vasculita alergica

18-04-2012
mariana74monica
Nu este medic/terapeut
mariana74monica
Buna ziua. Vreau sa va cer sfatul intr-o problema medicala. La inceputul lunii martie, mai precis in ziua de 3- 4 martie, sotul meu a acuzat dureri in gat, stare febrila, dureri de cap. In aceeasi zi, a inceput un tratament cu augmentin, 7 zile, tratament pe care l-a luat fara prescriptia unui medic. Dupa ce a terminat tratamentul cu augmentin, la 3sau 4 zile dupa, au aparut niste pustule mici, rosii, fara lichid...mai intai pe trunchi, apoi pe gat, fata si la final pe membre. Ducandu-ne la medicul dermatolog, ni s-a comunicat ca ar fi un tip de varicela atipica. Observand ca numarul acestor pustule a inceput sa creasca, fiind pe tot corpul, ne-am dus la spitalul de boli infectioase din orasul nostru, Alexandria. Dupa o examinare atenta, doamnele doctor care l-au consultat, ne-au spus ca in nici un caz nu este varicela sau rubeola, si ne-au sfatuit sa mergem la Spitalul Victor Babes, din Bucuresti..Acolo, domnii doctori l-au consultat cu atentie, fiind foarte reticenti in afirmarea unui diagnostic sigur. A facut analize, unele si pentru depistarea alergiei, dar nimic.Toate analizele au fost bune, cu exceptia VSH-ului, care a avut valori mari. I s-a recoltat biopsie cutanata, urmand sa primim rezultatul acum, dupa sarbatorile de Pasti. I s-a prescris un tratament cu Prednison, Triacinolom unguent...si diagnosticul cu care a fost externat este de, , vasculita alergica"...Ce este ingrijorator, este faptul ca incepuse sa-i dispara aceste pustule, dar.dupa cateva zile au reinceput sa apara. Nu stim ce sa facem.ce ne sfatuti?. Este un diagnostic destul de ingrijorator. Ati putea sa ne recomandati un alt doctor, un alt spital...?Va multumesc mult..sper ca am reusit sa ma fac inteleasa.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.