Update : Fractura de tibie 1/3 distala

23-01-2019
Flavius6754
Nu este medic/terapeut
Flavius6754
Am lăsat în urma cu o luna o întrebare despre o fractura deschisa. Eram în timpul recuperării, începusem sa calc cam 30% mergeam cu un cadru. Peste o luna trebuia sa merg fără cadru. Mare ghinion ce a dat peste mine, aseară am cazut, mi-a alunecat cadrul și am căzut pe piciorul cu fractura. După ce am stat 4 luni de zile fără sa calc pe el. Din care 2 am stat doar în pat fără sa merg nici măcar în cârje. Și aseară am ajuns din nou la urgente. Tibia deplasata dar nu complet(nu știu ce relevanță ar avea) peroneul rupt complet. Acum sunt internat, vineri întru în operație din nou. Data trecuta mi s-au aplicat doua "brose" intramedulare si am eu o bănuială ca m-am refăcut atât de greu din cauza lor. Adică 6 luni am mai auzit la bătrâni dar în niciun caz la cineva de vârsta mea (18 ani). Domnul doctor mi-a spus ca o sa îmi bage o tija din titan, prinsa cu șuruburi. Și peste 3 săptămâni o sa încep sa pun piciorul jos. Eu ma așteptam la cel puțin 3 luni de gips din nou. Poate să-mi spună cineva care e diferența între brose și tija cu șurub? De ce se reface osul mai repede cu o astfel de tija? Și dacă într-adevăr ce-mi spune domnul doctor e adevărat? Sau doar ma face sa cred ca o sa ma refac repede pentru a nu fi stresat în lunga perioada stata în pat și mers într-un picior. Va mulțumesc anticipat!!
5 comentarii
0
24-01-2019, ora 20:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este un caz complex si necesita cunoasterea situatiei locale, a interventiilor practicate, precum si a intregului dosar radiologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-01-2019, ora 00:15
Flavius6754
Nu este medic/terapeut
Flavius6754
Mulțumesc mult.
0
29-01-2019, ora 17:28
Flavius6754
Nu este medic/terapeut
Flavius6754
Am fost operat ieri. Mi s-a introdus tija zavorata din titan. Dar am niște dureri insuportabile. E normal?
0
29-01-2019, ora 20:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Durerile mari necesita tratament adecvat (antialgice).
Nu stiu cat de normal este sa aveti dureri, trebuie sa-l intrebati pe chirurgul care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-02-2019, ora 17:01
Flavius6754
Nu este medic/terapeut
Flavius6754
S-a rezolvat. Mulțumesc mult pentru răspunsuri. Nu cred ca o sa mai fie alte nelămuriri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: