Usturimi mucoasa nazala, bucala, gat

27-07-2019
simona197615
Nu este medic/terapeut
simona197615
Bună dimineața,
Timp de o săptămână am consumat Goldenseal câte 2 buc /zi pt o ulcerație bucala. La câteva zile după prima pastila mi s a nflamat mucoasa nazala, bucala, gat, parca simt rar și pe pielea fetei o ușoară iritare.
Efectiv ma arde, ustura, deranjează miros, mâncare cu gust mai pregnant. Am mai luat acum vreo 6 luni 3 cutii pentru o faringomicoza, mi a tratat o fără reactiii.
La prânz se vor face 72 ore de când le am oprit. Am citit ca printre alte reacții adverse Goldenseal irita mucoasele. Reacțiile sunt reversibile sau ar tb sa tratez aceste inflamații.
Mulțumesc frumos!
4 comentarii
0
27-07-2019, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rennie sau maalox de supt sa scoata usturimea
anaftin spray si gel dat in cavitatea bucaa cat mai des
consult la Gastrologie..acolo e cauza probelmelor
0
27-07-2019, ora 15:22
simona197615
Nu este medic/terapeut
simona197615
Ma gândeam la o reacție alergica... Dar de ce n am avut prima data? Sau poate s a manifestat în combinație cu ceea ce iau eu :Revisan - vitamine pentru par, Debridatul pt intestin iritabil și Trittico pt insomnie..
În cât timp trece efectul unui asemena medicament naturist? Mulțumesc mult!
0
27-07-2019, ora 17:26
simona197615
Nu este medic/terapeut
simona197615
Usturimea este și pe fata... Buze.. Și nu aveam asa ceva..cand am luat Goldenul am simțit mâncărime pe gat apoi au început usturimile în toate zonele cu mucoasa... Asta scrie ca reactii adverse la Golden... Iritație piele, mucoase..am oprit de 3 zile și ele s incontinuare.
0
28-07-2019, ora 16:54
simona197615
Nu este medic/terapeut
simona197615
Poate cândva cineva va avea nevoie... Am fost la medic, era alergie la produs. Nu l a mai suportat organismul.
Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.