ureche infundata

144 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
15-06-2010, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci o radiografie SAF.. sa vezi daca nu a recidivat sinuzita.
sa desfunzi bine nasul.., sa faci inhalatii si spalaturi nazale.
sa incalzesti bine urechea cu sacuylet cu sare sau Uscatorul de par.. dupa care sa apesi cu degetul aer..des si repede spre timpan.. provocand o vibratie a timpanului.. lucru ce duce la un auz mai bun...
0
20-07-2010, ora 18:18
eufrosina
Nu este medic/terapeut
eufrosina
Am si eu o intrebare ce spray pentru eliminarea dopurilor de cerumen este mai bun ? Audispray sau A-cerumen ? sau poate exista altul mai bun
0
20-02-2011, ora 18:31
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna ziua,

Am si eu o problema. Acum cateva zile am fost racit, am luat antibiotic, fervex, parasinus, pana ce aproape mi-a trecut.Insa dupa ce mi-a trecut febra si durerea in gat m-a luat nasul. Am tot timpul nasul infundat oricat de mult il suflu, iar de vreo doua zile mi se infunda si urechile dar nu mereu.Ma puteti ajuta cu un sfat in privinta asta ?

Va multumesc.
0
20-02-2011, ora 19:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eufrosina
natura a prevazut in mod natural.. migrarea pielii conductului de la timpan spre exterior si eliminarea normala a cerumenului.. fara betisoare si alte artificii

tiyron..
cu cat o sa fortezi sa sufli nasul fara sa., l desfunzi cu picaturi.. cu atata o sa se infunde urechile mai tare
Cauta Colargol ( se parepara in farmacie )
0
21-02-2011, ora 00:55
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Multumesc pentru sfat! Dar urechile o s imi treaca de la sine? Sau trebuie sa iau ceva picaturi si pentru ele?
0
21-02-2011, ora 14:06
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Nu am gst colargol, am luat olynth mi-am pus aseara si a fost foarte ok.Dimineata m-am trezit fara urechi infundate dar pe parcusul zilei iar s-a infundat dar decat una. am luat picaturi de cand m-am trezit si vad k nici o schimbare in schimb cealalta ureche este ok.cum ma sfatuiti sa fac!
0
21-02-2011, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Olynt folosesti nu mai mult de 5 zile
urechiel trebuie incalzite cu saculete cu sare calda
0
21-02-2011, ora 14:19
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Ok.Olynt pot s folosesc de cate ori sunt infundat ca pe prescriptie scria de 3 ori pe zi. Nu am mai avut probleme de genul asta, este prima oara cand il folosesc.Va multumesc mult pentru indicatii.
0
24-02-2011, ora 09:06
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna ziua

Am luat olynt 5 zile cum ati spus dumneavoastra in plus si parasinus, dar dupa cateva zile am ramas tot cu o ureche infundata.Ce este de facut ?
0
24-02-2011, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tre sa mergi la ORL.. sa vezi unde e problema, conduct auditiv, timpan, trompa lui eustachii sau nervul auditiv
0
24-02-2011, ora 12:30
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna ziua! am fost astazi la orl si mi-a spus ca am rino- sinuzita- acuta, mi-a dat un tratament si mai trebuie sa merg la un control.Va multumesc mult pentru sfaturile pe care le-am primit de la dumneavoastra.

Cu stima.
0
03-03-2011, ora 11:23
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Buna ziua,

Domn Doctor am o alta problema daca ma puteti ajuta, Dupa tratamentul pe care l-am urmat am iceput sa ma simt mai bine si s nu prea mai am urechea infundata, dar intre timp a aparut o alta problema, am un tiuit in ureche acum si nu prea aud cu ea.
Este pentru ca imi trece urechea?
0
03-03-2011, ora 11:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o problema garava
tiuitul este simptomul care arata mca nervul auditiv este afectat.
trebuie neaparat astazi sau maine sa ajungi la ORL. pentru audiograma
este nevoie de alt tratament
0
03-03-2011, ora 11:29
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Poi am urmat urmatorul tratament : cuminol, erdomed, nurofen, olynth, betadine picaturi de urechi toate astea au fost luate o sapt astazi am terminat cu ele. Ma sfatuiti s merg la doctor.?In timpul acesta eu am fost la servici, ma ocup cu vanzri online si vb destul de mult la tel si am vb p urechea afectata posibil si din cauza asta ?
0
03-03-2011, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nervula auditiv e cu totul alt tratament.
nu glumi.. ca asa ramane auzul daca intarzii cu tratamentul
0
03-03-2011, ora 12:49
tiyroon
Nu este medic/terapeut
tiyroon
Multumesc pentru sfat! am fost la ORL si mi-au spus ca sa mestec guma sau bomboane ca au ramas caile infundate.
O s mai merg si la un alt ORList, o cunostiinta sa vedem ce spune si acolo.
0
12-03-2011, ora 06:28
Andreipe
Nu este medic/terapeut
Andreipe
Buna ziua,

As dori sa cer niste informatii despre o problema de sanatate ce persista de ceva timp. Multe din simptome le-am citit in acest thread, dar as dori un raspuns personal, daca este posibil.

