ureche infundata

23-04-2012
cata.cata
Nu este medic/terapeut
cata.cata
am urechea infundata de ceva vreme si nu reusesc sa ma vindec...am fost la medic am facut un consult nu ma dop am facut audiograma si mi s-a spus ca e posibil sa am un 'canal tubular'parca...infundat...si mi-a dat picaturi de nas...le-am administrat vreo saptamana si m-a lasat doar un pic...acum au inceput iar problemele...pot sa raman surda din cauza asta? eu nu sunt in tara deci ce as punea sa fac pana in august cand vin?
7 comentarii
0
23-04-2012, ora 16:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite audiograma pe mail
trebuie sa intelegi ca infundarea urechii in acest caz poate fi de la un nas care nu respira bien
schimbi picaturile pentru nas
aerius 1 tab seara
mesteci mereu guma de mestecat
urechea trebuie incalzita cu ceva cald, uscat ( saculete sare, malai, bec elecreic, perna electrica, aer cald de la uscatorul de par
0
23-04-2012, ora 16:47
cata.cata
Nu este medic/terapeut
cata.cata
ms de respuns dar nu sunt in tara si nu o am la mine...fac si spalaturi cu apa calda mereu poate poate s-o desfunda...am pus si ulei cald...apa oxigenata si degeaba...cu nasul nu am probleme ba chiar de la picaturi tre sa suflu mereu nasul...
0
23-04-2012, ora 17:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
GRESIT
urechea este infundata din partea nasului. nu din exterior asa ca nu mai chinui ureche inzadar.. o sa.ti provoci o otita externa adevarata !
gresala Ta este ca inainte de zbor nu desfunzi bine nasul si nu folosesti guma de mestecat la decolare si aterizare
0
23-04-2012, ora 17:56
cata.cata
Nu este medic/terapeut
cata.cata
am mestecat guma tot zborul si am inghitit in sec...exista posibilitatea sa raman surda de tot...o sa continui cu picaturile pana ajung in tara...dar cat timp dureaza pana se desfunda?
0
23-04-2012, ora 22:10
miracole
Nu este medic/terapeut
miracole
Stimate domn dctor, ma bucur sa gasesc acest forum. Am 35 ani, si de citeva zile am un tiuit continuu in urechea dreapta. Am fost la orl, audiograma si timpanograma sint f bune. Am probleme cu sinusurile si deviatie de sept, si se pare si rinita cronica ( la alergii daca nu ma-nsel). Respir destul de greu pe nas, si din cite am citit pe net sa-mi inteleg cauza, parca nici nu ma mir c-am ajuns la tiuitul asta. De asemenea mi-am facut testul de toxoplasmoza, si a iesit pozitiv( am noduli pe git, de-o parte si de alta)..si din cite am observat aceasta infectie imi poate afecta urechea. Eu voi mai merge la medic cu rezultatele pe care le am, insa ce as vrea sa stiu de la d-vostra.. Daca tratate aceste boli, tiuitul din ureche va disparea complet, vreodata. Si ce tratament homeopat la toate astea imi puteti sugera. Va multumesc din suflet, astept cu nerabdare.
0
24-04-2012, ora 09:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tiuitul este doar un simptom.. dar este caracteristic pentru mai multe boli
trebuie sa monitorizesi si tensiunea arteriala, starea vaselor sangvine, circulatia cerebrala.. chear si ficatul si rinichii pot influenta circulataia cerebrala si provoca acufene.
2 tratamentul homeopat il indica NUMAI un medic Homeopat dupa un consult in care o sa puna multe intrebari despre starea Dvs...
la diferite persoane.. cu diverse boli si constitutie diferita... tinitusul se trateaza cu diferite remedii homeopatice !!!
0
24-04-2012, ora 09:50
miracole
Nu este medic/terapeut
miracole
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.