urgent un raspuns va rog mult de tot

13-09-2014
erica1990
Nu este medic/terapeut
erica1990
buna ziua acu doua sapt am fost la ginecolog mi'a gasit o rana pe col si am facut si papanicolau la care mi'a iesi hpv l-sil acum am facut niste analize pt a vedea daca e avansat deoarece la grad avansat mi'au iesi 4 cruciulite si grad scazut 3.iar acum astept rezultatele...numai ca am aflat si eu si partenerul meu de viata ca fosta lui prietena avea sifilis de mult timp si abia acum a aflat si ea si ne'a spus...acum ma intreb ca este totusi ceva timp de cand sunt cu el.eu avand o rana pe col si el daca ar fi infectat de sifilis ar putea avea vreo legatura cu asta cu ceea ce m'i s'a gasit la analize£?intreb deoarece nu de mult timp am fost la doctor si nu aveam nimic iar acum in ultimele doua luni sa aflu asta...va rog un raspuns
1 comentarii
0
14-09-2014, ora 00:41
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
erica sifilisul se trateaza nuti face griji, poti avea copii normali fara sa le transmiti si lor, dar va trebui sa va tratati amandoi, singura problema care va ramane va fi ca toata viata va iesi la analize si asta te va afecta cand vei lucra si vei fi obligata sa faci analizele periodice dar sunt multe meserii la care poti apela si nu va conta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •