unghii cu infectie, de aprox. 3 luni

29-05-2010
pusoaica
Nu este medic/terapeut
pusoaica
De aprox.3 luni sub unghii (3 la numar) am o infectie de culoare galbena unghiile s-au bombat si in final pt ca s-au facut mici fisuri le-am pilt si arata oribil ce poate fi?
4 comentarii
0
14-06-2010, ora 21:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Onicomicoza, adica o ciuperca!
0
26-06-2010, ora 01:51
gin_yin12
Nu este medic/terapeut
gin_yin12
Buna seara! Mama mea a fost operata de cancer la san in urma cu aproape un an, a facut apoi tratament cu citostatice si apoi radioterapie. Acum are la unghiile mari de la picioare o infectie, si anume in partea stanga a unghiei are o zona care puroiaza si carne crescuta peste unghie. E identic la ambele unghii, iar tratament nu a facut doar a curatat zona cu spirt medicinal, betadina, iar acum foloseste tinctura de propolis. Am citit undeva ca infectii de genul acesta pot fi ca urmare a tratamentelor efectuate impotriva cancerului. Despre ce credeti ca poate fi vorba si va rog sa ne sugerati un tratament!
0
06-07-2010, ora 21:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca este vorba despre o unghie incarnata.
Tratamentul este numai chirurgical.
Mergeti la un chirurg sau la un dermatolog.
0
14-01-2012, ora 01:02
anaiuby
Nu este medic/terapeut
anaiuby
buna.am si eu o intrebare:acum 10 ani mi-am prins unghia la usa si de atunci nu a mai crescut.am fost la doctor si mi-au scos-o.nu inteleg de ce nu a mai crescut.tin sa precizez ca acum am 22 de ani.exista ceva ce as putea sa fac?din pacate arata foarte urat...eu sunt o persoana care lucreaza mult cu oamenii si imi e foarte rusine.va rog ajutati-ma!multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Unghiile și părul continuă să crească după moarte
  •