Ureche infundata si tinitus

16-08-2018
Utiliz
Nu este medic/terapeut
Utiliz
Buna ziua,

Sunt diagnosticat cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala, forma usoara spre medie la ambele urechi. De aproximativ 3 zile tinitusul din urechea stanga s-a accentuat considerabil, urechea doare in interior (desi mai curand as spune ca e o senzatie de discomfort, nu durere propriu-zisa). Un prim examen ORL a aratat ca urechea pare in regula si nu s-a produs nicio scadere de auz. Singurul diagnostic initial a fost rinita cronica hipertrofica. Astept o a doua opinie saptamana aceasta, dar mi-am spus ca merita o intrebare si aici.

Este posibil ca aceste simptome sa fie generate de rinita hipertrofica? Mentionez ca desi am nasul infundat in marea majoritate a timpului, nu am resimtit decat rar probleme de respiratie. De asemenea, am fost diagnosticat prima data cu rinita in martie, dar problema urechii stangi o am doar de cateva zile.

Multumesc frumos.
6 comentarii
0
21-08-2018, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca ar fi problema de la nas.. se vede pe timpanograma.. si pe audiograma distanta dintre acele 2 linii trebuie sa fie mare
2 in rest tot ce tine de circulatia cerebrala.. vedere, auz, memorie, acest tiuit..depind de Calitatea sangelui..care se face in Abdomen.. intestine si ficat. Acolo tre sa cautati cauza esentiala a problemei..si in farfurie...din ce se face acel sange..si cat de diluat si fluid este
0
10-09-2018, ora 18:36
Andrei vardea
Nu este medic/terapeut
Andrei vardea
Bună seara am și eu cam aceeași problema îmi țiuie urechea dreapta de vreo 5 luni.am fost la un medic ORL și mi-a spus că este totul în regula mi-a dat niste pastile și le-am luat vreo 2 saptamani dar nimic ceva pentru circulația craniana mi-a spus că sunt pastilele nu mai știu cum se numesc că nu mai am cutia. Am tiuitul acesta enervant și mă simt și puțin amețit nu știu ce să mai fac.am avut și o amigdalita acuta pentru care am luat antibiotic(Augmentin) dar nici un efect și după mi-a dat ospen și este mai bine dar am un ganglion pe partea cu ureche langa amigdalita puțin umfalt dar numai daca pui degetul se simte datimi un sfat multumesc
0
11-09-2018, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investiagtii la gastrologie
schimbarea radicala a stilului alimentar
hidratare fortata
tratament cu vasodilatatoare pentru circulatie
antacide si spray uleioase pentru gat
0
11-09-2018, ora 10:06
Andrei vardea
Nu este medic/terapeut
Andrei vardea
Îmi puteți recomanda dumneavoastră un tratament mai exact cam ce sa iau pentru vasodilatare și ce spray-uri pentru gat.pentru că mă simt și cam amețit in timpul zilei sar putea sa aveți dreptate că este de la vasele de sânge .vă mulțumesc frumos aștept un răspuns
0
11-09-2018, ora 11:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta doar in regim privat pe fvaleriu arond Hotmail punct com
0
11-09-2018, ora 11:27
Andrei vardea
Nu este medic/terapeut
Andrei vardea
Ok mulțumesc am sa intru și am sa vb acolo mulțumesc.am uitat sa va spun că am făcut și analize acum 4 săptămâni și am colesterolul puțin mărit 215 in rest au ieșit foarte bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.