Utilizare aparat aerosoli si medicamentatii folosite | Forumul Medical ROmedic

Utilizare aparat aerosoli si medicamentatii folosite

08-01-2015
vsle
Nu este medic/terapeut
vsle
Am achizitionat de ceva timp un aparat de aerosoli cu ultra sunete laica, iar parerile sunt impartite si nici o informatie nu este clara.

Dl. doctor Flueraru Valeriu as avea cateva intrebari la dumneavostra referitor la acest aparat:

1. Personal folosesc Ser fiziologic insa fiolele sunt scumpe, in comparatie cu o punga de 250ml. Intrebarea mea la dumneavostra este: cat timp pot sa folosesc acest ser din punga dupa prima intepare cu seringa a gumei? Dupa prima intepare trebuie sa il mentin la frigider? Expira in cateva zile de la prima intepare?

2. Am vazut ca nu se recomanda sa se foloseasca apa normala pentru aparat, unii spun doar apa distilata, insa unele informatii spun ca nici apa distilata nu ar fii buna pentru aparat. Am citit ca recomandati sa se puna si ceai in locul apei sau a serului? este bine pentru aparat? pentru o buna functionare si intretinere cat mai buna a aparatului?

3. Despre uleiurile volatile (pin, inhalant) citisem undeva ca aceste uleiuri nu sunt bune sa se foloseasca ca medicamentatie.

citez de pe un forum "'Aparatul de aerosoli este strict pt medicamente, nu e o lampa de aromoterapie.Acesta transforma solutia medicamentoasa(de obicei ser cu un medicament)in mici particule care se duc fix unde e nevoie.Particulele de pin, atasate, ca nush cum sa zic, pe caile respiratorii, pe bronhii, cum crezi tu ca-l ajuta?Stii ca aceste uleiuri nu se inghit nu?"'

4. ce medicament as putea folosi, de exemplu cand este putin mai frig afara de fiecare data am o mancarime asa in gat si nas, gatul este rosu, simt si in piept asa o senzatie de mancarime. La doctor cand merg imi spune sa iau teraflu si sa fac inhalante.

Va multumesc
1 comentarii
0
08-01-2015, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se poate folosi serul din punga mult timp la temperatura camerei
cu conditia ca peste locul unde a intepat acul sa se puna o vata sau pansamewnt cu alcool sanitar
IN rest nu e nici un risc.. doar nu faci injectii pe vena cu el...
2. DA se poate folosi ceai in loc de ser, nu afecteaza aparatul..doar ca trebuie dupa ficere sedinta de spalat eventualile particule sau saruri care raman in interior
3. Uleiurile volatile sunt Foarte bune si utile ca si tratament
doar ca NU se pun direct in aparat
se pune separat 2-3 pic in 50 ml de ceai de musetel fierbiente
se agita acea solutie ca particule din ulei sa treaca in solutie si dupa ce este agitat bine se EA 10 ml de acolo si se pune in aparatul de aerosoli
4. se poate face cu uleiurile volatile, cu prospan picaturi, cu bromhexin picaturi, solutie salina Ocnasept
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: