Uscaciune si prurit la nivelul mucoasei vaginale (labii)

15-04-2013
anonimus555
Nu este medic/terapeut
anonimus555
Buna ziua,

Ma confrunt cu uscaciune si prurit la nivelul mucoasei vaginale (labii) din luna Noembrie a anului trecut. Secretia vaginala este putina, si din spusele medicului nu arata ca o secretie cu infectie vaginala. Am facut o serie de analize in acest sens in ultima perioada (am facut si anul trecut analize de secretie cu rezultat negativ), printre care: Examen citologi cervico-vaginal cu rezultatul PAP II si Candida levuri dupa care am urmat un tratament de Canesten ovule si crema. Simptomele nu s-au ameliorat si am mai facut alte analize: Mycoplasma/Ureaplasma+antibiograma cu rezultat absent pentru mycoplasma hominis si ureaplasma urealyticum; Ex bacteriologic - secretie vaginale cu rezultatele streptococcus agalatiae grup b absent, enterococcus spp absent, staphyloccocus aureus absent, enterobacteriaceae absent, fungi absent cu culturi aerobe negative la 24 si 48 ore. Dupa aceste analize medicul mi-a recomandat sa iau 10 ovule de Feminella hyalosoft. Am luat 15 ovule si aceleasi simptome le prezint. Se amelioreaza simptomele in timpul menstruatie dupa care la 2-3 zile de la menstruatie apar din nou.
Va rog frumos sa ma ajutati. Medicul mi-a spus ca nu mai stie ce sa-mi dea daca nu-mi trece. Ce analize mai pot face? Ce tratament sa mai urmez?
Multumesc
3 comentarii
0
24-04-2013, ora 16:59
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Pentru simptomele neplacute despre care specificati ca le aveti va putem recomanda sa repetati analizele din secretie vaginala (citobacteriologic, Chlamydia, mycoplasma/ureaplasma) respectand conditiile de recoltare: sa nu aveti contact sexual, fara spalaturi intravaginale si sangerari. In cazul in care rezultatul analizelor este pozitiv, tratamentul trebuie sa fie urmat si de partenerul dumneavoastra.

O zi exceleta!
0
18-05-2013, ora 08:44
anonimus555
Nu este medic/terapeut
anonimus555
Buna ziua,

Pentru mesajul anterior, unde va spuneam manifestatiile problemelor care le am, vin cu precizarea ca nu am nici o BTS, mai ales ca am un partener de 7 ani. Din pacate am licheni scleroatrofici. Nu stiu multe despre boala, doar ca este destul de grava si se poate trata daca urmez cu strictete tratamentul.

Multumesc pentru raspuns.
0
10-02-2016, ora 16:23
Hailey
Nu este medic/terapeut
Hailey
Buna ziua !
Ureaplasma si Mycoplasma. Ma termina psihic aceste simptome. Imi da intepaturi in zona uretrei, si usturime in vagin, si etc. E cumplit..Am facut toate analizele prosibile. Cea care imi cauzeaza asta este Mycoplasma si Ureaplasma. Am urmat tratament cu Azitromicina 10 zile, dar din pacate, in timpul tratamentului au inceput sa mi se intensifice simptomele.La a doua analiza iar pozitiva, si rezistenta la majoritatea antibioticelor, dar la vreo 3, care nu se gasesc in Romania Sensibil. Acum urmez Josamicina 500 mg, 1 la 8 ore, si iar au inceput sa mi se intensifice simptomele. Nu mai suport si nu stiu incotro sa o iau. Imi distruge viata ! Am incercat si tratamente naturiste si degeaba. Exista oare vreo posibilitate sa scap ? Mi-am distrus corpul. De 6 luni ma chinuie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.