urticarie cronica

209 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›
0
21-01-2012, ora 01:51
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Buna Ana Maria,

Acum vad ca fac la 2 zile, si nu stiu daca de la Basescu mi se trage. Sincer, nu stiu ce sa mai fac, iau extract de coacaz la greu, cate 2 de 3 ori pe zi, iau tinctura de frati patati, xyzal si telfast, si parca degeaba. Ba ma scol umflata, ba pe la 4-5 dimineata ma trezesc de plina pe corp de urticarie. Are asa o virulenta.. dereglata mai sunt :(

A auzit cineva sa se fi facut bine dupa un tratament cu dexametazona sau macar sa fi depasit cronicitatea urticariei ? Imi poate raspunde vreun medic ?
0
21-01-2012, ora 16:46
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Dexametazona e tot un cortizon. Ma rog, sa nu intram in amanunte. MERGI LA UN BUN HOMEOPAT E genul de lucruri carora numai ei le dau de capat. Daca e mai rar, e spre bine. Ai rabdare, stiu ca e greu. Vorbesc serios. Materia nu-i totul, nu fiti neincrezatori in homeopatie. Aia au fost oameni seriosi, zau!

hai succes...
Apropos de dimensiiunea energetica din "noi":
www.youtube.com/watch?v=bbQRxPO2NaA
0
25-01-2012, ora 00:10
postarik
Nu este medic/terapeut
postarik
De 6 luni am inceput cu scarpinatul.am fost la un imunolog si mi.a spus ca stare atopica si se manifesta prin urticarie cronica.am luat doar o luna tratament.adevarul e ca daca iau o tableta de aerius sau claritine 2zile nu mai am probleme.ce vreau eu sa stiu, daca voi continua asa ce probleme as avea, ma refer efecte sec de la medicam sau altceva mai rau???
0
25-01-2012, ora 10:13
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Antihistaminicele n-au mari efecte secundare. Oricum, inteleg ca totusi merge spre bine daca iei la 2 zile doar un antihistaminic. Si eu iau, la 3 zile 1 pastila. Nu se intampla nimic, poti sa iei antihistaminice ani la rand, dar nu e neaparat cea mai buna solutie. Incearca totusi la homeopat. sunt, probabil, mai multe lucruri de tratat, in legatura cu urticaria. Dar sigur, nici acolo nu exista remediu miracol. Dureaza. 6 luni e destul de mult. oricum. eu de vreo 2 jumatate, dar acum e mult mai bine, si datorita homeopatiei.
0
27-01-2012, ora 13:29
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Ana Maria, vorbim putin prin mesaje ?
0
27-01-2012, ora 22:08
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
daca vrei...-*

da specifica, marisam...

oricand
Aici e frig de groaza. In bukklikkale cum e?


(*modificat de admin)
0
29-01-2012, ora 21:31
jullana
Nu este medic/terapeut
jullana
Am mai scris de problema mea acum ceva timp in urma.o urticarie din aprilie 2011 care nu a cedat la nimic.nu mai reiau povestea.incercari de la tot felul de analize pana la acupunctura si homeopatie.absolut nimic.analize la world clinic(ei le trimit in germania)totul a iesit f.bine inafara de cateva intolerante pe care le tin(la paine, oua...etc)si un igA la nivel intestinal scazut...mai exact o flora intestinala perturbata...si o digestie defectuoasa.boala a debutat cu dureri gastrice(pe care le mai am inca, ceva mai moderate ca intensitate)am facut analize pt helicobacter si e absent.am facut endoscopie gastrica cu biopsie si am o gastrita si o mica hernie hiatala...am un regim de viata echilibrat.mananc cu grija...fara aditivi, coloranti, aromatizanti si alte prostii...nu beau sucuri(cola.)si cand spun asta chiar sunt f.stricta.in sfarsit f.rezultate.de la sine putere(sunt farmacist)am inceput sa iau redigest plus cate 6 pe zi.2 cp cu 1/2 de h inainte de masa si dupa o saptamana au inceput sa se vada efectele.de vreo 2 luni urticaria e sub control adica cam la cateva zile mai imi ies cateva bubite..si mai iau cate un alerid pt prurit.inainte uam cate 3 antihistaminice pe zi.si degeaba.asa ca incercati si cu redigest...este un produs fara efecte secundare si se poate administra tot timpul..celor care au simptome asemanatoare mie.poate le e de ajutor.multa sanatate va doresc si sa auzim numai de bine
0
29-01-2012, ora 21:58
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Multumim pentru sfaturi jullana. As incerca si eu, dar le iau pe rand.
Multa sanatate si tie, si sa ne tii la curent, te rog mult.
0
10-02-2012, ora 19:23
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Buna seara,

Dupa atatea luni de chin, eu ma simt mai bine, in urma tratamentului homeopat si continui cu el. Nu vreau sa zic inainte, sa nu ma deochi :D, dar eu ma simt bine. Incredibil de bine. Va doresc sanatate multa.
0
24-02-2012, ora 10:29
arssura
Nu este medic/terapeut
arssura
Si eu am avut o urticarie cronica care nu trecea cu absolut nici un fel de tratament. Am incercat toate remediile existente pe piata, dar absolut toate, atat naturiste, cat si cele farmaceutice.Am consultat mai multi medici, nici unul neputand sa gaseasca leac pentru aceasta afectiune. La un moment dat m-am obisnuit cu ideea ca probabil voi duce pe picioare aceasta boala toata viata. Era destul de urat, aveam bube cat pumnul de mari pe toata suprafata corpului si mancarimi INSUPORTABILE. Dupa aproape 1 an de chin, am gasit solutia. Am urmat o cura de detoxifiere cu Colon Help de 3 luni, minim. In tot acest timp am tinut un regim foarte strict. Am mancat totul cat se poate de natural (fara e-uri, fara conservanti, fara cafea, etc...). De asemenea, mi s-a indicat sa consum portocale. 2-3 pahare de suc natural de portocale (portocale cumparate si stoarse la storcator, nu sucuri cumparate) m-au ajutat enorm (am auzit ca portocalele sunt un fel de antihistaminic natural, de la niste studenti din SUA), plus inca 2-3 portocale seara.
Prin urmare, sfatul meu este sa urmati tratamentul pe care l-am urmat si eu. Stiu, poate unii dintre voi deznadajduiti, dar nu va pierdeti speranta. Si eu, ca si voi, am indurat 1 an de boala fara sa gasesc vreun tratament. Solutia vine, pana la urma. -*


(*modificat de admin)
0
24-02-2012, ora 10:39
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Mda, publicitate mascata la Colon Cleanse. Nu zic altfel ca un detoxifiant de colon nu ajuta. Dar nu-i suficient si nu rezlva problema. Uite, Marissa si cu mine, cazuri disperate - pe bune! - o ducem bine si in progres cu homeopatia.
0
24-02-2012, ora 10:42
arssura
Nu este medic/terapeut
arssura
Jur in fata lui Dumnezeu ca nu fac publicitate nici unui produs. Am scapat de aceasta boala in modul pe care vi l-am prezentat. Am incercat sa ajut si alti oameni care sufera de aceeasi afectiune, din dorinta de a face un bine. Stiu cat de crunta e boala, m-am confruntat 1 an cu ea. Mancarimi insuportabile, nopti nedormite, etc...Daca postand acest mesaj considerati ca am facut un rau, si din tot ceea ce am scris ati putut vedea doar ca fac reclama unui produs, atunci scuzati-ma dar sunteti limitati.
Sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune. Multi le au pe ambele si nu stiu sa le pretuiasca
0
26-02-2012, ora 22:28
madona74
Nu este medic/terapeut
madona74
Buna seara.
Si eu sufar de aceasta boala si in prezent urmez tratament homeopat de doua luni dar nu este nici o schimbare.Sunt disperata, sunt plina de bube mai tot timpul si de mancarimi nu mai vorbesc.Am luat ca tratament ( Drenorh, Berberius, Stafizagria, Viola-Tticolor, Vincaminor, , coacaz negru )
Va rog frunos daca se poate sa mi spuneti si mie ce fel de tratament homeopat luati si ma refer la Marissa si Idamahyp.Va multumesc anticipat si sanatate tuturor
0
28-02-2012, ora 19:42
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Buna seara madona74,

Ti-as spune ce tratament iau daca as intelege ce scrie pe reteta. Nu cred ca trebuie, totusi, sa iei la fel ca cineva, din cate am inteles, tratamentul homeopat e diferit de la om la om.
Pot sa iti zic, din ce concluzii am tras, ca nu mi-a dat ceva pentru urticarie, ce se da in mai toate cazurile (apis, etc etc) ci ceva pentru sisitemul meu imunitar, cred, cum eu am urticarie cronica autoimuna. Sincer nu stiu, nu inteleg deloc ce scrie si nu m-a chinuit talentul sa il intreb. Am ceva pentru cortex, timus, histamin ceva.. Si m-am simtit bine la o saptamana dupa ce am inceput. La doua saptamani era sa ma deochi, ziceam ca nu am mai nimic. Bineinteles ca am continuat cu aerius, daca uit sa il iau, imi mai apare eruptia, care e suportabila. Dar am eliminat cu totul medrolul, asta cred ca e important. Mananc cam tot ce vreau acum. Am o viata cat de cat mai normala. Nu stiu ce sfat sa iti dau. Si nici nu vreau sa fac reclama nimanui :)
Sanatate multa !
0
29-02-2012, ora 22:49
madona74
Nu este medic/terapeut
madona74
Am inteles, multumesc oricum ptr micile informatii.
0
01-03-2012, ora 00:03
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
@ madona: schimbati homeopatul. 2 eventual, fiti atenta cum luati remediile: la cel putin o ora distanta de cafea, mancarea, fumat. E foarte important

2. Uneori simptomele rezista mai multa freme. Aveti incredere. Daca nici dupa administrarea cu acuratete a remediilor nu se amelioreaza, a) mergeti din nou la homeopatul la care ati fost si comunicati-ilipsa de ameliorare b) schimbati homeopatul. Succes. O sa fie bine. Aveti incredere.
0
01-03-2012, ora 16:57
madona74
Nu este medic/terapeut
madona74
Multumesc ptr sfaturii, am sa fiu mai atenta la administrarea tratamentului.
Daca nu merge nici asa voi schimba homeopatul, poate atunci ma ve ti ajuta cu recomandarea altuia mai eficient.
Sa aveti o primavara frumoasa
0
02-03-2012, ora 21:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
@arssura,

Vă cred pe cuvânt de onoare că v-aţi tratat urticaria cronică urmând cura de detoxifiere cu Colon Help şi ţinând un regim igieno-dietetic echilibrat;
Vă cred şi simt faptul că NU aţi făcut publicitate produsului menţionat. Pur şi simplu l-aţi adus în discuţie pentru că v-a făcut un mare BINE, printre altele.
Slavă lui Dumnezeu că v-aţi eliberat de chinul prin care aţi trecut.
Multă sănătate în continuare.
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce aveţi nevoie.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
02-03-2012, ora 23:52
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Draga Nick,
Draga Arssura
Sigur ca si eu sunt convinsa ca detoxifiantul de colon, si regimul, sunt extrem de importante
Cer scuze de gura rea, cu publicitatea, asa sunt eu, neagra in cerul gurii, dar nu-s om rau si nici prezumptios.
Dor cred ca mecanismul care declanseaza alergiile persistente, cronice, e uneori mult prea complex. Eu, sincera sa fiu, deci" filosofic" nu sunt materialista, ezitam sa dau deplin credit unui tratament - ma refer la cel homeopat- in care practic nu exista substanta, ci doar memorie si energie.
M-am convins, cu o certa revelatie intelectuala totodata, ca homeopatia CHIAR functioneaza.
Scuze de rautatea aparenta. Sigur ca si Colon Cleanse-ul ajuta. De altfel si eu continui sa iau.
Cat priveste regimul, sunt absolut incapabila ( mai ales ca nu alimentele sunt cauza alergiei mele)
Sunt aproape vindecata.
Va dorec numai bine.
Sa nu va suparati.
Sanatate.
Yours
Ama
0
03-03-2012, ora 20:02
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Madona74, scrie'mi oricand mesaj privat si iti spun numele doctorului homeopat.
0
03-03-2012, ora 20:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă idamahyp, hmm... ♥:)
NU m-am supărat pe dv.!
Mă bucur mult că sunteţi aproape vindecată. Vă doresc să fiţi TOTAL.
Post uşor şi cu folos.
Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce aveţi nevoie.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Post Scriptum - Celor cu gura rea li se potrivesc perfect următoarele două versete ale psalmului 140, şi anume: "Pune, Doamne, strajă gurii mele şi uşă de îngrădire, împrejurul buzelor mele. Să nu abaţi inima mea spre cuvinte de vicleşug;... " (Psalmul 140: 3, 4). Versete care sunt, de fapt, o rugăciune :)
0
07-03-2012, ora 18:38
madona74
Nu este medic/terapeut
madona74
Marisam, am incercat sa ti scriu mesaj privat dar ai contul privat.
Te rog daca vrei, scrie mi tu.
Multumesc
0
07-03-2012, ora 22:26
Marisam
Nu este medic/terapeut
Marisam
Buna,

scuze, nu am stiut ca e privat. ti'am lasat un mesaj cu nr de tel. sper sa ajunga la tine. suna'ma cand doresti.
toate cele bune si sanatate.
0
08-03-2012, ora 09:05
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
@ Mr Nick. Cunosc psalmul, l-am cantat si eu cu ansamblul meu, Hyperion, in versiunea Ieromonahului Macarie ( Stihuri la "Doamne Strigat-am"). Dar gura tot rea a ramas, nu si inima. Post, din pacate n-am tinut in viatza mea, fara carne si vin nu pot sa traiesc nici o zi. important e ce-ti iese din gura, nu ce-ti intra, cunosc atatia cretini inganfati rai si plini de uraciuni care tin post. Sa le fie de bine.
Cat proveste problea medicala - intra-devar aprofundez teoria homeopatiei, sunt multe de comentat, dar poate nu aici. Cum spuneam, cu mirare si descumpanire intelectuala, am constatat ca functioneaza. Practic pot spune ca homeopatia - si eliberarea de stress- m-au vindecat.

Aviz tuturor care se confrunta cu acest tip de suferinta: mecanismul producerii urticariilor, fie ca alergioc, fie de alta natura ( medicii alopati cred ca daca i-au zis "idiopatica" - adica fara cauza descopetrita- au si rezolvat problema... deh...) Mecanismul asta este asa de complex, prezentand variatii si dereglari infinitezimale, ca medicina normala, alopata, cel mai adesea nu-i poate da de cap. Singura solutie ramane abordarea holistica a homeopatiei. Administrata cu acuratete de catre pacient, la recomandarea unui homeopat inteligent si cu experienta, poate face minuni. Sanatate tuturor.
0
11-03-2012, ora 21:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
@idamahyp, am înţeles. Mulţumesc pentru explicaţii şi lămuriri ;-) No comment ♥
Pup şi îmbrăţişez inima dv.!
O seară bună,
Mr. Nick
0
06-05-2012, ora 22:14
carmen82
Nu este medic/terapeut
carmen82
Buna seara!
Ma confrunt cu aceasi probema ca si voi, respectiv urticarie cronica.Aceasta problema a aparut acum 4 ani si dupa investigatii amanuntite si teste de tot felul, nu am reusit sa-i dau de cap.Am fost la foarte multi medici, am facut diverse investigatii, de la teste alergice, hepatice, la investigatii pentru tiroida, am tinut regim foarte strict, am fost la homeopat insa aceste bube tot apar.Marea majoritate a medicilor mi-au spus ca trebuie sa ma obijnuiesc cu aceasta problema si ca, asa cum au aparut, asa vor disparea.Ca si tratament am incercat orice medicament antialergic insa probemele nu dispar.La mine se manifesta la interval de 2-3 luni in sensul ca se declanseaza dintr-o data fara a face legatura cu ceva anume si dispar abia dupa 1-2 luni.Frecventa lor nu este aceeasi in fiecare zi, in sensul ca o zi este critica in care sunt plina din cap pana in picioare, iar a doua zi am cateva.Din cate am observat bubele se accentueaza pe fond de stres si cand intru in contact cu caldura sau ma expun la soare (dar totusi imi apar si iarna ).Ca si tratament, am luat foarte mult timp prednison la care am renuntat, iar in momentul de fata iau Telfast si Xyzal intrucat sunt singurele care isi mai fac efectul cat de cat (amelioreaza senzatia de mancarime).
Anul acesta imi doresc sa raman insarcinata insa cu aceasta problema nu stiu cum o sa fac ; fara medicamente sunt terminata.
Ce parere aveti in acest sens ?
Multumec.
0
07-07-2012, ora 13:08
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Pffff, m-am 'minunat' de ce am citit pe aici, inseamna ca o duc bine, eu ma chinui 'doar' de 2 luni. Am jucat pe 2 fronturi, adica la alergolog si la dermatolog si vad ca niciunde nu mi-a fost mai bine. Am stat de 2 ori in spital, tot degeaba. Am jonglat cu antihistaminicele (Xyzal Aerius, Clorfeniramina, Levocetirizina si mai sunt vreo cateva), mi s-a facut in spital si Dexa si Hemisuccinat-e drept, aveau efect, dar pentru scurt timp. Apoi am trecut la Prednison-10 zile, doza descrescatoare si...fericire, extax! Doua saptamani nu am avut nimic! Redevenisem 'frumoasa'(adica scapasem, in final de fata umflata). DAR bucuria, ca toate lucrurile frumoase, a tinut putin, la 3 zile dupa terminarea Prednisonului a inceput calvarul. Acum, ce sa zic, iau de ieri Telfast 2 pe zi, 1 Spirokast si 1 Clorfeniramina.Dar azi noapte problema a aparut din nou, astfel incat alergologul mi-a prescris Doxepin...tind sa cred ca are dreptate, de atatea mancarimi si umflaturi, am luat- o razna...Mentionez ca toate analizele au fost ok, Ig E negativ, fara HP, fara ASLO marit, fara hepatita, fara alergie la catei, pisici si fara paraziti intestinali. Cred ca va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea ca mereu va fi asa si ca in ultima instanta careva cedeaza: eu sau urticaria(inclin sa cred ca eu pana la urma). Bine, tonul meu a fost unul usor amuzant, dar numai cei care au trecut prin asta stiu ce e in sufletul unui 'urticarian' care se trezeste in miez de noapte aratand ca un monstru...
0
07-07-2012, ora 16:18
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Absolut o evolutie tipica, mihaelaberea. Alergiile sunt 90 la suta dintre ele, fara cauza cunoscuta, si fara solutie din punct de vedere al medicinei aloparte. O s-o trageti asa, pe uscat, cu cortizoane (dexametazona, cortizon hemisuccinat, prednison) pana o sa va dereglati complet pe alte parti, fara nici un efect de vindecare.