In noaptea de revelion, am simtit nevoia sa ma prezint la urgente deoarece aveam o senzatie de presiune puternica in cutia craniana. Mi-au fost date niste pastile si am fost trimis acasa. Nu retin numele pastilelor.

Problema s-a agravat si am inceput sa aud pocnituri in interiorul urechii cand inghit. Am mers la medic in Iasi si mi s-a facut o radiografie. Ca rezultat mi-a iesit o deviatie minora de sept si sinuzita. Mi-a fost dat un tratament constand intr-un spray nazal, Nurofen si Augumentin (10 zile). In acest timp am fost si la ORL in Iasi. La control, nu a iesit nimic. A fost prima oara cand am mers la ORL dar totusi am avut impresia ca acel control a durat prea putin.

Am incheiat tratamentul acum o luna jumatate, dar situatia nu s-a schimbat cu mult. Nu mai am acea senzatie trecatoare de presiune in cutia craniana, dar sunt momente in care urechile incep sa-mi tiuie.

De fiecare data cand inghit, imi pocnesc urechile. Recent am fost si racit destul de tare. Acum urechile imi sunt infundate mai mereu si singurul moment in care aud cum trebuie este dupa ce casc.

Nu stiu daca are legatura dar noaptea cand ma pun sa adorm, daca nu am un sunet care sa-mi distraga atentia "aud (?)" un fel de tiuit mocnit (poate fi si auto-sugestia, nu stiu sigur.)

Voi merge inca odata la medicul de familie, dar as dori sa stiu de la dumneavoastra cat de grava suna situatia din ce am prezentat mai sus.

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Andrei
0
12-03-2011, ora 06:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sunt 2 probleme separat
1. tinde de durerea de cap..si acesta trebuie ionvestigata separat
verifiact tensiunea arterial;a, facut Fund de ochi la oftalmologie si consult neurologic
2 tine de pocnitul in urechi si tiuit
trebuie sa faci audiograma si timpanograma si un consult la ORL
poti sa vii si la pascani pentru investigatii
0
22-04-2011, ora 21:17
giovis85
Nu este medic/terapeut
giovis85
buna ziua
am o problema cu urechia dreapta e infundata doar cand tin gura inchisa daca o deschid sau imi misc maxilarul de exemplu cand mananc se desfunda am aceasta problema decand am fortat un betisor de urechie in ea deoarece urechia dreapta e mult mai ingusta in interior decat cea stanga, in urechia stanga pot baga un betisor fara probleme iar in cea dreapta nu, nu intra normal trebuie sa mai iau din vata aceea de pe betisor, inainte nu foloseam betisoare foloseam un chibrit cu putina vata in capat si nu am avut probleme acum cu betisorul mi-am distrus urechia cred ca mi-am atins si timpanul, ce pot face nu ma doare aud la fel ca inaninte daca tin gura deschisa iar din tot deauna era putin mai ingusta in interior decat cea stanga
va multumesc astept raspunsul dvs
0
22-04-2011, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca un consult ORL este foarte necesar
0
27-05-2011, ora 15:11
nistoreasca
Nu este medic/terapeut
nistoreasca
Buna ziua, domnule doctor. Am si eu o problema asemanatoare. De o saptamana si jumatate sunt racita, si cam de o saptamana am si urechile infundate. Problema cu urechile a inceput, (nu stiu dak e coincidenta sau nu) din ziua in care am fost si la dentist. ma durea foarte tare o masea, si incepuse sa ma doar si urechea de pe partea stanga plus amigdala de pe partea stanga. Am fost la dentist, aveam infectie mare la masea, mi-a facut anestezie, mi-a dat drumul la infectie si am inceput sa iau si antibiotic Augmentin timp de 7 zile. De atunci, am inceput sa am urechile infundate, mi se mai desfunda cand stranut sau imi suflu nasul foarte tare. In plus, din ziua in care am fost la dentist am ramas cu o durere undeva intre ureche si amigdala stanga, pe sub maxilar, din cauza careia nu pot s deschid gura prea mult. Am crezut ca mi s-au infundat urechile din cauza ca am si nasul infundat, si respir mai greu, dar vazand comentariile anterioare..incep sa ma ingrijorez. Poate fi vorba de o otita? Ar trebui sa ma duc la un control ORL cat mai repde?Va multumesc pentru rabdare!
0
27-05-2011, ora 15:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca reusesti sa desfunzi nasul.. o sa se desfunde si uechile
Luni mergi la ORL
0
13-07-2011, ora 12:32
Scorpyon
Nu este medic/terapeut
Scorpyon
Buna ziua..

