Va rog sa ma ajutati! Usturime la urinare, sange in urina, urocultura sterila

22-12-2020
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Din luna iulie incerc sa aflu ce am. Problema mea este ca am usturimi intermitente care apar dupa urinare, urinari mai dese decat de obicei (10-15 pe zi), intepaturi sub ombilic (2-3 pe zi), durere lombara vaga, durere musculara si articulara in diferite puncte ale mainilor si picioarelor, durere in spate sub omoplati (corespondenta pieptului) inainte de culcare, durere de ceafa/cap pentru cateva secunde de cateva ori pe zi.
Am facut in acest timp mai multe analize: sumaruri cu uroculturi (si 3 la rand), uroculturile sunt mereu sterile chiar si cele fungice, sumarul este modificat, apar hematii 10 sau 50, amorfi numerosi sau rare cristale de oxalat de calciu, leucocite si mucus uneori. Odata am avut si proteine (150) si PH 8. Am luat si antibiotic cu antiinflamator la recomandarea medicului - Eficef cu Vimovo, mi-a fost bine pe moment, dar apoi au revenit usturimile.
Am facut ecografii renale, uro-ct, cistoscopie, debitmetrie. La toate investigatiile, rezultatele sunt normale, nu s-a vazut nicio problema sau modificare. Doar la ultima ecografie renala mi s-a spus ca as avea microlitiaza bilaterala insa medicul meu urolog este de parere ca aceste simptome nu ar trebui sa vina de la microlitiaza pe care cam toti o avem.
Am baut ceaiuri renale, am luat diferite suplimente - cystone, uriclar, kelagon, urisan gr, cu usoara imbunatatire a usturimilor.
Analize ginecologice la zi inclusiv BTS, am tratat ureaplasma si mycoplasma in iulie, iar de atunci s-au negativ (am repetat analiza constant), singura modificare este ca imi apar cocobacili si bacili gram negativi in secretie insa la cultura nu se dezolvata nicio bacterie patogena. Am urmart diferite tratamente la indrumarea medicului ginecolog pentru aceasta vaginita nespecifica insa fara efect (azytrox, augmentin, cervucig, meclon, tinizol). Eco trans-vaginala normala, consult ginecologic normal.
Am fost la medici foarte buni urologi, nefrologi, ginecologi si generalisti insa pana acum nu am reusit sa imi rezolv problema. Se amelioreaza sub tratament pana la un anumit punct si apoi dupa tratament revine.
Analize de sange la zi cu parametrii normali; creatinina, acid uric, uree, hemoleucograma, vsh (marit la 35, asa il am de cand ma stiu), siderimie, tgo, tgo, tsh, atpo, glicemie, pcr, fibrinogen, dheas, prolactina, estradiol, lh, progesteron, fsh, plus alte dozari hormonale.
Rugamintea mea este daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema cum a rezolvat-o. Care credeti ca ar fi cauza problemei mele? Ce medici ar trebui sa consult si ce alte analize as putea face?
Medicul urolog spune ca fie am cistita cronica (nu interstitiala pentru ca la cistoscopie vezica arata perfect), desi nu am nicio bacterie la urocultura sau un sindrom pelvin de incordare a musculaturii pentru care am facut diferite terapii tecar insa fara o imbunatatire a starii.
Mentionez ca in ultima perioada am si o stare de anxietate vazand ca problema nu imi trece si ca nu stiu care este diagnosticul.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau cu o parere.
Multumesc!
4 comentarii
0
23-12-2020, ora 11:51
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Se poate sa primesc un raspuns?
0
23-12-2020, ora 21:32
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Acest site este nasol. Zice ca primesti raspuns de la un medic, dar nu primesti nimic.
Super seriozitate!
0
24-01-2021, ora 21:15
Mimi8
Nu este medic/terapeut
Mimi8
Spune mi te rog ce ai rezolvat, am descoperit hematurie microscopica, sunt foarte speriata
0
12-05-2021, ora 13:07
Anonim12345678912
Nu este medic/terapeut
Anonim12345678912
Nu am rezolvat nimic, umblu prin medici de luni de zile,
Aparent nu am ceva grav insa nici bine nu sunt..
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicații
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.