Ureche si spray auricular Acustivum | Forumul Medical ROmedic

Ureche si spray auricular Acustivum

10-04-2019
_elena.nicoleta
Nu este medic/terapeut
_elena.nicoleta
Bună dimineața. Am și eu o nelămurire: ce aș putea folosi pentru curățarea urechilor cât mai bună? fără a face iar dopuri de urechi? eu folosesc acustivum și în cazul urechii drepte mă ajută foarte mult, nu se mai înfundă. în schimb, urechea stângă este înfundată și de fiecare dată când dau cu spray-ul acustivum mi se desfundă. apoi seara, când mă culc urechea este desfundată, iar atunci când mă trezesc este înfundată. pe prospectul spray-ului auricular spune să îl folosesc de 2/3 ori pe zi pt a scăpa de dopul din ureche. chiar așa să fie? afectează cu ceva spray-ul acesta urechea?
13 comentarii
1
10-04-2019, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Trebue de stiut ca secretia ceruminoasa, in mod normal, are aspect galbui-maroniu si are rol protector si de autocuratire a pielii conductului.
2 PIelea din ureche.. creste in mod normal din interior spre Exterior si elimina cerumenul periodic afara, e suficient sa curatam urechea cu un servetel de hartie la intrare, poate sa uscam interiorul urechii cu un uscator de par, daca simtim ureche umeda
3 Excesul de cerumen este facut de un organism care abuzeaza cu grasimi animale sau dulciuri si sistemul limfatic arunca prin cerumen acele grasimi
4 asa ca.. NU speli urechea cu apa si sapun, nu bagi betisoare, nu dai acele spreiuri
doar usuci urechea cu uscatorul de par si stergi cu un servetel de hartie intrarea i ureche
0
10-04-2019, ora 09:05
_elena.nicoleta
Nu este medic/terapeut
_elena.nicoleta
în legătură cu urechea aceasta înfundată: ce să îi fac? este vorba de un dop de cerumen sau doar trebuie să o curăț pur și simplu cu un șervețel? țin să spun că NU am folosit bețișoare de urechi și totuși mi s-a înfundat, acum este desfundată, mâine dimineață iar va fi înfundată..
1
10-04-2019, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se merge la ORL sa.ti scoata dopul de ceara
0
26-11-2021, ora 20:36
Cornelia Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cornelia Mihaela
Buna ziua, am fost la dr ORL si mi au găsit în ureche dreapta un dop foarte mare și tare /vechi care nu au reușit sa mi l scoată deloc, am pus și picături Acustivum 6 zile și tot nu s a înmuiat, când a încercat sa îl scoată cu un instrument gen penseta am amețit foarte tare imediat și am leșinat, mi a scăzut tensiune foarte mult 86/47 am avut frisoane si oxigen 94, mi a trebuit 3 ore sa îmi revin sa pot sta în picioare apoi a zis sa pus betabioptal, am pus de 2 ori si m a durut f tare 3 zile cand am pus si am renuntat iar acum am fost la alt orl tot asa nu a reușit sa îl scoată a încercat sa îl aspire, parca nu mai ma doare asa tare a mișcat cred ca dopul puțin însă aud tot încet 10% cu ea mi au zis sa pun ulei normal de casa 7 zile si dacă nu se înmoaie trebuie sa mi l scoată sub anestezie însă a zis ca exista riscul sa fie lipit de timpan și poate sa mi sparga timpanul la extracția dopului, mie frica nu știu ce sa mai fac, îmi țiuie urechea, o simt infumdata si simt o presiune în ureche, când pun ulei se infunda de tot.Mie frica sa nu se fi fisurat timpanul cand a încercat prima data sa îl scoată de am leșinat. Ce ma sfatuiti sa fac mai departe ?Cum as putea sa inmoi acest dop tare presimt ca nu se va inmuia nici intr o săptămână cu ulei de casa.Astept răspunsul dvs cu nerăbdare, mulțumesc frumos
0
26-11-2021, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Apa oxigenata câte 5 pic.. Așteptat 1 minut
După uscat urechea cu colt de la un șervețel de hârtie. Asemănător cu Sugativa
0
26-11-2021, ora 21:46
Cornelia Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cornelia Mihaela
Nu este periculos cu apa oxigenata dacă este fisurat timpanul?
0
26-11-2021, ora 22:22
Cornelia Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cornelia Mihaela
De cate ori pe zi sa pun 5 picături de apa oxigenata?
0
27-11-2021, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Cel mai periculos a fost sa stai acasă cu urechea înfundata pana nu s-a mai putut și sa ajungi târziu la medic
2 restul sunt consecințe a primului punct
0
27-11-2021, ora 10:47
Cornelia Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cornelia Mihaela
Mulțumesc pentru raspuns o sa încerc cu apa oxigenata
0
27-11-2021, ora 11:24
Cornelia Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cornelia Mihaela
Din aprilie merg constant la control, sunt acum l a al 3 dr orl, prima data am mers pt amigdalite, am avut amigdalite cu pete albe și saliva excesiva ce nu o puteam inghiti, acum am ramas cu un nod in gat și uneori simt ca mi se umfla gatul in interior si nu mai pot vorbi respira , al doilea orl mi a găsit și dopul care a încercat sa îl scoată și am leșinat a zis sa pus picături de urechi 6 zile si tot nu s a înmuiat au început durerile, acum sunt la al 3 orl care a încercat și el sa îl scoată și nu a putut m a trecut pe ulei o săptămână sa îl înmoaie, ceea ce nu cred ca se va întâmpla din acest motiv v am cerut parerea dvs
0
27-11-2021, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Apa oxigenata înmoaie mult mai bine
Dacă o sa simțiți. Dureri sau amețeală. Nu o sa mai puneți. Acum puneți 5 pic. Stați culcata sa acționeze 1..2 minute. Dat jos și uscat cu servetelul
Se poate repeta de mai multe ori pe zi.
2. Cat despre gat. Cititi ce am explicat pe forum
Doar alimentația incorecta și refluxul în somn. Întrețin Inflamatia pe faringe și amigdale
3.ce vârsta. Înălțime și câte Kg aveți??
0
27-11-2021, ora 13:44
Cornelia Mihaela
Nu este medic/terapeut
Cornelia Mihaela
40 de ani, 1, 60 inaltime, 50kg.Acum i au de 2 zile miere de manuka 550+ bomboane cu propolis si vit c, helicostop, ceai pt stomac sanatos si loroblis
0
12-02-2023, ora 10:18
Mimimia
Nu este medic/terapeut
Mimimia
Bună ziua! Îmi puteți spune, vă rog, cum ați rezolvat problema dopului de ceară? Sunt cam în aceeași situație.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum te speli corect în urechi?
  • Cum curățăm corect urechile
  •