Vad mici punctulete sclipitoare

12-01-2021
Dalianalucaci
Nu este medic/terapeut
Dalianalucaci
Buna ziua ! Am 20 de ani si port ochelarii de la 14 ani, la ochiul stâng am o Dioptrie de -4.5 si acuma câteva luni am luat anticonceptionale. Intr o seara am observat ca un zig zag pe mijlocul ochiului stâng și vedere neclară cu marginea ochiului, totul a durat in jur de 10 minute dupa care mi am revenit. Am întrerupt anticonceptionalele însă am impresia ca vad destul de rau cu ochiul stâng, am impresia ca mi se misca imaginea sau ca vad foarte punctat, plus ca vad uneori stelute stralucitoare. Tin sa mentionez ca tensiunea mea este foarte fluctuantă si trag foarte usor curent. As vrea sa stiu ce este de facut si ce investigatii as putea face?
Va multumesc!
2 comentarii
1
12-01-2021, ora 18:44
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
In primul rind mergeti la un cabinet oftalmologic pt un control amanuntit dioptri, tensiune oculara, fund de ochi , si tot ce inplica un control amanuntit si povestiti tot ce ati spun aici, numai medicul oftamolog va poate ajuta in urma investigatiilor, pe net nu puteti obtine decit pareri.
0
24-01-2021, ora 21:42
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
E visual snow, am si eu aceeasi problema, din pacate este de natura neurologica.
Am vazut ca multa lume are, insa un tratament nu s-a descoperit pana acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laserul YAG - tratament eficient pentru miodezopsii
  •