Urticaria acuta ajutor

22-10-2018
Alex2990
Nu este medic/terapeut
Alex2990
Buna seara in data de 20 Octombrie m-am trezit cu o mancarime groaznica a pielei inclusiv pe scalp si imediat mi-au iesit "blande" care se intindeau pe tot corpul, foarte putin pe fata, picioare si spate.Azi am fost la medicul de familie si a spus ca am urticanie acuta dupa care ma trimis la urgente sa-mi faca o perfuzie + analize de sange care leucocitele sunt putin marite ( interval de referinta 4.50-11 si eu am 11.45 ) in rest e ok dupa ce am fost la urgente ma trimis la dermatolog care mi-a prescris un unguient advantar, apa termala de herculane si clorfeniramin 4g, intrebarea mea e daca aceasta afectiune e grava ca am citit pe internet ca poti sa mori daca intri in soc sunt foarte speriat si ma mananca tot corpul numai rezist.imi este si frica sa dorm. nu stiu de la ce am facut aceasta alergie, o sa urmez tratamentul dar tare ma tem ca nu da roade dupa cate am citit pe forum.Va multumesc
2 comentarii
0
02-11-2018, ora 23:30
Alex2990
Nu este medic/terapeut
Alex2990
Chiar nu raspunde nimeni ? oricum intre timp am iesit din spital unde am fost internat 5 zile dupa care numai am nimic pe corp si nici mancarimi, analizele sunt perfecte atat la sange, la ficat la plamani la gat si nas, cauza nu se stie de la ce am facut, infine problema e alta, acuma imi este foarte frica sa mai mananc/beau ceva ca orice pe lumea asta poate da alergie si imi este foarte teama sa nu intru in soc, am cautat pe internet si ma sperie foarte tare, ce pot face sa alung teama asta ? sunt cu psihicul la pamant.Multumesc
0
06-11-2018, ora 07:45
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Urticaria necesita analize de laborator adaptate in functie de pacient si tratament.
Mergeti la un medic dermatolog.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •