectia prea grav si de aia? Am fost la dermatolog, mi-a dat o creme fucicort insa nimic, totusi cu ce ma ma ung ptr ca mi frica ca ma voi infecta prea puternic. Va multumesc!
0
10-06-2015, ora 09:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Inseamna ca unghia inca nu a crescut corect, cu colturile in unghi drept, in afara degetului.
Trebuie sa mai aveti rabdare si sa purtati 100% sandale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 11:41
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Cura chirurgicala a unghiei incarnate nu presupune extragerea intregii unghii, doar a unei fasii de cativa milimetrii de pe partea incarnata si fenolizarea cornului lateral al matricii unghiale - ceea ce insemana ca unghia se ingusteaza permanent si nu se va mai incarna niciodata. Interventia reuseste in 98% din cazuri si dureaza maxim 10 minute cu tot cu anestezie, dupa care doua zile stati cu un pansament ceva mai mare, umblati in slapi si mai putin daca se poate, iar apoi pansament usor pana la vindecare, dar nu va mai doare nimic. Nu merita sa va chinuiti luni de zile pentru ceva de care puteti scapa atat de usor.
0
10-06-2015, ora 11:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata colega,
Solutia matricectomiei este seducatoare intelectual, insa..in practica situatia este radical diferita..
Problema nu este chiar atat de simpla, iar miile de pacienti pe care i-am consultat (dupa matricectomie/fenolizare practicata de diferiti colegi) pot depune marturie (este o experienta de vreo 17 ani).
Matricectomia determina, in 99% din cazuri, aparitia unei unghii distrofice, cu marginea laterala dantelata, un adevarat cosmar pentru tot restul vietii.
Este motivul pentru care, dupa nenumarate incercari de tratament, am optat pentru tratamentul naturist: a lasa unghia sa creasca corect, pana cand colturile depasesc degetul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 13:03
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Tocmai la chirurgie nu vreau sa ajung ca, cunosc ffff multe cazuri care au apelat la chirurgie si rezultatul a fost de moment, apoi probl a reaparut, in unele cazuri si mai grav. Stiti cumva metoda 3 To Sponge ? Am auzit ca ar rezolva probl definitiv, insa nu stiu daca merita incercata. Multumesc!
0
10-06-2015, ora 13:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Metoda enuntata de catre D-voastra este utila doar in cazuri limitate, cand unghia are o forma lenticulara (incurbata).
In rest, nu prezinta utilitate si interes.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 13:08
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Totusi atunci chiar nu e nimic de facut? Ca 6 luni de cand am probl nu se amelioreaza cu nimic, mai ales ca coltul unghiei e in afara deja de 3 luni.
0
10-06-2015, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pai ati inceput numai de 2 saptamani tratamentul corect (sandale). Cum sa se amelioreze cat timp ati purtat adiasi??? Cu adidasi se agraveaza catastrofal.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 13:15
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Am purtat o luna sandale si slapi numai si s--a vindecat, dar asta inseamna ca nu mai pot incalta alti papuci inchisi? ar fi frumos insa nu tine vara o vesnicie. Vor veni zile cand va trebui sa renuntam la sandale, probl e ce o sa fac atunci.
0
10-06-2015, ora 13:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Se va mentine rezultatul pozitiv doar daca nu veti indeparta, din nou, colturile unghiei.
Daca aveti, totusi, o predispozitie in acest sens, veti avea grija sa purtati incaltari ceva mai largi anterior, pentru avita conflictul dintre haluce si degetul 2, sursa de inflamatie (unghie incarnata).
Sfatul meu este sa refuzati orice interventie chirurgicala vi s-ar propune, mai ales ca aveti experienta vindecarii naturiste a problemei (cu ajutorul incaltamintei adecvate).
Eu sunt chirurg si ar trebui sa pledez pentru interventia chirurgicala. Experienta pe multe mii de pacienti operati (prin diferite procedee, de catre diferiti colegi) ma indeamna sa prescriu tratamentul naturist.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 14:16
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
"Matricectomia determina, in 99% din cazuri, aparitia unei unghii distrofice, cu marginea laterala dantelata, un adevarat cosmar pentru tot restul vietii. "

O declaratie cam definitiva nu credeti?
Eu sigur nu am vazut mii de unghii incarnate, dar am vazut cateva si am practicat si cateva matricectomii cu fenol si nu am vazut nici macar o margine dantelata sau distrofii unghiale severe.

De asemenea dupa o scurta cautare prin literatura nu am reusit sa gasesc nici un articol referitor la rezultatele dezamagitoare ale curei chirurgicale a unghiei incarnate.

Fara nici o urma de scarcasm, daca ati vazut chiar atat de multe cazuri cu evolutie proasta ar trebui sa publicati, sa aflam si noi, cei care practicam aceste metode, la ce riscuri expunem pacientii.

Va refer spre exemplificare urmatorul articol
Dermatol Surg. 2010 Aug;36(8):1288-93. doi: 10.1111/j.1524-4725.2010.01624.x. Epub 2010 Jun 22.
Partial excision of matrix and phenolic ablation for the treatment of ingrowing toenail: a 36-month follow-up of 197 treated patients.
Vaccari S1, Dika E, Balestri R, Rech G, Piraccini BM, Fanti PA.
Author information
Abstract
BACKGROUND:

Several options for the treatment of ingrowing toenails are available, ranging from simple conservative approaches to extensive surgical procedures.
OBJECTIVE:

To evaluate in a long-term follow-up (36 months) the efficacy of chemical matricectomy with phenol for the treatment of ingrowing toenails.
METHODS AND MATERIALS:

A total of 197 phenol ablations were performed in 139 patients with stage 2 and 3 disease. Each patient was examined weekly until full wound healing was achieved and was followed for 36 months to assess the long-term efficacy of the treatment. The healing period after surgery ranged from 2 to 4 weeks; few postoperative complications were seen.
RESULTS:

Only three recurrences were observed (after 2, 4, and 11 months). Short-term results were excellent. No severe complications occurred during the 36-month follow-up period. Cosmetic results were remarkable. The success rate was 98.5%.
CONCLUSIONS:

Phenol cauterization is an excellent surgical method for the treatment of ingrowing toenails, being simple and associated with low morbidity and a high success rate, even over the long term (36 months).

