ureche infundata

13-02-2010
octavi
Nu este medic/terapeut
octavi
Buna ziua!
Aseara am fost lovit cu palma la ureche, dupa aia am senzatia ca sa infundat urechea, nu am dureri, numi curge, dar aud mai rau si ese aer din ureche cind astup nasul si gura.ce sa fac doctore?
14 comentarii
0
14-02-2010, ora 14:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
AI perforatie de timpan!!!
nu daui apa in acea ureche, nu pui picaturi in ea !
Luni mergi la ORL.
0
15-02-2010, ora 17:17
octavi
Nu este medic/terapeut
octavi
Multumesc!
Am fost la ORL mi-a apus ca-i timpanul perforat, mi-a recomandat sa primesc 3 zile picaturi "tzipromed" si peste o saptamina sa merg iar la ORL. Dar de aseara ma doare capul, am ametzeli si vomitari...de la ce ?
0
15-02-2010, ora 18:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca lovitura a fost puternica..e posibil o comotie cerebrala!
trebue sa mergi si la neurologie!
daca neurologul zice ca nu e comotie.. atunci poate fi de la picaturi.. mergi la ORL si iii zici !
0
01-03-2010, ora 20:01
octavi
Nu este medic/terapeut
octavi
In cit timp se reface timpanul, sau daca se mai reface? aud mai bine.
0
26-07-2012, ora 19:39
marijan
Nu este medic/terapeut
marijan
Buna ziua domnule doctor..Acum ceva timp am avut timpanul perforat in urma unei lovituri puternice la ureche(lovit cu palma)am bagat apa in ureche si betisoare crezand ca ii infudata.Am fost la medicul ORL si mia spus ca am perforatie, m-au internat aproximativ 3-4 zile.Doamna doctor mia spus cai perforatie destul de mare si mia pus 3 grefe in ureche apoi administrandumi antibiotic.Am fost externat, am luat acasa antibiotic si mam dus la control.Doamna doctor mi-a spus ca sa vindecat dar sa am grija la ureche sa o protejez...sa nu ma lovesc, sa nu fac scufundari, dar am uitat sa o intreb daca am voie sa urc cu telecabina pe munte...ca mereu cand urcam pana sama lovesc la ureche simteam cum mi se infunda urechile..si acum dupa perforatie daca mai am voie.Astept un raspuns de la dumneavoastra si as fi tare recunoscator..Va multumesc, o zi frumoasa.
0
27-07-2012, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu telecabina se poate
0
27-07-2012, ora 15:30
marijan
Nu este medic/terapeut
marijan
Va multumesc de raspuns!
0
28-07-2012, ora 10:53
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Buna, ieri am avut o zi activa : cam 30 km la bicicleta de camera, fotbal 2 ore, si incarcat si descarcat pepene verde pe urma seara am simtit un tiuit in urechea dreapta si dupa cand am ajuns acasa si m-am pus in pat ma luat si durerea de cap, parca imi este greu capul iar urechiile imi sunt putin infundate (parca) si nasul de ceva timp. Mi-am luat antibiotice si picaturi pentru urechi (infectie) m-am gandit ca poate am infectie la urechi (otita sau ceva).. Astept raspuns.

Am 19 ani, 1, 67 si 70 kg si de cam 2 ani fac sport regulat (fotbal, sala etc.) acum 3 ani am fost cam gras 1.55 cm si vreo 70 kg.. Dupa ce am slabit si m-am intaltat am fost la endrocrinolog si mi-am facut analizele hormonale (au iesit perfecte) si mio facut ceva test la tiroida care a iesit iar bine. (daca conteaza)
0
28-07-2012, ora 11:30
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Mi-am masurat de la gat cate batai am pe minut si am cam 75..
0
28-07-2012, ora 23:34
kristina22
Nu este medic/terapeut
kristina22
Buna seara!Am si eu o problema, sunt pur si simplu disperata.Am o senzatie de nod in gat suparatoare si am impresia ca nu pot sa inghit, chiar simt k nu mai am aer.Gatul il simt uscat, ragusit, tusesc mai rar si uneori simt ceva care ma gadila, ma racaie, dupa ce beau apa sau mananc ceva imi creez regurgitatii si zilele astea nu am putut manca nimic pentru ca varsam, urechile le simteam un pic infundate.Totul a inceput acum cateva zile cand am simtit ca nu mai am aer, am fost la urgenta si mi s-a administrat diazepam, metropolol cu diagnostic de spasmofilie.Am mers acasa, insa a doua zi simptomele erau aceleasi cu dureri in piept, ba sus, ba mai jos, se tot plimbau, in plus cu o senzatie de arsura.Apoi am inceput sa am aceste senzatii de nod in gat care nu imi dadeau pace, parca simteam ca am ceva acolo.Am fost la O.R.L pentru k aveam senzatia ca mi-a ramas pastila in gat, dar dna dr. mi-a facut un control si a zis k nu am nimic pe esofag, sa merg sa controlez tiroida.Am fost la endocrinologie, ecografic nu se vede nimic, astept analizele la hormoni.Va rog mult sa imi dati un sfat, catre ce sa ma mai indrept.Va multumesc anticipat.
0
29-07-2012, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Cristilucian93
antibioticul si picaturile luate.. sunt bani aruncati in vant
este vorba de o dereglare de circulatie cerebrala * hipo sau pipertensiune ) osibil de la insolatie sau efort, hidratare proasta..s.a

ptkristina22

este vorba de o problema gastrica cu reflux.. care afecteaza si irita mucoasa faringelui
e nevoie de consult, investigatii la gastrologie
pe forum gasesti ce regim tre sa tii si cum sa faci tratament local pentru faringe
0
29-07-2012, ora 11:53
kristina22
Nu este medic/terapeut
kristina22
Va multumesc din suflet, domnul dr.Aseara nu m-am odihnit deloc ca eram si mai speriata, ma gandeam la multe.Simteam calduri in ceafa si intepaturi, plus inima imi batea cu putere si ma ustura asa in capul pieptului.Sa fi fost o stare de anxietate?In ce conditii se produce accidentul vascular ?mi-e foarte frica sa nu patesc asa ceva in aceste crize, aveam o tahicardie de 100 batai. Precizez ca am 23 de ani si am mai avut atacuri de panica.
0
29-07-2012, ora 11:57
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Astazi nu mai am nimic, ce ar trebui sa fac, sau mai bine ce sa nu fac pentru a nu mai avea probleme? (sper sa nam hipertensiune ca am inteles ca nu scapi toata viata :( )
0
29-07-2012, ora 22:36
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Iar ma luat putin aceiasi apasare astazi, simt o strangere la frunte tample si in cefa sigur nu ii nimic grav?...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.