ureche înfundată de cel mult 1 an de zile

05-01-2015
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Buna ziua!de aproximativ 1 an de zile nu mai aud bine cu una din urechi, de cand am zburat cu avionul am inceput sa aud mai slab si din ce trece timpul aud din ce in ce si mai slab, am făcut si RMN, tomograf si nu a descoperit nimic la ureche.Am fost la diferiţi medici, doar unul dintre ei sa pronuntat ca ar fi pompa lui Eustachio înfundată si tratamentul pe care mi la prescris a fost slab si nu a avut niciun efect.Va rog din suflet sa îmi spuneţi ce sa fac si unde as putea sa ma duc.Va mulţumesc!
16 comentarii
0
05-01-2015, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt foarte curios sa stiu cum sa ajuns sa faci RMN ( care NU arata nimic decat daca sunt tumori cerebrale)
fara sa faci audiograma si timpanograma care arata starea timpanului si fac diferenta in diagnostic de hipoacuzie de transmisie sau neurosenzoriala
tratamentul difera radical intre aceste 2 diagnostice
0
06-01-2015, ora 16:07
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Va mulţumesc din suflet pentru răspuns.Èšin sa mai menţionez ca am făcut si audiograma, chiar 2 si la timpan am făcut ceva, dar nu stiu cum se numeşte, si nu mi au dat niciun diagnostic, ca as avea ceva fisurat sau altceva, decât ca e o scădere de auz si la a 2 audiograma auzul era si mai slab doar atât mi.au specificat medicii, ţinând cont ca peste tot unde am fost am arătat si aceste analize.Ce îmi recomandati sa fac? Ce analize?sau unde sa ma duc? Va mulţumesc!
0
06-01-2015, ora 17:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
atasaza audiograma si timpanograma scanata pe adresa mea pe hotmail.
spune.mi cum respiri pe nas, se infunda?
ce tratament ai facut pentru nas
cum simti gatul? este inflamat?
0
06-01-2015, ora 17:38
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Nasul se mai înfunda, nu mereu, dar pot respira pe el.Bixtonim cu nurofen răceală si gripa şi clătinase mi a prescris un medic, si cei mai multi mi au dat bixtonim.La gat nu am absolut nimic, este ok, nu ustura, nu e inflamat.o sa va las imediat si audiograma si timpanograma.Va mulktumesc din suflet pt răspuns!
0
06-01-2015, ora 18:05
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Am trimis hotmail.va mulţumesc!
0
06-01-2015, ora 18:10
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Clarinase*
0
08-01-2015, ora 08:18
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Aţi primit hotmail.ul?aştept răspuns de la dumneavoastră, va rog, va mulţumesc
0
08-01-2015, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am raspuns..
scrie.mi acolo daca nu ai primit
0
08-01-2015, ora 15:03
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Îmi pare rău dar nu am primit.
0
08-01-2015, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut audiograma
este o hipoacuzie Neurosenzoriala
este afectat nervul auditiv mai mult pe dreapta, mai putin pe stanga
NU se mai poate remedia
1. trebuie tinut regim corect alimentar toata viata ( fara grasimi animale, fara lactate.. care duc la probleme de circulatie cerebrala
2 tratament periodic pentru circulatie cerebrala de la medicii orl sau neurologie
3 daca mai persista probleme cu respiartia nazala, gatul, pocnituri in urechi
cauti un medic ORL.. aproape de localitate si ergi la el pana nu se rezolva..ce se mai poate rezolva
dar nervul auditiv NU se mai reface.. auzul asa ramane
si fara regim sii fara tratament adecvat + exounerea la zgomot, explozii, casti, boxe...duce la avansarea pierderii de auz
0
08-01-2015, ora 20:59
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Va mulţumesc din suflet!o sa consult si un medic neurolog
0
08-01-2015, ora 21:03
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Dar din ce cauză, a apărut problema?va multumesc
0
09-01-2015, ora 08:30
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Eu aud si un ţiuit încontinuu in urechea dreapta, e posibil sa fie tot hipoacuzie?
0
13-01-2015, ora 00:07
enna13
Nu este medic/terapeut
enna13
Am urechile înfundate si nasul daca iau olynth ma desfund dar doar pt 3 ore am fost si răcita.iau deja de 2 luni olynth si Bixtonim urechile mai ramân putin înfundate nu am dureri de gât. Cand imi suflu nasul dupa cel desfund ies secreţiile nazale (mulci) mai groase va rog un tratament sa scap sunt dependentă nu pot sa respir pe nas fără olynth
0
05-04-2016, ora 00:49
marian gabi
Nu este medic/terapeut
marian gabi
Buna dimineata Domnule Doctor, in urma unui zbor cu avionul mi sa înfundat urechea dreapta +un tiut in ea.Dupa mai multe investigatii la ORL sa ajuns la diagnosticul ca este umpilc de deviere de sept pe partea dreapta si TROMPA lui Eustachio INFUNDATA.Mi.a recomdat o operatie care consta in bagare unor intrumente pe nas(ca un fel de andrele cu cioc) si scoaterea infectiei/desfundarea acestei Trompe.CE PARERE AVETI DOMNULE DOCTOR?CHIAR NU ESTE ALTA METOTA PENTRU DESFUNAREA ACEATEI TROMPE?Si de ce ar trebui sa trec prin acest chin ?VA MULTUMESC.ASTEPT RASPUNS CAT MAI URGENT
0
05-04-2016, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. citeste ce am scris pe forum..despre Otita seroasa si catar Tubar
2 sa facut audiograma si timpanograma la ureche????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.