Alergiile, in special urticariile care dureza mai mult de 1 saptamana nu se vindeca prin leacuri alopate, pe bune.

Cautati un bun homeopat. Alergologii cunosc cate ceva - prea putin - dar nu stiu sa trateze. Antihistaminicele suprima temporar simptomele si atat. De cum le suprimati, simptomele revin.

Mergeti la homeopat. Noi. unii, ne-am vindecat. Pe bune.
0
11-07-2012, ora 22:29
catalin1983
Nu este medic/terapeut
catalin1983
buna seara..ma numesc catalin si vreau sa va spun si eu problema mea
acum un an am avut primul episod de urticarie, , , eu pana la vremea aceea nu prea am avut probleme de sanatate...iar din acest motiv nu i am dat importanta!... au trecut luni bune.am inceput sa ma ingrijorez...dar nu m am dus la medic.asta pana cand am avut un soc anafilactic...in fine.am inceput sa merg la medici...etc.degeaba...pana sa mi dea diagnosticul de urticarie cronica eu deja stiam de pe forumuri !asa..am urmat o luna de tratament cu xyzal si ewofex..a fost bn...dar dupa ce am terminat tratamentul m am speriat ce iesea pe mine(mancarimi de imi venea sa ma urc pe pereti).intr un final in seara asta am dat de un homeopat bun si maine il sun sa ma programeze...si am sa va tin la curent cu starea mea
este o boala foarte grea..numai noi stim prin ce trecem..doamne ajuta...numai bine
0
12-07-2012, ora 15:39
idamahyp
Nu este medic/terapeut
idamahyp
Da Catalin, este o boala foarte grea. Nepericuloasa, care - exceptand situatiile de soc anafilactic sau de inflamatii pe parti sensibile ( inaintea unui concert la Londra am dormit cu limba afara din gura, fiinda cu mai intra in gura. Am dormit totusi, deh... disciplina de artist...) Dar a la longue, iti vine sa-ti iei campii, adevarat.

Sa nu disperati cu homeopatia. Evolutia poate fi foarte lenta - eu m-am vindecat in 6 luni, abia dupa vreo 2 luni a fost o ameliorare, ba la inceput a fost chiar nitel mai rau.

Dar daca homeopatul va nimereste buba si urmariti iondicatiile - tratamentul homeo e nitel mai fragil, mai pretentios: nu cafea 2-3 ore inainte si dupa, nu tigare, nu mancare jumatate de ora onainte si dupa, etc... daca urmati remediile cu acuratete, si nu va dati batut in primele luni, o sa va vindecati.
Curaj si sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns
209 comentarii 1 2 ..... 456 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Urticaria - tipuri, cauze posibile și tratament
  • Cauzele urticariei la copil
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  •