Cu stima
Laura Albu
0
10-06-2015, ora 14:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata colega,
D-voastra imi argumentati cu articole, eu doar v-am prezentat strict modesta mea experienta practica (cateva mii de pacienti consultati, fiecare avand fotografia unghiei in computerul meu).
Cat despre sarcasmul D-voastra, ma abtin sa-l comentez...
Va pot face cunostinta cu cateva sute de pacienti care au suferit matricectomii...este cosmarul vietii mele...nu le pot propune nici o metoda terapeutica ulterioara...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 14:41
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Domnule doctor, in era medicinii bazate pe dovezi, acesta este singurul mod in care imi permit sa argumentez.
Ma inclin in fata experientei dumneavoastra, care este in mod sigur mai vasta decat a mea, si astept cu interes sa publicati.
Cu stima,
Laura Albu
0
10-06-2015, ora 15:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata colega,
As dori sa oprim aici polemica.
Va raspund punctual:
- stiu ce inseamna o prezentare stiintifica bazata pe dovezi, in aceste saptamani prezint tehnicile mele originale la cele mai importante manifestari stiintifice mondiale;
- incerc sa le vorbesc colegilor de vreo 7 ani despre unghia incarnata. Reactia este mereu aceeasi: ironie superioara, uneori chiar dispret manifest;
- am ales metoda online pentru a prezenta experienta mea din simplul motiv ca relatia directa cu colegii a decurs precum dialogul meu cu D-voastra.
- va rog sa primiti pe oricare dintre pacientii cu matricectomie, pentru a le explica ce interventie minunata au suferit si ce bine se simt.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 15:55
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Imi cer scuze, daca am parut ca afisez oricare din aceste reactii. Nu sunt ironica si nu dispretuiesc experienta nimanui. Chiar am un interes real pentru cazuistica dumneavoastra, care trebuie sa recunoasteti nu se regaseste in literatura (...sau n-am sapat eu suficient), deci poate ar fi momentul sa o prezentati. Mai simplu de atat nu stiu sa ma exprim, ca sa nu va simtiti din nou atacat.
Nu voi mai face alte comentarii pe acest topic.
Cu respect,
Laura Albu
0
10-06-2015, ora 16:13
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Cred ca n-o sa ma vindec de unghia incarnata, am bagat acum 3 zile vata sub unghie s-o ridic si parca mai rau s-a umflat si mai groaznic arata.totusi chiar un tratament, ceva? Sa bag altceva sub unghie? Ca vata nu mai indraznesc. Si daca as pune altceva acolo, tifon de ex, totusi cam in cat timp ar trebui sa se vada o ameliorare? Asa cu aproximatie?
0
10-06-2015, ora 16:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata colega,
- NU m-am simtit atacat nici o secunda, insa reactia colegilor este mereu-mereu aceeasi.
- obiectivul meu major este educarea pacientilor, in directia taierii corecte a unghiei;
- am participat chiar la congrese ale pedicuristelor, in scopul de a le prezenta modalitatea optima de toaleta a unghiei si in scopul optimizarii incaltamintei;
- colaborez cu podologi specializati in tratarea unghiilor, carora le trimit majoritatea pacientilor care ma viziteaza;
- am acordat nenumarate interviuri pe aceasta tema, subliniind importanta educatiei sanitare a cetatenilor, care trebuie invatati sa-si taie unghiile corect;
- raspund intrebarilor pacientilor pe nenumarate forumuri.
- tot acest efort incepe sa dea roade: nenumarati paacienti cu unghii incarnate au inteles tratamentul corect si si-au rezolvat singuri problema, fara vreo interventie.
Finalmente, nu am nici un scop material in aceasta patologie, de care incerc sa ma indepartez maximum posibil, fiind extrem de stressanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-06-2015, ora 16:15
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Ptr d-na dr Albu Laura. Si unde se fac acele interventii chirurgicale? As incerca, eu sunt din medias, jud. Sibiu, aici in medias am fost la chirurgie si mi-a dat o singura alternativa: scoaterea unghiei, dar am refuzat.nici nu au fenol sau alte variante
0
10-06-2015, ora 16:34
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Incercati la doamna doctor Maria Rotaru, este dermatolog la Spitalul Judetean Sibiu. Nu o cunosc personal, doar de la congrese, dar poate are alta abordare decat domnii chirurgi.
0
10-06-2015, ora 16:51
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Multumesc!!
0
10-06-2015, ora 17:34
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Dl dr Uscatu. Am citit pe forum com mai vechi de acum 4-5 ani, si ati recomandat ptr unghie incarnata scoaterea coltului la chirurgie.la chirurg ortoped? Daca am unteles bine.
0
10-06-2015, ora 18:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Observatia D-voastra este perfect justificata.
Pe vremea aceea, in 1-2% din cazuri, procedam la o toaleta minimala (1-2mm) a marginii laterale a unghiei, cu indepartarea coltisorului proeminent al unghiei.
Cu totii incercam sa progresam: la ora actuala recurg la aceasta manevra absolut rarissim, in cazuri bine precizate.
Prefer tratamentul naturist, lipsit de efecte secundare si complicatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-06-2015, ora 07:25
Simona082
Nu este medic/terapeut
Simona082
Am mai scris despre probl mea cu unghia incarnata. Revin iar cu o probl, cand ma lovesc la unghie sau apas acolo cand ma spal curge ingtozitor de mult sange. E normal? Multumesc!
0
19-06-2015, ora 15:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tot ce aveti de facut este sa taiati corect unghia (sa nu mai smulgeti colturile) si mai ales sa purtati incaltaminte deschisa (sandale) pana la vindecarea degetului.
Daca, la ora actuala, suferinta se agraveaza, explicatia logica este exagerarea efortului si incaltamintea inadecvata (inchisa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unghiile încarnate - sfaturi și tratament
  •