Ureaplasma Urealyticum - antibiograma

08-10-2007
Inorica
Nu este medic/terapeut
Inorica
In urma analizelor efectuate, testul de micoplasme a iesit pozitiv pentru ureaplasma urealyticum - >100 000 CCU/ml.Antibiograma este:Doxiciclina - S; Roxitromicina-S, Pristinamicina - S; Azitromicina - S; Josamicina - S.; Ciprofloxacin - R (S - sensibil, R - rezistent).Va rog sa-mi indicati un tratament adecvat atat pentru mine cat si pentru partener.Va multumesc.
10 comentarii
0
16-03-2008, ora 00:00
soricelu
Nu este medic/terapeut
soricelu
buna seara ma numesc cristina si sunt insarcinata in luna 18 km de 1 luna am aflat k am acest microb medicul ginecolog mi-a dat un tratament cu azytrox eu si partenerul plus ptr el crema meclon am terminat acest tratament apoi mi-a dat altul cu electomicina din 6 in 6 ore la fel ptr amn2 plus k i-au no-spa si elevit dar si utrogestan.nu sunt toate aceste medikmente periculoase ptr bebelus?...si cum imi poate afecta ureaplasma sarcina?
0
16-03-2008, ora 00:00
soricelu
Nu este medic/terapeut
soricelu
in 18 saptamani am vrut sa va zic si dak se poate sa-mi raspundeti va rog mult multumesc
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Pentru Inorica : Puteti lua Doxiciclina tb 1tb/ 12 ore timp de 7 zile.
Multa sanatate.
0
27-09-2009, ora 09:55
maratri
Nu este medic/terapeut
maratri
Buna,
Am pierdut pana acum 6 sarcini si doar dupa ce am pierdut-o pe a cincea, o dr. ginecolog mi-a indicat sa fac si analiza de Ureaplasma. Rezultatul 10000. Am facut un tratament gresit cu eritromicina( conform antibiogramei Puls Medica) dar doar 200mg in loc de 500mg. Puls Medica mi-a dat rezultatul ca fiind tratata, dar am pierdut sarcina.
Am repetat analiza la synevo, mi-a iesit din nou pozitiva, aceeasi valoare, numai ca acum antibiograma arata astfel:
Azitromycine Intermediar
Claritromycine Intermediar
Doxyciclyne sensibil
Erytromycine Rezistent
Josamycine Intermediar
Ofloxacine Intermediar

Problema mare este ca am cumparat deja doxycline, dar m-am gandit mai bine sa imi vina menstruatia si dupa aia sa fac tratamentul. Numai ca ieri am aflat ca sunt insarcinata, apr 4 sapt.
Cum fac acum sa mai scap de Ureaplasma, pt ca Doxycline este contraindicat in sarcina?
Aproape ca nu pot sa cred ca pot avea atata ghinion. Adica sa trebuiasca sa intrerup sarcina? daca dl dr imi va spune asta (pt ca atunci cand mi-a prescris doxycicline a specificat ca tratamentul trebuie facut inainte de o sarcina!), chiar va trebui sa fac asta, nu-i asa?
Multumesc pt atentie.
0
28-09-2009, ora 22:16
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
maratri... ai simptome? daca nu ai simptome poti astepta pana in saptamana 12 si abia atunci sa faci tratament. Si neaparat cu Josamicina si Azitromicina, chiar daca sunt intermediare macar scad titrul si tzin Ureaplasma la nivel mic. Nu te speria dar nici nu lasa la voia intamplarii.

Daca sarcinile pierdute au fost pana in 12 sapt. atunci cere sfatul obtetricianului daca poti incepe antibioticul mai devreme.

sanatate!
0
28-09-2009, ora 22:39
maratri
Nu este medic/terapeut
maratri
Multumesc pt atentie. Toate sarcinile au fost pierdute in jurul a patru luni, patru luni si un pic. Tare sunt necajita, nu imi vine sa cred ca stiam cu ce ma confrunt si totusi nu am apucat sa fac tratamentul, basca am luat si o doza unica de 4 pastile de Tinidazol, asa cum am postat in alta parte aici pe forum...
0
15-02-2010, ora 11:54
diana2003_ro
Nu este medic/terapeut
diana2003_ro
Buna ziua,

Mi s-a dat sa fac analiza pt Ureplasma, iar rezultatul este = 10*4. Acelasi rezultat mi-a iesit si acum 2 ani, insa nu mi-am repetat analiza dupa tratament. Temerea mea cea mai mare este ca sunt insarcinata in 7 saptamani si chiar imi doresc copilul. Sambata o sa ma duc la doctorul meu ginecolog. Imi e o frica de mor pt ca doctorul meu mi-a zis ca o sa-mi afecteze sarcina.

Acum plang...
0
18-02-2010, ora 16:22
aruaina1
Nu este medic/terapeut
aruaina1
Buna ziua,

Si eu mi-am luat acum cateva zile analizele si mi-a iesit Ureaplasma =10.000 si Mycoplasma 10.000, sunt insarcinata in 9 saptamani si mi-a dat doctorul de la spitalul Elias josamicina 500 mg care se gaseste doar in Italia si Spania, eu am facut deja rost de ea, insa nu o pot lua decat din saptamana a 13 de sarcina.Docotrul zice ca sarcina deocamdata e bine insa mi-e teama ca pana atunci sa nu pierd sarcina.Pe mine ma intereseaza daca cu acest tratament se poate scapa de ureaplasma?
A avut cineva, a facut cineva tratament cu josamicina?
0
10-02-2016, ora 16:18
Hailey
Nu este medic/terapeut
Hailey
A scapat cineva de Ureaplasma ?
0
10-02-2016, ora 16:20
Hailey
Nu este medic/terapeut
Hailey
Eu fac tratament cu Josamicina 500 mg, 1 la 8 ore. Dar, ca si in cazul primului tratament cu Azitrox, mi s-au intensificat simptomele ! Nu stiu incotro sa o iau !! Ma termina psihic. Mentionez ca nu sunt insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.