Am si eu o mica problema, asa sper s fie!
Acum 2 zile am fost la strand si am venit cu o durere de ureche stanga acasa.. credeam ca e curent am facut toate metodele..in final mi-a trecut durerea dar e infundata.. mentionez ca si gatul mi'e putin imflamat... nu stiu ce sa cred o fi infundata de la gat sau de la strand !!! pt k am mai fost racit si am avut urechea infundata...Multumesc pentru rabdarea acordata!
0
13-07-2011, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numnia un consult ORL.. o sa te lamureasca daca este dop de cerumen in ureche sau este de la inflamatie
0
13-07-2011, ora 20:52
Scorpyon
Nu este medic/terapeut
Scorpyon
Multumesc pt raspuns...cum am un raspuns va anuntz!
0
15-07-2011, ora 12:24
Scorpyon
Nu este medic/terapeut
Scorpyon
Buna ziua...

am fost la ORL si mi'a curatat urechea si imi spune ca e o otita serioasa.. in final mi'a administrat un tratament destul de dureros...10 injectii [Penicilina de 1 mil], dar eu iau 2 odata.. adik de 2 Milioane..pe langa si Nurofen.Aerius, Olynth si Sol Auriculara...La cabinet mi'a mai spus ca acum cu urechea eu aud pe cale osoasa nu auditiva.. si bn k am mers l un medic..va multumesc pt timpul acordat dar cum spuneam..dupa ce aflu rezultatul vi'l dezvalui si voua!


O zi placuta..
0
26-10-2011, ora 21:32
jupanubv92
Nu este medic/terapeut
jupanubv92
Buna ziua,

Acum doua saptamani am fost la un parc de distractii, de unde pot sa spun ca am tras o raceala groaznica si presupun ca ma tras si curentul la ureche. In prima zi m-a durut foarte tare gatul, iar seara m-a apucat o durere foarte puternica de ureche, intepaturi si dureri insuportabile timp de 4-5 ore. Dupa ce am luat un antibiotic durerea a disparut, dar urechea a ramas infundata pana in ziua de azi. Simt o presiune foarte puternica, si un tiuit continui in ureche, cand imi suflu nasul ceva pocneste in ureche si de asemenea cand misc maxilarul. Nu stiu ce sa fac, am crezut ca este otita medie si ca va disparea starea de ureche infundata in maxim 10 zile, insa deja au trecut doua saptamani si nici un semn. Mentionez ca nu am aplicat nici un fel de picaturi si am mai avut probleme in trecut cu dopuri de ceara, insa acum pare mult mai diferit decat atunci cand aveam dopuri de ceara, si am probleme cu deviata de sept, respir foarte greu pe nas si de aceea m-am obijnuit sa respir mai mult pe gura. Sunt student in Anglia si nu prea am acces la medic, sau cel putin nu stiu eu, de aceea va rog sa imi dati niste sfaturi. Am citit azi tot forumul si o sa incerc sa aplic metoda cu uscatorul de par.

Numai bine.
0
27-10-2011, ora 13:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. desfundat binenasul cu spreiuri nazale vazoconstrictoare
2 Aerius 1 tab seara
3 incalzit urechea...
0
27-10-2011, ora 17:10
jupanubv92
Nu este medic/terapeut
jupanubv92
Multumesc mult de raspuns. O sa incerc sfaturile dumneavoastra.

Sper sa imi treaca cat mai repede.
0
02-11-2011, ora 20:48
likke
Nu este medic/terapeut
likke
Buna ziua, am si eu o nelamurire si am indraznit sa va cer sfatul..de vreo 3 saptamani seara cand ma intind sa dorm aud in urechea stanga ca un pufait ritmic cu pulsul..iar cand sunt pe strada/magazine am o usoara senzatie de disconfort(ameteala si presiune sau stransoare in zona ochi-nas)!La zgomot mai puternic aud in urechea stanga ca un ecou scurt sau pocnitura!Am folosit prin vara cornete de la magazinele de tip naturist..din acelea folosite pt scoaterea curentului...oare de aici sa fie problema??Tensiunea arteriala o am de obicei 9 cu 6, insa asta nu m-a deranjat niciodata!Credeti ca e ceva grav?pufaiala aia enervanta..?Multumesc!Numai bine tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns
144 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.